folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Barter Nedir ? Barter Çeki Nedir Kullanan Varmı

Barter Nedir ? Barter Çeki Nedir Kullanan Varmı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

Arkadaşlar, google yazıp baktım ama bir çok şey havada kalıyor.

Kullanan varmı ? nedir bu abi. Bir kaç firma birleşmiş kendilerine özel bir çek gibi bir şey çıkartmış. Bununla para içerde kalıyor mallarını felan eritiyorlar gibi bir şey anladım.

Ama bu çek paraya döndürülüyormü ? illa barter çeki ile anlaşmalı firmalarda mı geçerli yani ordan malzememi almam gerekiyor.

Neyse bilen varsa açıklarmı. Gerekirse telden konuşalım.

Php for SEO nun ardından Php for Gcode (CNC)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

Insaatcilarin nakit yerine kullandigi olay 

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Aslında anlamışsın durumu, bu sordukların organizasyona görede değişir. Kullanmıştım bir ara fakat en sonunda bir şekilde elinde patlıyor bu çekler. 

tahribat.com a can feda
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Hocam senn baskı firman var bende diş poliklnigiyim sen dedink bana ben senin baskı işlerini yapayım sende benim elemanlarımdan yaptıgım iş kadar ücret alma , bende sana tamam olur diyorum sen bana 1000 tl lk baskı işi yapıyorsun sonra elemanının dişi agırdı diyelim ona 200 tl lik cek veriyorsun bana yolluyorsun işlem 500 tuttuysa 300 ödüyor.

Bilale anlatır gibi oldu ama böyle işte.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    grpngy
    grpngy's avatar
    Erkek

bartır kelime anlamı takas demek.

genelde inşaat sektöründe kullanılır.

sen bir iş yaparsın karşılığında ev, araba, herhangi bir mal alırsın.

mesela kalıpçısın 1.000.000 tl değerinde iş var. müteahhitle anlaşırsın.

oda sana derki arkadaş bu iş karşılığında sana 400.000 tl para vereyim aylık hakedişlerinin bilmem kaç yüzdesi kadar. geri kalan 600.000 tl'sinede sana şu daireyi vereyim.

bildiğin takas. iş karşılığında herhangi bir şey almak. bu mal olabilir, başka bir hizmet olabilir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cemnet
    cemnet's avatar
    Erkek

işin online kısmı ile uzun yıllar dirsek çürüttüm. 

Barter genel anlamda batık(!) kurumsal firmaların kendi aralarında yaptığı iş. Yani müşteri portföyü mutsuz müşteriler. Yaptığı iş karşılığında sıcak para almak varken karşılığında tam anlamıyla işine yaramayacak ama para alma umudu kalmadığından o teklifi kabul mecbur kabul edenlerin buluştuğu yapı. cümle çok devrik oldu evet.

Genelde firma to firma olur o iş. inşaat ve emlak sektöründe çok adı geçer. Barter firması iki müşteriyi buluşturur. Ancak takas edilen ürünler fiyat olarak birebir birbirine uymaz hiç bir zaman işte bu noktada barter çeki devreye girer. Kullandığın kadar barter çekininde komisyonunu ödersin barter firmasına. 

Ek olarak faktöring gibi türkiyede yasal değil şuan ama ilerde yasal olacak.

Yasal demek = barter çekinin banka gibi yerlerde resmi teminat gösterilmesi demek.

şuan barter türkiyede yasal değil ama cezasıda yok. Yasa boşluğu var diyebiliriz. Bugün yarın bakanlar kurulundan geçer o zamanda dünyada ki büyük barter firmaları türkiye pazarına girer.

Toplam Hit: 2755 Toplam Mesaj: 6