folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Aranizda SAP Developer Var Mi?

Aranizda SAP Developer Var Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam arkadaslar,

Bildiginiz gibi SAP baya bir meshur ve is imkanlari daha fazla. SAP hakkinda sifira yakin bilgim var. Ben opentext edocs üzerine calisiyorum ama adamlarin sundugu API yi C#/vb/vb.net ile kullanabiliyoruz. Suan firma opentext cözüm ortagi oldugu icin SAP a gecme durumlari vs yok. Ben de bireysel olarak ögrenmek istiyorum.

Anladigim kadariyla ABAP ayri bir yazilim dili, bu ABAP in bu alandaki agirligi ne kadardir? C# gibi bir dille gelistirme sansim var mi? Varsa C# üzerinden mi gitmek gerekir yoksa ABAP mi yoksa baska bir sey mi? SAP in sitesine baktigimda developerlar icin büyük bir yelpaze sunmus. IoT icin bile frameworklari var. Hangi konulara agirlik vermek gerekiyor? 

Ayrica ögrenebilecegim kaynaklar nelerdir? Bu konuda her türlü bilgiye acigim :)

Tesekkürler

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

https://www.tahribat.com/Members/EmiRReiS

Uzmanlik alaninda yazmiş. Bunun üzerine çalisiyordu. Mesaj atarsan yardimci olur gibime geliyor. İyi biridir

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

bende de eğitim seti vardı. arkadaşlara özel vermiş sıkıntısı olmazsa burada paylaşırım.

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

http://www.gulistanboylu.com/abap-programlama-diline-giris/

Bu ablamda güzel anlatmış başlangıç için.

@DuPi hocam paylaşırsan iyi olur eğitim setini

Titanyumun gücü adına!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

https://www.tahribat.com/Members/EmiRReiS

Uzmanlik alaninda yazmiş. Bunun üzerine çalisiyordu. Mesaj atarsan yardimci olur gibime geliyor. İyi biridir

Hızlısın : )

Üstad Abap Sap'ın geliştirdiği bir yazılım dili C# ile ilişkisi yoktur. Abap programlama çalışmak için SAP ortamı kurmalısın yada public ortam bulmalısın. Bu tarz ortamlar önceden vardı ama bildiğim yerler şuan kapanmış durumda.

Ayrıca, SAP ın web geliştirmelerinde Java kullanılıyor, onlardan da yararlanabilirsiniz.

Google da Abap programalam üzerine kaynaklar var, hemen hemen hepsi işinizi görür. Ben modüller ve sistem tarafında olduğum için yüzeysel bilgiye sahibim ama detaylı sorunuz olursa, danışabileceğimiz arkadaşlar var.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben normalde masaüstü ve mobil yazilim gelistiricisiyim ancak bu alanlardan farkli seylere girmek istiyorum. Web bilgim olmasina ragmen uzmanlasma gibi bir derdim yok o yüzden SAP in is imkani ve maas olayi beni cezbetti. (suan kazandigimin nerdeyse 2 katini veriyorlar, hala anlayamadim neden o kadar yüksek). Ogrenmesi yillar mi alir acaba :)

@EmiRReiS, görmüstüm senin mesajini bir yerlerde SAP ile ilgili, yazilim tarafinda degil de sistem tarafinda oldugun icin direk sormadim. ABAP in farkli bir dil oldugunu biliyorum (hatta javaya benziyor demisler), benim sorum acaba C# ile gelistirme imkanim olur mu? Cünkü C# ile ayni is yapilabiliyorsa ABAP i gerek yok. Ama ABAP tek cözümse o zaman onun üzerinden gidecegim. ABAP developer arkadaslarin varsa, baslangic seviyesi biri icin tavsiye alabilirsen sevinirim. Cünkü yabanci oldugum bi sey. Ortam falan demissin ama öyle bir ortami nasil kurmam gerekecek. Bu ögrenme süreci bireysel olacagi icin, evdeki bilgisayar ile yetinmem gerekecek.

@DuPi, hocam paylasma imkanin olursa sevinirim.

