Borsa Hakkında Birkaç Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Selam, Tüpraş, Aselsan gibi şirketlerin 10 ar tane banka üzerinden hissesini alsam

Hiç satmadan ve her ay birer ikişer alarak artırarak birikim yapsam 10 yıl sonra Enflasyonun üzerinde bir getirisi birikimi olur mu?

Amacım para biriktirip aynı anda TL değer kaybına uğramadan para biriktirmek.

Firma ismi olarak sormuyorum, borsada uzun vadeli yatırım için öğrenmeye çalışıyorum

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

merhaba, seçeceğin hisseler çok önemli. tavsiyem enerji ve ulaşım (özellikle havayolu) hisseleri olur. güçlü bankaların hisseleri de olabilir. mağlum ciddi bir krizin ilk aşamasındayız. bu hisselerin fiyatını da dibe çekiyor. daha da dibe gidecekler. bu uzun vade düşünen biri olarak senin için önemli değil. krize 3-4 yıl ömür biçiyorum, 10 yıl sonunda emekli olursun doğru seçimlerle.

farklı bir tavsiyem olacak. eğer param çok koymetli ancak kârı maksimize etmek de istiyorum diyorsan en kısa zamanda dolar al ve 5-6 ay devam et. sonra altın almaya başla. yaklaşık 1 sene sonra dolar uçtu kaçtı 12-15 liraları geçti geçiyor denilen ve herkesin dolara hücum edeceği zamanda tüm dolarını boz ve fiyatına bakmadan altına geç. yaklaşık 4-5 yıl da altında bekle. sonrasına bakarsın da muhtemelen rahata ermiş olursun 5 yıl içinde. altını fiziki almanı tavsiye ediyorum. iyice garanticiyim dersen direkt altın üzerinden de gidebilirsin. gayet yeterli olur. altın dünyada dolarla alındığından doların yükselişi tl bazında altına yarar. normalde ons ile dolar arasında ters kolerasyon vardır. neyse fazla kafanı karıştırmayayım. daha çok kâr istiyorum biraz da riske girebilirim ancak abartmadan diyorsan da paranın 3te1iyle yine fiyatına asla bakmadan, eline para geçtikçe bitcoin al. 2020-2021 gibi tamamen bozarsın onu da. ben kısa vadeli yüksek riske giricem sokağa atacak param da var ama karşılığında 6-12 ayda zengin olma ihtimalim olsun diyorsan da pm atabilirsin başka tavsiyelerim de olur.

edit : bitcoin borsaları çökme hacklenme vb gibi riskler barındırdığından bitcoin yatırımlarını mümkünse ledger nano s wallet'da değilse de bilgisayara kurulan private key'ine sahip olacağınız ve onu kağıda yazıp kaybetmeyeceğiniz bir cizdanda saklamanızı tavsiye ederim.

Prometheus tarafından 28/Eyl/18 19:45 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Senin isteğine tahvil daha uygun. Hisse değeri enflasyon oranından daha fazla değer kaybına uğrayabilir, bu durumda daha fazla paran erir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cupofcoffee
    Cupofcoffee's avatar
    Erkek

Uzun vadeli olarak borsada işlem gören kağıtlardan para kazanma niyetin varsa temettü yatırımcılığı konusunu incele. Temettü verimliliği yüksek olan hisse senetlerinden bir veya bir kaç tanesi ile uzun vadeli 15,20 sene sonunda ikinci defa emekli olursunuz. Çok zahmetli ve sabır gerektiren bi süreçtir elimizdeki hisseyi uzun yıllar boyunca satmamak.

Gerçek bir akıl, yalanlar ve yanılsamaların arasından kaybolmadan yolunu bulur. Gerçek bir kalp ise zehir dolu nefrete zarar görmeden dokunabilir. Bu zamanın içinde karanlık büyümeye devam etse de, her zaman aydınlığın etrafı arıtması için eğilmeyi de bilir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

Ben de bir şey sormak istiyorum malum banka üzerinden satış emri verdikten sonra bi kaç gün sürüyo paraya çevrilmesi bu sürede hisse düşüşü etkiliyor u emir verildiği andaki fiyattan mı satılır satış gerçekleştiği andaki fiyattan mı ?

