Bilgisayar Müh - Yazilim Müh

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bu konunun aynısının tıpkısı açıldı. Hakka eski konumu diye tarihe baktım. 

Üyede heralde @ ... Üye ismini değistirmisti kim şimdi karıştırıp bulacak arşive bak bayaği birşey yazilmişti. 

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dodger
    dodger's avatar
    Erkek

Aleyküm Selam,

Açılın ben bilgisayar mühendisliği okuyorum!!!

Ama daha 2.dönemde irregular bi öğrenciyim :(

Șaka bir yana bende geçen sene bu konuları fazlasıyla araștırmıștım. Arkadașının dediği gibi bilgisayar yazılıma göre daha genel yani ek olarak donanımsal derslerde var. Bu da senin ileride seçeceğin bölümde göreceğin dersleri etkiliyor. Burada devreye sen giriyorsun. "Hayalindeki okul"  ya da "gelebilecek okul" ların aç ders programlarını incele, az biraz araștır sonrasında hangilerini görmek istediğini kabataslak belirle. Ona göre yolunu çiz.

İș olanakları yurt içinde yine de azımsanmayacak kadar var.(En azından benin gördüğüm LinkedIn deki daha șimdiden sistemin otomatik olarak önüme çıkardığı tavsiyeler). Yurt dıșında da benim gördüğüm tablo yurt içinden daha iyi. Ha oralara gitmek de hem dil hem vatan hasretine dayanıklılık hem de bașarı gerektiriyor en azından bize anlatılanlar bu yönde.

Sözün özü tüm olayları düșündüğümüzde șu muhteșem sözler karșımıza çıkıyor; "Her șey sende bitiyor", "Hepsi kendini geliștirmene bakıyor".

Tavsiye: "kazanma konusunda çok inancım olmasada" lafından kurtulman lazım. Sen kendine güvenmezken herkes sana güvense de bi cacık olmaz. Önüne hedefini kesin koy. Bölümüne karar ver sonuçta sen bu iși ömrünce yapacaksın aile baskısı varsa ișin biraz sıkıntılı olabilir. Hedef konusunda biraz daha ileri git bölümle ilgili en iyi üniversiteyi hedefle. Mantığın "ben buradan pandiklesen giremem" dese de sen yoluna ve hedefine odaklan. YGS beklediğin gibi olmadı mı? Otur eksiklerini belirle onları bitir ve gördüğün konuları en sağlam biçimde oturt. Nasıl olsa çıkmaz deme her konuya hakim ol. YGS beklediğinden iyi mi geldi? Rahatlama. Varsa yine eksiklerini belirle ve onları erit. Konuları yine sağlam götür. Unutma bu yolda yalnız değilsin, rakip çok. YGS beklediğin gibi mi geldi? Öyle bir durum yok. :) Eğer ısrarcıysan doğru yoldasın. ;)

Se...a...se...deneme..deneme..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek

Yazmayı istediğin okulların müfredatını aç bak. Dersleri bir karşılaştır. Aradaki farkı açıkça göreceksin. Ama basitçe özetleyecek olursak, yazılım mühendisliği bir yazılımın üretim süreci, bu sürecin basamakları ve yönetimi üzerine odaklanırken, bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisinin tasarladığı soyut kavramların içini dolurmaya, onları gerçekleştirmeye odaklanır.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

Bu konu daha önceden konuşuldu, linki bulamadım. Buraya bakabilirsin en azından :

http://www.bilgisayarmuhendisleri.com/sayfa.aspx?s=194

Özet : Bir farkı yok (For Turkey). 

Hocam konuyla alakası yok ama eğer bu siteyi kodlayan kişi "bilgisayar mühendisi" veya "yazılım mühendisi" ise çok ciddi problemler var demektir :D

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uLtRaLoVeR
    uLtRaLoVeR's avatar
    Erkek
    Cayan bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı

Bu konu daha önceden konuşuldu, linki bulamadım. Buraya bakabilirsin en azından :

Hocam konuyla alakası yok ama eğer bu siteyi kodlayan kişi "bilgisayar mühendisi" veya "yazılım mühendisi" ise çok ciddi problemler var demektir :D

Ben bir problem göremedim. Eğer sitenin görünümünden bahsediyorsanız ne bilgisayar mühendisliği tanımında ne de yazılım mühendisliği tanımında güzel görünümlü ürün zorunluluğu bulabilirsiniz. Hiç bir mühendisin görevi değildir göze güzel görünen ürün üretmek. Mühendisin görevi bir problemi olabilecek en iyi şekilde çözmektir.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Cayan bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı

Sitedeki yazilardan anladigim kadariyla buyuk bir firmanin basinda kendisi, hit kasip kazanc elde etmekten ziyade amaca yonelik bir site. Tipki eski tahribat.com gibi. 1 yil once ayni yorumu holy icin de yapiyordun galiba :)

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

En temelde, bilgisayar mühendisliğine elektronik de hatrı sayılı düzeyde girer. Üniversite müfredatına göre bunlar değişebilir. Ama üniversite müfredatına göre meslek tanımı yapamayız tabii. Olması gerektiği haliyle, bilgisayar mühendisliğinde elektronik de işin içindedir ve bilgisayar mühendisliği daha geneldir. Yazılım mühendisliğinde yazılım projesi yönetimi, süreçler vs. daha detaylı ele alınır. Şahsen benim tercihim her zaman bilgisayar mühendisliğidir. Özel sektörün beklentileri vs. Onlar yerine göre değişiklik gösterir. O önemli değil. Önemli olan vizyonu daha geniş, daha genel, daha kapsamlı bir eğitim almaktır. Bir yanda daha kısıtlı bir alanda eğitim görmek var. Bir yanda daha geniş bir alanı keşfetmek var. Tabi keşfedilen yerler hakkında ne kadar uzmanlaşırsın o sana bağlı. Ama oraları hiç tanımazsan bakış açın en başından kısıtlı olur.

λ
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    Cayan bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı

Aynı yorumu bu site içinde yapabilir misin ? :D

https://stallman.org/

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Ne bilgisayar mühendisi nede yazılım arkadaşım.  Programcı da yazılım yazıyor sende?  Normal bi. Tamirci bile işletim sistemi yazabilir sen nasıl öğreniyorsan o adam da öğrenir sen mühendis nedir ona bak.. İlerde program yazmaktan çok kağıt kalem analiz vs vs gibi işlemler yapacaksın ya 2 3 dil de bilirsen kesin iş bulursun demiyorum.  Lider olabiliyor musun bunu sorgula yazılım mühendisliği demek oturup işlemci programlamak donanım programlamak ne bileyim robot yapmak değil alacaksın eline kağıdı kalemi birsürü analiz gelen işin olunabilirliğini test edeceksin ne bileyim araştırma rapor.  Veya liderlik gruba yön göstereceksin senin bi takımın olacak takımın koçu olmayı deneyeceksin  yazılım bilg mühendisliği de nedir.  Sen mühendis olmayı başar sonra yazılım yazarsın :)  

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
Toplam Hit: 4027 Toplam Mesaj: 32
bilgisayar mühendislik yazilim