folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Ağ Uzmanlarına Bir Soru

Ağ Uzmanlarına Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Arkadaşlar bir sorum olacak 20 - 30 PC olan bir yerde modem çalışıyor ve internet var görünoyor diyelim.

ara ara bazen toplu internete girememe problemi neden olur? mesela belirli bir süre bekledikten sonra düzeliyor yada bazı noktalarda dağıtıcılar var o dağıtıcının enerjisini kesip tekrar bağlayınca düzeliyor. Neden böyle bilmiyorum.

Bu sadece en basiti bu toplu kesinti neden olur?

Genel olarak ilk bakılacak ve müdahale edilecek yerler neresi olur? 1- 2- 3- olarak belirtir misiniz lütfen?

KNOWLEDGE IS POWER!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek

Hocam modemin içinde de aslında basit düzeyde işlemciler, bellek falan bulunuyor. Yoğun kullanımda bunlar şişip dolduğunda aynı pc gibi yavaşlamaya sebebiyet veriyor. Eğer DHCP kaynaklı bir ip dağıtımı sorunu vs olmuyorsa bundan olabilir. Dağıtıcılar da eğer router gibi çalışıyorsa yani siz ona bağlıysanız modem bunlardan aldığını size dağıtıyor. O cihazda da bir sorun olabilir. Kontrol etmek lazım direk söylemek zor.

antichrist tarafından 25/Eki/22 21:31 tarihinde düzenlenmiştir

~
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek

1- modem

2- modem

3- modem

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Eğer 20-30 pc wireless olarak bağlanıyorsa ve isp'nin verdiği ev tipi modem kullanıyorsanız normal bir durum.
    Öncelikle; wi-fi modemler (wifi 6/6e standartı dışında hepsi) her bir client pc ile tek tek konuşur, buda modeme bağlı olan client sayısı arttıkça performansı düşürür. Arada wifi repeater gibi cihazlar varsa dürüm daha feci bir hal alır.
    Kesin/sorunsuz çözüm; client pc'leri utp kablolar ile ethernet switch toplayıp modeme bağlamak olur.
    Onun dışında profesyonel wifi modem/router (fiyatları > 2k üzeridir) almanız gerekiyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

üsttekilere ilaveten insanlar şunu anlamıyor genelde : şimdi modem aldın, 300mbit. bu 300 mbit o modemin toplam bant genişliği. 30 kişi bağlanırsa aynı anda herkes 1 mbit alabilir.

300 mbit modemde herkes 300 alcak sanıyolar

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Aradaki switchlerden kurtulmaya bakmalısın. 20 30 pc için loglama yapıyor musun?

Net kesildiğinde diğer bilgisayarlar birbirleri ile iletişim kurabiliyor mu ve bu sırada modeme direkt bağlantılı bir pcden erişilebilir durumda mı? Bu sorulara cevap lazım. Bozuk bir switchin koskoca ağlara neler yapabildiğini görsen öylece kalırsın.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Firewall var mı? Fiziksel ya da sanal?

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Arkadaslar bu konularda fazla bir tecrubem olmadigi icin daha ayrintili cevap veremiyorum kusura bakmayin bu sorun oldugunda gucu kesip tekrar baglamak ise yariyorsa muhtemelen dediginiz gibi cihazin performansi ile ilgili olsa gerek.

Buyuk switch kaynakli bir problem yada basit bir modem oldugundan kaynaklaniyor.

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim bunlar yeterli. .)

KNOWLEDGE IS POWER!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WarHead
    WarHead's avatar
    Erkek

20/30 adet pc besliyorsan layer3 bir swich kullanman lazım hocam. kullandığın marka nedir özellikleri nelerdir. konfigrasyonları yapılımı düzgün. vs.. 

Emekli
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

mikrotik'in cihazlarına bakmanı öneririm hem loglama hem firewall hemde 20-30 bilgisayarlık ağı rahatlıkla kontrol edebilirsin.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Arkadaşlar benzer sorunu tekrardan yazmak istedim ip çakışması ile ilgili bir sorun yaşıyorum sanırım size tekrar bir soru sormak istedim.

PC de ipconfig komutunu girdiğimizde cihaz modeme bağlıysa eğer böyle benzer bir görüntü ile karşılaşıyoruz.

IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.7 --- PC iP'si
    Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
    Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1 --- Modem iP'si

Şimdi benim sorunum şöyle modemden çıkan kablo binanın tesisatı nasıldır bilmediğim için sanırım büyük bir hub'a gidiyor oradan da bu hub'a bağlı olan cihazlara internet bağlantısı sağlıyor.

Tek bir odada 20 küsür PC var hepsini tek tek kontrol ettim IPv4 değerleri 192.168.1 den 25'e kadar elle yazılmış yani hepsi farklı.

Diğer ikisi de altta belirttiğim gibi tüm 20 küsür cihazda bu değerler aynı.

Alt ağ maskesi 255.255.255.0

Varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1  --- Bu değer sanırım modemin iP'si ne ise o olmak zorunda değil mi?

Ve merak ettiğim ilk şey elle girilen bu ip lerin ilkinin 192.168.1.1 ile başlaması sorun teşkil eder mis sizce?

Hub tan çıkan kabloların bir kısmı da diğer odalardaki pc lere gidiyor ve bu pc lere verilen ip ler de bana söylendiği üzere şu şekilde yazılmış 192.168.2 den başlıyor. Bunu aslında daha kontrol etme fırsatım olmadı kusura bakmayın :)

Yani 20 pc li odada 1 ile başlayan değer diğer taraflarda karışmasın diye 2 ile başlıyormuş.

Bu 20 li olan odada öyle lanet bir sorun var ki harbiden çözemedim bağlantı bir geliyor 5-10 saniye sonra gidiyor bazen geliyor bir bakmışsın yine gitmiş.

iP çakışması olduğunda sadece aynı ip değerine sahip cihazlar mı sorun yaşar yoksa tümden hepsi dediğim gibi ara ara zaman zaman kopar mı?

Bu sorunu bir program ile çözmek mümkün mü?

Ve modemden çıkan bu kablonun yerini değiştirmek ip lerde bir değişikliğe sebep yaratır mı? modemde 4 çıkış var diyelim 1 den 2 yada 3. slota takmak sorun yaratır mı?

Aklıma şu da geliyor bu wifi modeme telefon ile bir kişinin bağlanması da bu sistemi baştan sona çökertir mi?

Telefonun iP si 192.168.1.5 ise 5. PC yada tümden komple sistem bağlantı sorunu yaşar mı?

KNOWLEDGE IS POWER!
Toplam Hit: 2101 Toplam Mesaj: 18
network internet ağ sorunu