Kendine İyi Bak ..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek
    darkroques61 bunu yazdı

Ben de bir şey sormak istiyorum malum banka üzerinden satış emri verdikten sonra bi kaç gün sürüyo paraya çevrilmesi bu sürede hisse düşüşü etkiliyor u emir verildiği andaki fiyattan mı satılır satış gerçekleştiği andaki fiyattan mı ?

emir verdigin fiyattan ama t+2 kalkti sanirim 

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Uzun vadeli yatırım için grafik analizin iyi olması gerekiyor örneğin meshur bitcoinin 19 bin dolarlara kadar cıkmasının ardından gelen düzeltmeler yaklasık 9 10 aydır sürüyor ve düzeltmenin sonuna geldi sayılır buralardan tekrardan yükselişler başlar.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    Cupofcoffee bunu yazdı

Uzun vadeli olarak borsada işlem gören kağıtlardan para kazanma niyetin varsa temettü yatırımcılığı konusunu incele. Temettü verimliliği yüksek olan hisse senetlerinden bir veya bir kaç tanesi ile uzun vadeli 15,20 sene sonunda ikinci defa emekli olursunuz. Çok zahmetli ve sabır gerektiren bi süreçtir elimizdeki hisseyi uzun yıllar boyunca satmamak.

Anladım hocam, bu gün banka hesabından yatırım hesabı açtım, Tüpraştan 30 hisse alım yaparken bir sorayın dedim, almadım. şimdi araştırdım tüpraşta temettü veriyormuş arada bu mu demek istediğin?

birde ben 30 liradan aldığım hisseler, 10 yıl sonra 100 lira oldu diyelim. 10 yıl sonra hem kar etmiş hemde ana paramı korumuş mu oluyorum.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

merhaba, seçeceğin hisseler çok önemli. tavsiyem enerji ve ulaşım (özellikle havayolu) hisseleri olur. güçlü bankaların hisseleri de olabilir. mağlum ciddi bir krizin ilk aşamasındayız. bu hisselerin fiyatını da dibe çekiyor. daha da dibe gidecekler. bu uzun vade düşünen biri olarak senin için önemli değil. krize 3-4 yıl ömür biçiyorum, 10 yıl sonunda emekli olursun doğru seçimlerle.

farklı bir tavsiyem olacak. eğer param çok koymetli ancak kârı maksimize etmek de istiyorum diyorsan en kısa zamanda dolar al ve 5-6 ay devam et. sonra altın almaya başla. yaklaşık 1 sene sonra dolar uçtu kaçtı 12-15 liraları geçti geçiyor denilen ve herkesin dolara hücum edeceği zamanda tüm dolarını boz ve fiyatına bakmadan altına geç. yaklaşık 4-5 yıl da altında bekle. sonrasına bakarsın da muhtemelen rahata ermiş olursun 5 yıl içinde. altını fiziki almanı tavsiye ediyorum. iyice garanticiyim dersen direkt altın üzerinden de gidebilirsin. gayet yeterli olur. altın dünyada dolarla alındığından doların yükselişi tl bazında altına yarar. normalde ons ile dolar arasında ters kolerasyon vardır. neyse fazla kafanı karıştırmayayım. daha çok kâr istiyorum biraz da riske girebilirim ancak abartmadan diyorsan da paranın 3te1iyle yine fiyatına asla bakmadan, eline para geçtikçe bitcoin al. 2020-2021 gibi tamamen bozarsın onu da. ben kısa vadeli yüksek riske giricem sokağa atacak param da var ama karşılığında 6-12 ayda zengin olma ihtimalim olsun diyorsan da pm atabilirsin başka tavsiyelerim de olur.

edit : bitcoin borsaları çökme hacklenme vb gibi riskler barındırdığından bitcoin yatırımlarını mümkünse ledger nano s wallet'da değilse de bilgisayara kurulan private key'ine sahip olacağınız ve onu kağıda yazıp kaybetmeyeceğiniz bir cizdanda saklamanızı tavsiye ederim.

Merhaba, Amacım kısa zamanda para yapmak değil, bireysel emeklilikten çıktım, uzun vadeli para biriktirmek istiyorum. UZun vadede altına alternatif altı givi garantili ama daha fazla getirisi olan bir araç arıyorum, 

dünyanın genel sorununa çözüm arıyor gibi oldum ama neyse :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    GusFring bunu yazdı

Senin isteğine tahvil daha uygun. Hisse değeri enflasyon oranından daha fazla değer kaybına uğrayabilir, bu durumda daha fazla paran erir.

10 yıllık hisse grafiği hep yükselişte olan hisse içinde mi aynı hocam? 

Borsa karışık iş, Migrosun hisselerine baktım, 10 yıldır hep sürünüyor mesela

ama migros çok büyüdü, 3 tane market zincirini bünyesine kattı, fiyatı yükseleceğine düşmüş tepe taklak olmuş, çünkü migros büyümeden fiyatına bakmıştım 25 liraydı 15 e inmiş çok ilginç

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    my4
    my4's avatar
    Erkek

B tipi bono tahvil alacaksın hocam  Döviz bu seviyeden daha yükselmeyecek seçim senin 

daha iyi bir dünya için ne yapıyorsun?
Toplam Hit: 4443 Toplam Mesaj: 48
borsa