folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Ağ Uzmanlarına Bir Soru

Ağ Uzmanlarına Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Eksik ya da yanlış bilgi veriyorsun.

192.168.1.0/24

PC_1 > 192.168.1.2 / 24

PC_254 > 192.168.1.254 / 255.255.255.0 / arada farklı bir gatawey yok ise 192.168.1.1

192.168.1.1 numaralı IP adresi bilgisayara kaydedilmek istendiğinde networkte çakışma yapar. ağ düzgün çalışmaz. kesilir. şayet 1.1 ip adresine sahip bilgisayar varsa ip adresi değiştirilmelidir.

192.168.2.2 ip adresi ile 192.168.1.1 ağ geçidinden senin bahsettin aktif cihazlarla internete çıkamaz. orada yanlış bir bilgilendirme var. tekrar kontrol et.

aynı ip adresine sahip Telefon internete bağlanınca problem çıkartır mı? evet

modemin markasını bilmiyoruz Draytek falan değildir diye tahmin ediyorum ancak arkasında 4 lan portu aynıdır. wan yazan hariç.

siyahbereli tarafından 03/Kas/22 23:16 tarihinde düzenlenmiştir

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    OCEANUS bunu yazdı

Arkadaşlar benzer sorunu tekrardan yazmak istedim ip çakışması ile ilgili bir sorun yaşıyorum sanırım size tekrar bir soru sormak istedim.

PC de ipconfig komutunu girdiğimizde cihaz modeme bağlıysa eğer böyle benzer bir görüntü ile karşılaşıyoruz.

IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.7 --- PC iP'si
    Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
    Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1 --- Modem iP'si

Şimdi benim sorunum şöyle modemden çıkan kablo binanın tesisatı nasıldır bilmediğim için sanırım büyük bir hub'a gidiyor oradan da bu hub'a bağlı olan cihazlara internet bağlantısı sağlıyor.

Tek bir odada 20 küsür PC var hepsini tek tek kontrol ettim IPv4 değerleri 192.168.1 den 25'e kadar elle yazılmış yani hepsi farklı.

Diğer ikisi de altta belirttiğim gibi tüm 20 küsür cihazda bu değerler aynı.

Alt ağ maskesi 255.255.255.0

Varsayılan ağ geçidi 192.168.1.1  --- Bu değer sanırım modemin iP'si ne ise o olmak zorunda değil mi?

Ve merak ettiğim ilk şey elle girilen bu ip lerin ilkinin 192.168.1.1 ile başlaması sorun teşkil eder mis sizce?

Hub tan çıkan kabloların bir kısmı da diğer odalardaki pc lere gidiyor ve bu pc lere verilen ip ler de bana söylendiği üzere şu şekilde yazılmış 192.168.2 den başlıyor. Bunu aslında daha kontrol etme fırsatım olmadı kusura bakmayın :)

Yani 20 pc li odada 1 ile başlayan değer diğer taraflarda karışmasın diye 2 ile başlıyormuş.

Bu 20 li olan odada öyle lanet bir sorun var ki harbiden çözemedim bağlantı bir geliyor 5-10 saniye sonra gidiyor bazen geliyor bir bakmışsın yine gitmiş.

iP çakışması olduğunda sadece aynı ip değerine sahip cihazlar mı sorun yaşar yoksa tümden hepsi dediğim gibi ara ara zaman zaman kopar mı?

Bu sorunu bir program ile çözmek mümkün mü?

Ve modemden çıkan bu kablonun yerini değiştirmek ip lerde bir değişikliğe sebep yaratır mı? modemde 4 çıkış var diyelim 1 den 2 yada 3. slota takmak sorun yaratır mı?

Aklıma şu da geliyor bu wifi modeme telefon ile bir kişinin bağlanması da bu sistemi baştan sona çökertir mi?

Telefonun iP si 192.168.1.5 ise 5. PC yada tümden komple sistem bağlantı sorunu yaşar mı?

Bir sürü cevaplanmamış soru var. Öncelikle dağıtım için hub mı? yoksa switch mi? kullanılıyor.
    Eğer hub ise acilen onu switchler ile değiştirin. çok fazla collision neden olur ve bandwith feci düşer, ağdaki bir pc'nin ip sorunu hepsini etkiler.

