folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Anakart Sogutucu Ayagi İcin Yapistirici

Anakart Sogutucu Ayagi İcin Yapistirici

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Selam,

Yadigar bi macbookum var.

Islemcinin uzerinden gecen bakir sogutucuyu sabitlemek icin vidayi tutan metal, anakarta gomulu duran ufak parca kirildigi icin isi problemi yasiyorum, bakir islemciya tam oturmuyor.

Kirilan parcayi ve hangi yapistiriciyi denedigimi paylasiyorum.

yapistirisi onerisi istiyorum.

Antikky tarafından 14/Nis/24 21:51 tarihinde düzenlenmiştir

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Tek seferlik olur (çekirdeğe zarar vermeden ayırmak imkansıza yakın) ama çekirdeğe soğutucuyu termal epoxy ile yapistirabilirsiniz.

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiUyeOlamadim
    BiUyeOlamadim's avatar
    Erkek

Lehimli onlar anakarta.

The tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

onu yapıştırabileceğini sanmıyorum. sonuçta amaç oraya vidaladığın şeyi iyice sıkmak. o sıkışa hiç bir yapıştırıcı dayanmaz. 

ben olsam onun yerine o parçayı ordan çıkarır, anakartın arkasına bi parça metal vs koyar, civatayı ordan geçirip arkadaki parçaya sıkardım.

arkadaki parçanın (metal tahta ne koyarsan artık) üstünü plastikle sararsan iletkenlik sorununu çözersin, araya bi parça strafor vs koyarsan da anakartta bişeyleri ezme ihtimalini engellersin.

şu tarz demirler burda iş görür gibi bence , bunun bi kolunu kesip delikten arkaya koyduğunu düşün, üstten soğutucunun civatasını biraz daha uzatırsın arkada bunun delikten geçirir ucuna bi somun takarsın ya da o kopan parçayı somun niyetine kullanırsın.

öncesinde de bunu elektrik bandıyla 3-5 tur sararsın, kısa devre yaptırmaz bişeyleri

yolbulucu tarafından 14/Nis/24 23:09 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

onu yapıştırabileceğini sanmıyorum. sonuçta amaç oraya vidaladığın şeyi iyice sıkmak. o sıkışa hiç bir yapıştırıcı dayanmaz. 

ben olsam onun yerine o parçayı ordan çıkarır, anakartın arkasına bi parça metal vs koyar, civatayı ordan geçirip arkadaki parçaya sıkardım.

Orada fazla sıktığın an çekirdeği kırarsın. Çok riskli.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    YeniHarman bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

neyin çekirdeğini kırcan anlamadım da laptop anakartı gibi duruyor, heatsinkin üstünde olması gereken bi basınç var normal şartlar altında, o güce dayanacak bi yapıştırıcı hayal edemiyorum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

neyin çekirdeğini kırcan anlamadım da laptop anakartı gibi duruyor, heatsinkin üstünde olması gereken bi basınç var normal şartlar altında, o güce dayanacak bi yapıştırıcı hayal edemiyorum.

Resimdeki işlemci ama üzerinde ihs yok yani çekirdeği açıkta. Dediğini yapabilmek için çok ince işçilik lazım. Şahsen gözden çıkarmadıysam dediğin gibi yapmazdım. (Dinazorlar hatırlar pentium 3 veya athlonlarda heatsinki yanlış takınca olanları)

Termal iletken epoksi eski donanımlarda sıkça kullanılırdı. 97-2001 arasında üretilen ekran kartlarındaki soğutucuları çıkarmak bu yüzden zordur.

İşlemcinin üstüne uygulanabilecek maksimum basınç "termal tasarım kılavuzu"nda yazar.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    YeniHarman bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    YeniHarman bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Resimdeki işlemci ama üzerinde ihs yok yani çekirdeği açıkta. Dediğini yapabilmek için çok ince işçilik lazım. Şahsen gözden çıkarmadıysam dediğin gibi yapmazdım. (Dinazorlar hatırlar pentium 3 veya athlonlarda heatsinki yanlış takınca olanları)

Termal iletken epoksi eski donanımlarda sıkça kullanılırdı. 97-2001 arasında üretilen ekran kartlarındaki soğutucuları çıkarmak bu yüzden zordur.

İşlemcinin üstüne uygulanabilecek maksimum basınç "termal tasarım kılavuzu"nda yazar.

hocam resimdeki laptop cpusu, zaten ihssiz olması normal. 

üstüne heatsinki koyup sıkacaksın bi numarası yok 

henüz çok sıkıp kırana denk gelmedim ama adam akıllı sıkmak gerekiyor. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Bir kaç yerde yapıştırıcı deneyenlerin tutmadığını söylüyor fakat şurdaki eleman epoxy glue ile doğru oranda karıştırıp bekledikten sonra sorunu çözer demiş. 

https://forums.macrumors.com/threads/mbp-heat-sink-screw-casings-broke-away-from-logic-board-how-to-reattach.1970809/

Resim küçük olduğu için olayı anlamadım ama şuı videodaki durum gibiyse lehimlemekte işini görür gibime geliyor.

https://youtu.be/LOw18Avv2aA?t=709

hypnot1c tarafından 15/Nis/24 01:07 tarihinde düzenlenmiştir

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

benzeri başıma geldi epoxy ile uğraşma kaliteli havyası olan bir yere gidip tekrar lehimletebilirsin

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Makinayi 1.5 yili askin suredir ellememistim pcb`den mi kirildi lehim yapan elemaninki gibi lehimden mi kirildi emin degilim.

Lehimin tutacagi aklima gelmemisti, ben bir fabrikasyon sekil yapistirilmis diye dusunmustum.

guncelleme yazicam.

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
Toplam Hit: 301 Toplam Mesaj: 11
kirik sogutucu bacagi