Yapışmayan sakız keşfedildi

Dünyanın bir çok kalabalık şehrinde yere atılmış sakızların ortaya çıkardığı çirkin görüntü ve çevre kirliliği artık son bulacak.

 
İngiliz bilim adamları Temiz Sakız ismiyli yapışmayan bir sakız keşfettiklerini açıkladı. Temiz Sakızlar York kentinde yapılan Bilim Festivali'nde tanıtıldı.

 
Bristol Üniversitesi'nden bilim adamları kaldırım, merdiven, otobüs koltukları gibi yerlere yapışan sakızların temizlenmesi için sadece İngiltere'de yılda 150 milyon sterlin harcandığını belirterek, sakıza eklenen polimer isimli kimyasal bir madde ile sakız yapışkanlığının kaldırıldığını söyledi.

 
Bilim adamları, polimer maddesi nedeniyle sakızın hemen hemen hiçbir yüzeye yapışmadığını belirterek, "Yapışmış olsa bile polimerin suyla barışık özelliğinden ötürü kolayca temizlenmesi mümkün" dedi.

 
Prof. Terrence Cosgove, yapışmaz sakızın bir dizi testten geçtiğini ifade ederek, "Bu ürünü ilk geliştirdiğimizde, tabii ki hemen ağzımıza atmak istemedik. Bir sakız çiğneme testinin yapıldığı alet aldık. Bu deneme, gerçekten çiğnemenin bire bir yerini tutacak birşey değil. Ama sakızı saça, ayakkabılara yapıştırmaya çalışma gibi deneyler de yaptık. Pamuklu giysilerin üzerine koyup, çamaşır makinesine attık. Çıktı. Tahta üzerinde denedik, kağıt üzerinde denedik... Her bir yüzey de birbirinden farklı. Ve bazı yüzeylerde yapışma hiç söz konusu olmadı" dedi.

Yapışmaz sakızın piyasaya sunulabilmesi için önce Avrupa Gıda Güvenliği düzenlemelerinden geçmesi gerekiyor.

Kaynak: mynet.com
Tarih:
Hit: 2943
Yazar: bella_ciaaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.