folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Çalışan Demir Paslanmaz, "Çalışan Demir Eğrilir"

Çalışan Demir Paslanmaz, "Çalışan Demir Eğrilir"

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adama
    adama's avatar
    Erkek

Bugün Düşündümde bir türk vatandaşı olarak, bu ülkenin gençlere yaşlılara ve Yeni doğacak bebeklere yaptıgı haksızlıgın farkında değil,
    Başka ülkelere kıyaslamayın ,başka ülkeleri bizim ülkeye kıyaslayın ingiliz bir aile, 2 cocuk emekli bir anne baba, örnek 50 yaşını bulunca emekli ve artık dunyanın tadını çıkarma modunda, tatil köyleri vb gezerken "bizde 80 yasini görmüş bir baba" anne parasızlıktan sosyal güvencesi olmuyan, çalışma derdinde ölene kadar çalışma zorunlugu, çökmüş bir ruh kapanmak üzere olan gözlerle. çalışmaktan eğrilmiş bir vucutla bir devirde yaşıyoruz ki ata sözleri bile artık anlamsız ve mantıksız geliyor çünkü yaşama biçimi ata sözlerini bile terse yatırmış durumda  her zaman göze alışık gelen bir manzaraydı zamanlada alışmıştık bu gibi durumlara ve bugun gördügüm manzara gözlerimin bugun daha iyi gördügüne inandım yan gözle bakamadıgımız komşu kızlarına şimdi millet parmak atma eve atma modunda, oysaki 50 sene evel Böyle Birsey yoktu iman vardı saygı vardı sevgi vardı "para yoktu"  biri gelir birsey anlatır benimkide dertmi dersin biri gelir anlatır daha kötüsü benimki nedir der bir kaç kişi daha anlatır ooo kralmışım ben dersin bide kendine bakıyorsun lan sende birşey değilmişsin dersin onca şey dınledın yüksekte olman lazım yok aynısın bu ülkede herkes aynı birileri anlatır kralım dersin ama değilsin 80 yaşına kadar çalışacaksın  o kadar yaşama şansın varsa tabi çalışan demir bu ülkede paslanır da eğrilirde kırılırda kimse ne düzeltir o demiri nede kaynatır iş işten geçmiştir artık.

Beleş wireless kahramanı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

dogru diyosn

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ---ALPER---
    ---ALPER---'s avatar
    Erkek

hak vermemek elde değil ki dostum

Nerde şekil şukul varsa,hepsi toplanmış...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jilet_Boris
    Jilet_Boris's avatar
    Erkek

yapacak birşey yok hocam.ekonomi dışa bağlı memlekette doğru dürüst adam yok.sokaktaki adam bile siyasetçi oluyor.herkes rant sağlama peşinde

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opter
    Opter's avatar
    Erkek

Kendi fikirlerini dile getirmişsin ama söylediklerini tek cümle ile cevaplamak çok zor. Her şeyden biraz var çünkü. Her tarafının tek tek ele alınması gerekir

Adalet dolu dünya, merhamet dolu dünyadan daha büyüktür. | Kuşandık sarı laciyi, Saraçoğlu yokuşlarında...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mith
    mith's avatar
    Erkek

biraz bişeyler gördümü haşa ''tanrı'' moduna giren adam bol memlekette :/

Prozac Fan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Sen 10 tl ye malolan ayakkabıya sırf marka diye 200 TL bayılırsan olacak olan budur tabiki...

Özetleyecek olursak sen 10 gün çalışırsın (asgari ücretle) adamların 1 saatlik işci yevmiyesi parasıyla ürettikleri 10 tl lik ayakkabıyı alırsın...

yani 10 gün 8 saatten 80 saat çalışırsın ingilizin 1 saat çalışmasınaeşit edersin bunu :D

adam bunu sana zorlada satmaz sen gider alırsın almazsan da beğenilmeyeceğini falan sanırsın kendini kötü hissedersin bile...

İşgücü bakımından bizim çalıştığımız 80 saat adamların 1 saatine eşit parasal anlamda...

E böylede olunca adam 50 sinde bırakta emekli olsun sanada mezarda emeklilik :D

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ---ALPER---
    ---ALPER---'s avatar
    Erkek

Pisibaliqi bunu yazdı:
    -----------------------------

Sen 10 tl ye malolan ayakkabıya sırf marka diye 200 TL bayılırsan olacak olan budur tabiki...

Özetleyecek olursak sen 10 gün çalışırsın (asgari ücretle) adamların 1 saatlik işci yevmiyesi parasıyla ürettikleri 10 tl lik ayakkabıyı alırsın...

yani 10 gün 8 saatten 80 saat çalışırsın ingilizin 1 saat çalışmasınaeşit edersin bunu :D

adam bunu sana zorlada satmaz sen gider alırsın almazsan da beğenilmeyeceğini falan sanırsın kendini kötü hissedersin bile...

İşgücü bakımından bizim çalıştığımız 80 saat adamların 1 saatine eşit parasal anlamda...

E böylede olunca adam 50 sinde bırakta emekli olsun sanada mezarda emeklilik :D

-----------------------------

bundan 1-2 yıl önce aşırı derecede marka takıntım vardı dolabımı açınca levis kotlar t-shirtler vs vs adidas nike ayakkabılar kığılıdan takımlar sarardan  kıravatlar vs vs

ama işin özünün böyle olduğunu anladığım bu 1-2 yıl içinde açıkçası artık bospa (bostanlı pazarı) :D :=) boyner oda ucuzluk zamanları ayakkabıda 2 - 3 ayda 40 liralık ayakkabı ya döndüm ne değişti derseniz hiçbişey sadece cebimdeki para miktarı değişti açıkçası ünininde katkıları olmustu zaten marka takıntısına ya boşver :D

işin özü biz abd de yada ab ülkelerinde yada dubaide yaşamıyoz bizim neyimize marka kıyafetler biz karnımızı zor doyuruyoz :D

(allaha şükür düşmedim ama kafa yapımı değiştirdim :D )

eğer takıntılı kardeşlerim varsa tavsiyedir heç gerek yok sizin dışınız için değil içiniz için seveceklerle olun cebinize ekstradan para kalır :D :D :D :D

Nerde şekil şukul varsa,hepsi toplanmış...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Kanka zaten olay bu ; ancak geçliğin %90 ı kör

Birde bu ayakkabıları filan sana ürettirirler :D

git bak bütün markaların üretimi tr

tr de üretileni avrupaya, çinde üretileni tr ye satarlar

kısacası 2 kere geçirmiş oluyorlar

sen 80 saat çalışıosun ayakkabıyı alıyosun sonra bide ayakkabıyıda sen üretiyosun ürettirmek içinde asgari ücret verir sana, kaç bin ayakkabı üretirsin 3 ayakkabı alacak paran olur...

Çağımızın kölelik sistemi budur

Bu populer kültür böyle bişey işte isim satıyo sana ürettiriyo sana satıyo :D

Ben bunu kibritlerin arkasındaki swedish match yazdığını gördüğüm gün sorguladım düşün ulan kibrit bile üretemiyoz doğru düzgün en büyük kibrit markası swedish

Daha çok yolumuz var populer kültür aşılana dursun...

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Homer
    Homer's avatar
    Erkek

18 yaşımdan çalışıyorum.iş-ev,ev-iş Ağlayan

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

yorumları okuyunca fight club geldi aklıma.

herkesin borcu sıfırlansa, hepimiz sıfırdan başlasak:D

Toplam Hit: 2729 Toplam Mesaj: 11