Analitik Düşünce Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Arkadaşlar uzun süredir girmiyorum foruma geride gidicem 5 dakkalığına uğradım :D mecburiyetten sormam gereken bi soru var

Hocalar şimdi rehberlikçi yanına çağırdı hedefin ne falan filan hocam dedim böyle böyle "yazılımcı" olmak istiyorum.

ben araştııp sana dönecem dedi. sonraki tenefüs gene çağırdı dediki analitik düşünce falan gerekli matematik şart falan filan konuştu matematiği anladım okeyde bu  analitik düşünce olayı nedir açıklayabilirmisniz

NOT: Konuyu siksike dalgaya alıp akşam akşam canımı sıkmayın ciddi adamlar cevap yazsın...

Ayet var, ayet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek

'Kritik-analitik düşünme Bir konuyu, sorunu ya da problemi alt başlıklarına ayrıştırıp tümden gelimle ve her bir başlığı ayrı ayrı irdeleyip eleştirerek, ve her biri arasındaki bağlantıları gerçekçi kanıtlarıyla ortaya koyarak, yani tüme varımla düşünmek ve değerlendirmektir. Burada düşünme eyleminin kaliteli olması gereklidir. Yoksa istemsiz, refleksi bir düşünme sözkonusu olur. Bu nedenle bilinçli, yani istemli bir düşünme sistematiği kritik ve analitik olma amacı açısından ilk temel başlangıç noktasıdır. Bunun için:Sahip olunan bilgiyi analiz etmek çok önemlidir.Verilerden bir sentez oluşturmak gerekir.Sonra da bunları değerlendirip bir neticeye ulaşmak önemlidir.

Kreyzii :D:D

Atakan tarafından 03/Eyl/12 00:40 tarihinde düzenlenmiştir

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

'Kritik-analitik düşünme Bir konuyu, sorunu ya da problemi alt başlıklarına ayrıştırıp tümden gelimle ve her bir başlığı ayrı ayrı irdeleyip eleştirerek, ve her biri arasındaki bağlantıları gerçekçi kanıtlarıyla ortaya koyarak, yani tüme varımla düşünmek ve değerlendirmektir. Burada düşünme eyleminin kaliteli olması gereklidir. Yoksa istemsiz, refleksi bir düşünme sözkonusu olur. Bu nedenle bilinçli, yani istemli bir düşünme sistematiği kritik ve analitik olma amacı açısından ilk temel başlangıç noktasıdır. Bunun için:Sahip olunan bilgiyi analiz etmek çok önemlidir.Verilerden bir sentez oluşturmak gerekir.Sonra da bunları değerlendirip bir neticeye ulaşmak önemlidir.

1 - aradığın şey gogılda hocu :W

2 - hoca sırf ben rehberlik ederim gibisinden sallamış ortaya birşeyler :W

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı

1 - aradığın şey gogılda hocu :W

2 - hoca sırf ben rehberlik ederim gibisinden sallamış ortaya birşeyler :W

haklısın :) ama gogole emmi de ne emiş öyle yaw kısaca bildiğini yorumlaıp ortaya birşeyler koyabilme yteneği midir? 

Ayet var, ayet
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mqstar
    mqstar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Prolemleri parça parça hale getirerk değerlendirip btünlemek yada bütünü ele alıp çıkarımlarda bulunmak yani problem çözme biçimi
    tümevarım bir kedi ye bakarak diğer kedilerin kuyruklu olduğunu düşünebilirsin

tümdengelim tüm balıklar denizde yaşar hamsi bir balıktır hamsi de denizde yaşar gibi

ince ince düşüneceksin işte

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Programmer
    Programmer's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mqstar bunu yazdı

Prolemleri parça parça hale getirerk değerlendirip btünlemek yada bütünü ele alıp çıkarımlarda bulunmak yani problem çözme biçimi
    tümevarım bir kedi ye bakarak diğer kedilerin kuyruklu olduğunu düşünebilirsin

tümdengelim tüm balıklar denizde yaşar hamsi bir balıktır hamsi de denizde yaşar gibi

ince ince düşüneceksin işte

eywallah hocalar hadi ben kaçar uzun bi süre yokum gene...

Ayet var, ayet
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih
    Fatih's avatar
    Erkek

çok yönlü düşünme.

tek yönlü düşünmeme.

kısaca bu.

enjoy i'm vaccinated
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Headhunterz
    Headhunterz's avatar
    Erkek

kısaca beynini yemen gerekiyor.  her işi ayrıntıya dökeceksin falan boş kafayla yapılcak iş değil paranoid şizofren olursun

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Headhunterz bunu yazdı

kısaca beynini yemen gerekiyor.  her işi ayrıntıya dökeceksin falan boş kafayla yapılcak iş değil paranoid şizofren olursun

yorumuna katılmıyorum hocam :) 

şahsi görüşlerimi yazayım 

analitik düşünce genel itibariyle kadınlarda olmayan bir düşünce sistemidir :) mesela kadınlar da erkekler de bilgisayar mühendisi ya da bilişim

sektörü üzerine okuyabiliyorlar eşit fırsatlarda ama günümüz çalışanlarına bakarsak kaliteli diyebileceğimiz yazılım mühendislerin ya da mimari

tasarımcılarının çoğu erkektir. Çok kere ders verdim gruplara. Kendi gözlemime dayanarak söyleyebiliyorum ki anlamakta sıkıntı çekiyorlar. O

yüzden de sevmiyorlar bu işi. Anlamakta sıkıntı çekmelerinin sebebi beyinlerinin çok detaycı çalışması. Erkek düz mantık bu böyleyse böyledir der

ama kadın mantığı öyle düşünmez. Hep arkasında bir şey bekler bir şey arar o yüzden de konudan kopar farklı şeylere dalar ve sonuç olarak bir

erkek kadar verim alamaz. Bunu çok kere gözlemledim böyle :) Kadınları aşağılamak için söylemiyorum ama genel olarak beynin çalışma yapısına

uygun bir meslek değil bu meslek. Ama şu da var benden çok hızlı kod yazabilen ve kavrayabilen bayanlar da gördüm (türkiyede değil) . Ama o

kişiler biraz tuhaftı erkeksi gibiydi :) 

Bu açıklamalardan sonra konuya dönersem çok detaya takılma. Analitik olarak düşüncenin temeli yorumdur. Bir şeyi parça bütün ilişkisiyle düşünüp sonuca gitmektir. Sebepleri yaratıp sonuçları gözlemle. Yapacağın iş sadece bu.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam rehberlikçi bilerekmi bilmeyerekmi öyle söyledi emin değilim ama çok önemli bir noktaya değinmiş.

genelde arkadaşın söylediği gibi kadınlarda bulunmaz ve (kimse ustune alinmasin) dincilerde bulunmaz.

Böyle hani CV lere yazarız, takım içinde çalışma becerisi, analitik düşünme yeteneği falan. Çoğu kişi bilmez analitik düşünce nedir fakat çok önemli bir yetenektir analiktik düşünme.

Bir oku derim mesela

http://tr.wikipedia.org/wiki/Safsata

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Her boku en ince detayına kadar düşünüceksin hocam.

İşe yüzeysel değil, daha da derinlemesine en ince noktasına kadar bakıcaksın :p

Beynini daha fazla kullanıcaksın yani :D

Kurtla sevişen mazoşist koyun
Toplam Hit: 3627 Toplam Mesaj: 21