Sirketin pluralsight hesabi mevcut. Baktim orda da bazi kurslar var

https://www.pluralsight.com/search?q=ABAP&categories=course

güzel bi seyler varsa onlar üzerinden gidebilirim. Incelemek lazim ama baslamadan önce biraz daha ön bilgim olsa iyi olur. 

cevap veren arkadaslara tesekkürler. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı

sagol hocam okudum temel bilgileri aldim.. Bu ortam olayi baya zorlayacak gibi görünüyor. Cünkü bireysel olarak ögrenmek icin gerekli ortami olusturmak gerek. Ayni sey opentext edocs icin de gecerli aslinda. Sistem yoksa ögrenemezsin.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

ben normalde masaüstü ve mobil yazilim gelistiricisiyim ancak bu alanlardan farkli seylere girmek istiyorum. Web bilgim olmasina ragmen uzmanlasma gibi bir derdim yok o yüzden SAP in is imkani ve maas olayi beni cezbetti. (suan kazandigimin nerdeyse 2 katini veriyorlar, hala anlayamadim neden o kadar yüksek). Ogrenmesi yillar mi alir acaba :)

@EmiRReiS, görmüstüm senin mesajini bir yerlerde SAP ile ilgili, yazilim tarafinda degil de sistem tarafinda oldugun icin direk sormadim. ABAP in farkli bir dil oldugunu biliyorum (hatta javaya benziyor demisler), benim sorum acaba C# ile gelistirme imkanim olur mu? Cünkü C# ile ayni is yapilabiliyorsa ABAP i gerek yok. Ama ABAP tek cözümse o zaman onun üzerinden gidecegim. ABAP developer arkadaslarin varsa, baslangic seviyesi biri icin tavsiye alabilirsen sevinirim. Cünkü yabanci oldugum bi sey. Ortam falan demissin ama öyle bir ortami nasil kurmam gerekecek. Bu ögrenme süreci bireysel olacagi icin, evdeki bilgisayar ile yetinmem gerekecek.

@DuPi, hocam paylasma imkanin olursa sevinirim.

Sirketin pluralsight hesabi mevcut. Baktim orda da bazi kurslar var

https://www.pluralsight.com/search?q=ABAP&categories=course

güzel bi seyler varsa onlar üzerinden gidebilirim. Incelemek lazim ama baslamadan önce biraz daha ön bilgim olsa iyi olur. 

cevap veren arkadaslara tesekkürler. 

öğrenmesi zor değil ama geliştirme ortamına erişim zor olduğu için ve bu mesleğe girip piştikten sonra ancak adını duyabildiğin için bu kadar çok para veriyorlar. Birde iş süreçlerinin analizi vs yapmak gerekiyor. Ayrıca çok fazla entegrasyon ile uğraşıyor bu işi yapanlar. 

Örneğin sap kadar sık kullanılan eba var (: kurumlar 7 8 bine eleman arıyorlar. Aşırı pis ve iğrenç bir geliştirme ortamı var.  

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    IamFree
    IamFree's avatar
    Erkek

Selamlar,

5 Yıldır SAP Sektoründe ABAP Danışmanlığı yapmaktayım. Diğer yazılım programlama dillere göre iş imkanı ve maaşın yüksel olmasının sebebi piyasada yer alan  abap danışman sayısı az diğer programlama dillerine göre, diğer bir nedeni ise ABAP programlama dili SAP ortamında sadece geliştirme yapılabiliyor bu nedenle SAP kurulu olan bir firmada stajyerlik veya Küçük danışmanlık yapan firmalara girip öğrenebilcek bir dil. C# gibi editörünü indirip kurup internetten örnek videolara bakarak öğrenebilcek bir dil değil. Ayrıca ABAP Programlamasını öğrenseniz dahi sadece iş programlama ile bitmemekte, SAP içerisinde Modüllere ayrılmış FI(Mali Muhasabe) SD (satış dağıtım) bu modülllerde iş akışlarını süreç bilmek ABAP Danışmanın öğrenmesi ilkelerinden bir kaçı benim gözümde. 

Yukarıda Belirttim c# gibi bir editor ortamı yok fakat bildiğim kadarıyla Avrupa lokasyonlu bazı firmalar bir sunucu üzerine SAP kurup oradan sizlere aylık ücret karşılığında kullanıcı verip orada kod geliştirme yapabiliyorsunuz. 

Farkı,farklı olan yaratır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    Yazilimci bunu yazdı

sagol hocam okudum temel bilgileri aldim.. Bu ortam olayi baya zorlayacak gibi görünüyor. Cünkü bireysel olarak ögrenmek icin gerekli ortami olusturmak gerek. Ayni sey opentext edocs icin de gecerli aslinda. Sistem yoksa ögrenemezsin.

Dediğim gibi arkadaşımdan onay almam lazım. ok derse buraya atarım.

ayrıca @unbalanced hocam senin zorlanacağını sanmam belki kaynak sıkıntısı yüzünden olur.

yeni bir dil her zaman eski dile yeni bir bakış açısı kazandırır :)

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EmiRReiS
    EmiRReiS's avatar
    Erkek

SAP ile ilgileneniz varsa, 12 ekim günü SAP forum var, tavsiye ederim. Oldukça keyifli oluyor.

http://sapkayit.com/

.
Toplam Hit: 4677 Toplam Mesaj: 33
sap abap