Televizyon koltuğunu internete kaptırıyor

Dünyaca ünlü bilgisayara firması IBM`in internet kullanıcıları arasında gerçekleştirdiği "tüketici dijital medya ve eğlence davranışları" anketi, televizyon eskisi kadar rağbet görmezken internet kullanımının her geçen gün arttığını gösterdi.

IBM`in yaptığı ankete göre, araştırmaya katılanların yüzde19`u altı saat ya da daha fazla bir süreyi internet kullanarak geçiriyorlar. Yine katılanların sadece yüzde 9`u benzer sürelerde TV izlerken, yüzde 66, 1 ila 4 saat arası TV karşısında vakit geçiriyor. Buna karşın aynı sürelerde internet kullananlar ise yüzde 60.

Tüm dünyadan yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı anketteki diğer bazı sonuçlar ise şöyle;

- Katılımcıların yüzde 81`i yayınları kişisel bilgisayarlarından izliyor ya da izlemek istiyor. - Yüzde 42`si mobil cihazlardan videoları izliyor ya da izlemek istiyor. - Yüzde 23 iTunes ve benzeri müzik servislerini kullanıyor - Yüzde 18 online gazete aboneliğine sahip.

Amerika, dijital video kayıt cihazı (DVR) pazarının çok büyük bir kısmını elinde bulunduruyor. Buna bağlı olarak TV izleyicilerinin yüzde 24`ü izledikleri programların yarısını canlı yayından değil, daha önceden yaptıkları kayıtlardan izliyorlar. Böylece TV izleyenlerin yüzde 33`ü DVR satın aldıktan sonra daha fazla TV izlediklerini de açıklıyorlar. Avrupa`da da DVR kullanımına bağlı olarak benzer sonuçlar açıklanıyor.

IBM Medya ve Eğlence Strateji ve Değişim Uygulamaları Başkanı Saul Berman, İnternet`in TV izlemenin yerini almaya başladığını, bunun her ne kadar televizyon programlarının artık anlamsız olduğunu göstermese de TV`nin sonuna işaret ettiğini belirtti. TV`lerin yerini alan internette en çok vakit geçirilen sayfalar ise daha çok YouTube, MySpace, Facebook gibi sosyal iletişim ve oyun sitelerinden oluşuyor.
Kaynak: sabah
Tarih:
Hit: 1410
Yazar: Blue_moonYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.