Diğer problem modem'in dhcp conf'u nedir?
    Genel mantıkta;
    Modem ip : 192.168.1.1 (gataway ip)
    dhcp dağıtacağı aralık : 192.168.1.33 - 100 ise; bu aralık dışında kalan ip'leri statik dağıtabilirsin. dhcp havuzundaki bir ip statik olarak bir pc verirsen, o "statik ip'li pc" kapalı iken dhcp o ip dağıtır. sonra "statik ip pc" açıldığında ip çakışması olur çünkü aynı ip adresinden 2 tane vardır ağda.
    Genelde statik ip si olan pc'de user kafasına göre ip değiştirebilir, oda problem.

Tavsiye;
    Bütün statik ip leri kaldır. Hepsi dhcp den ip alsın. Bütün pc ler açıkken modem/roter -> lan/dhcp bölümünde ip alan pcleri ve mac adreslerini görebilirsin (not alabilirsin) ve oradan mac-ip eşleşmesi yaparak, ip rezervasyonunu modem üzerinden yaparsın. Böylelikle her pc/tel dhcp'den, her seferinde aynı sabit ip alır.

Modem de tanımlı ağ : 192.168.1.0/24 ama siz 192.168.2.0/24 ağınıda kullanıyorsunuz. Haliyle subnet mask 255.255.255.0 (/24) olunca iki farklı ağdaki pc ler birbirini göremez ama internete çıkar.
    Bunu düzeltmek için modem/router ip ayarlarında 192.168.1.0/22 yani subnet mask 255.255.252.0 olarak ayarlaman gerekir. Böylelikle 192.168.0.1 - 192.168.3.254 arası pc ler aynı ağda olur ve dosya vs paylaşımında sorun çıkmaz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

siyahbereli - cukurova

Arkadaşlar çok teşekkür ederim ayrıntılı mesajınız için yarın dediklerinizi deneyecem bazı bilmediklerimi öğrenmiş oldum çok sağolun :) tecrübesiz olunca böyle takılıyoruz işte.

KNOWLEDGE IS POWER!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

Kaç modem var

kaç swich var kaçlı (basitmi yonetilebilirmi swichmi)

accesspoint router vs varmı sisteme baglı

bunları acıklarsan bi cozum bulunur.

1.1 ve 2.1 dagıtım varsa büyük ihtimal router var yada 2 modem var yada 2 lan cıkıslı modem yani superbox cihazı gibi bir cihaz 2 ip destekli.

yani sen cihaz sayılarını net verirsen ona göre bişey cıkar 

alt yapıyı tam anlatman lazım

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Subneti değiştirmeden .2.x internete çıkamaz. Çünkü arada (cihazların bağlandığı sw Accespoint)her ne ise 1.X tanımlı olup olmadığını bilemiyoruz

network 1.0/24 gibi görünüyor, ya da eksik bildiriyor, haliyle ap lerde 1.0/24 te çalışıyordur. 

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Subneti değiştirmeden .2.x internete çıkamaz. Çünkü arada (cihazların bağlandığı sw Accespoint)her ne ise 1.X tanımlı olup olmadığını bilemiyoruz

network 1.0/24 gibi görünüyor, ya da eksik bildiriyor, haliyle ap lerde 1.0/24 te çalışıyordur. 

Hocam, 192.168.2.0/24 ağında; eğer default gateway adresi (192.168.1.1) statik olarak route edilmişse (ki ipleri de statik vermişler) internete çıkar, imkasız değil fakat diğer 192.168.1.0/24 ağdaki pc'leri pingleyemez.
    Dediğim gibi çok fazla soru işareti ve bilinmeyen var.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Arkadaşlar lanet sorunu çözdük 

Tüm cihazları tek tek gezdim hepsinin ip numarası farklıydı bu ağa bağlı 2 tane de access point vardı bu iki cihaz yüzündenmiş.

Cihazları sıfırlayıp gateway iplerini değiştirdik sonra bu cihazların dhcp otomatik olarak alması gereken ip değerlerini yüksek değerden başlattık.

Elle değer girmek gerekirse yüksek değerden başlatıp yeni cihazı ağa bağlayacam.

Ömrümü çürüttü lanet sorun. Bu 2 cihaza ait wifi parolaları personeller tarafından bilindiği için çoğu kişi zaman zaman bu ağa girmeye çalışmış ve telefonlarından alınan otomatik ip değerleri muhtemelen çok küçük değerler olduğu için ip çakışması bu sebepten oluyor.

Sonunda kurtulduk valla destekleriniz için teşekkürler arkadaşlar. 

KNOWLEDGE IS POWER!
Toplam Hit: 2100 Toplam Mesaj: 18
network internet ağ sorunu