folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Augmented Reality Uygulaması

Augmented Reality Uygulaması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Selam dostlar,

Artırılmış gerçeklik uygulamasında saydam bir cam üzerinden arka tarafta sanal bir gerçeklik yaratabilir miyiz. illa telefon tablet pc mi olması gerekiyor. 

Aslında tam öğrenmek istediğim aşağıdaki konuda geçen "otobüs dolmabahçe sarayının önünden geçerken otobüsün camından dışarı bakanlar dolmabahçe sarayının üzerinde gezinen minik-mavi şirinler görmesi" tam olarak bu cam madde nasıl bir şey olabilir hatta samsungun bu bükülebilir cam teknolojisinin adı nedir?

Ben bu camı alıp istediğim bir yere monte edip arkada AR görselleri göstermek hatta etkileşime girmek istiyorum. 

Konu hakkında tecrübesi bilgisi olan var mıdır?

https://www.tahribat.com/forum/augmented-reality-isi-yapan-var-mi-243353

Ayrıca bir örnek daha vermem gerekirse ürünün sağındaki AR deneyimi butonuna tıklayın cep telefonu ile düz bir alan gösterin ürünü koysun oraya. Bunun gibi ben de atıyorum bariyerler koyacağım.üzerine gittiğinde bariyerlere çarptığında uyarı verecek gibi. 

https://www.sedunamobilya.com/seduna-thunder-executive-yonetici-koltugu

rappermcs tarafından 05/Ağu/22 12:55 tarihinde düzenlenmiştir

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Sadece otobüstekiler mi görsün istiyorsun?

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Sadece otobüstekiler mi görsün istiyorsun?

Otobüs bir örnek o cama bakan herkes görmeli. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Kardes perspektif olayini nasil cozeceksin? :) Herkes farkli acilardan bakiyor olacak. Goruntu ise tek bir acidan bakanlara gozukebilecek sekilde.

Bu islerde tablet,telefon kullanilmasinin sebebi tam olarak bu zaten. Tablet yuzeyine karsidan baktigin varsayilarak arka tarafinda bi sanal dunya olusturuluyor. Senin senaryonda bu pek mumkun degil.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

Kardes perspektif olayini nasil cozeceksin? :) Herkes farkli acilardan bakiyor olacak. Goruntu ise tek bir acidan bakanlara gozukebilecek sekilde.

Bu islerde tablet,telefon kullanilmasinin sebebi tam olarak bu zaten. Tablet yuzeyine karsidan baktigin varsayilarak arka tarafinda bi sanal dunya olusturuluyor. Senin senaryonda bu pek mumkun degil.

tablete sağdan ortadan ve soldan bakan kişiler aynı görüntüyü görüyor. 

zaten tam olarak istediğimm de bu. Şöyle düşün bir motosiklet kaskı ve vizöre yapıştırılabilen saydam bir cam yahut başka bir madde. sadece 1 kişiye hizmet edecek bu görüntü.

Umarım anlatabildim.

rappermcs tarafından 05/Ağu/22 15:04 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

zaten tam olarak istediğimm de bu. Şöyle düşün bir motosiklet kaskı ve vizöre yapıştırılabilen saydam bir cam yahut başka bir madde. sadece 1 kişiye hizmet edecek bu görüntü.

Umarım anlatabildim.

Hah tamam simdi daha makul oldu. Onun da negatif taraflarini sayayim sana.

Bunun muadili bir urun var ismi Microsoft Holo lens diye geciyor. Aslinda yapmak istedigin benzer bisi. Fakat holo lens'in olayi su. Uzerinde 3d tarama yapan (kinect'tekine veya bu iphonelarin on kamerasinda olana benzer) birkac sensor var. Gozluk takiliyken etrafi tariyor 3 boyutlu modeli cikariyor ve o 3 boyutlu ortami takip ederek kendi konumunu hesapliyor. Tabi ki bunu yapmanin ister istemez bir hesaplama matematik bedeli var :) Basit bir model Raspberry ile falan cozebilecegin birsey degil. Ayrica dolmabahce vb bazi yerleri de otomatik tanisin istiyorsan bu sefer 2d veya 3d recognition yapman ve hesap maliyetini dusurmek icin bunu gps ile falan harmanlaman lazim.

Ayrica bu bahsettigim 3d tarama sensorlerinin cogu IR temelli olduklarindan gunes isiginda sapitiyorlar. Guncel sensorleri pek incelemedim. Orada da bi sikintin olacak :/

Bu arada otobus cami ornegi verdigin icin uygulamasi cok mumkun degil demistim. Kisiye ozel ekran ve dar bir ekran oldugu surece yandan bakinca olusan sapmayi cok hissetmezsin. Ama otobus cami gibi yerlerde her cama ayri goruntu basmazsan egreti duracaktir.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    rappermcs bunu yazdı
    NmC bunu yazdı

Umarım anlatabildim.

Hah tamam simdi daha makul oldu. Onun da negatif taraflarini sayayim sana.

Bunun muadili bir urun var ismi Microsoft Holo lens diye geciyor. Aslinda yapmak istedigin benzer bisi. Fakat holo lens'in olayi su. Uzerinde 3d tarama yapan (kinect'tekine veya bu iphonelarin on kamerasinda olana benzer) birkac sensor var. Gozluk takiliyken etrafi tariyor 3 boyutlu modeli cikariyor ve o 3 boyutlu ortami takip ederek kendi konumunu hesapliyor. Tabi ki bunu yapmanin ister istemez bir hesaplama matematik bedeli var :) Basit bir model Raspberry ile falan cozebilecegin birsey degil. Ayrica dolmabahce vb bazi yerleri de otomatik tanisin istiyorsan bu sefer 2d veya 3d recognition yapman ve hesap maliyetini dusurmek icin bunu gps ile falan harmanlaman lazim.

Ayrica bu bahsettigim 3d tarama sensorlerinin cogu IR temelli olduklarindan gunes isiginda sapitiyorlar. Guncel sensorleri pek incelemedim. Orada da bi sikintin olacak :/

Bu arada otobus cami ornegi verdigin icin uygulamasi cok mumkun degil demistim. Kisiye ozel ekran ve dar bir ekran oldugu surece yandan bakinca olusan sapmayi cok hissetmezsin. Ama otobus cami gibi yerlerde her cama ayri goruntu basmazsan egreti duracaktir.

holo lens i tecrübe etmiştim geçen sene. Hani suya dalarsın da aşağıda apayrı bir dünya varıdr yukarıyı hatırlamazsın ben de tam olarak bu hissiyatı uyandırdı. Aslında yine kendi ortamımdayım fakat gerçek oılmayan yeni objelerle birlikte algım eskiyi kavramayı bırakıp direk yeniye adapte oluyordu. 

Evet otobüs örneğini diğer konuda gördüğüm için vermiştim ama doğru bir örnek olmamış şuan farkettim. direk birebir kişiye özel bir görüntünün peşindeyim. Bunu ya AR ile yahut da konuyu değiştirip Hologram teknolojisiyle bakacağım ama bir 10 yıl ileriye gideydim iyiydi :) Şuan bir çok teknoloji taslak halinde.

rappermcs tarafından 05/Ağu/22 15:32 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

https://www.facebook.com/nmcimen/videos/10153820836017701

2016'da hocamiz almisti research icin. Birkac gun oynadik hevesimizi aldik biraktik :) 

6 sene gecmis uzerinden, henuz daha cok bisi koymadilar uzerine. Cok kullanisli bir teknoloji degil simdilik. Bir noktada bi cozum uretecekler ama ne zaman bilmiyorum :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Hololens

Oculus Quest 2 

Lidar Sensörleri

Mixed Reality

Web AR

Basit VR cihazları saymıyorum. 

5 Yılım bunlarla geçti. Bir sürü uygulama da yazdım. İşin özeti henüz dünya tam olarak bu konuya adapte olabilmiş değil. Kafadan bi vertigo sorunu var çözülmesi gereken.

otobüs dolmabahçe sarayının önünden geçerken otobüsün camından dışarı bakanlar dolmabahçe sarayının üzerinde gezinen minik-mavi şirinler görmesi

Bi alet olmadan gözüyle göremez. 

Hızdan dolayı sağlıklı bi stream de yapamazsın. 

Bizde çok proje fikri vardı hayata geçirdik ama tutmadı. Benim sermayem var diyen varsa girerim. Developmentını ben yapabiliyorum. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı

https://www.facebook.com/nmcimen/videos/10153820836017701

2016'da hocamiz almisti research icin. Birkac gun oynadik hevesimizi aldik biraktik :) 

6 sene gecmis uzerinden, henuz daha cok bisi koymadilar uzerine. Cok kullanisli bir teknoloji degil simdilik. Bir noktada bi cozum uretecekler ama ne zaman bilmiyorum :)

Üzerinde FT yazan arkadaş yaşıyor mu hala? :D

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 881 Toplam Mesaj: 10
augmented reality