folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder C'de Bir Ödev. Acil.

C'de Bir Ödev. Acil.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ironhandfahri
    ironhandfahri's avatar
    Erkek

Müridlerim çok acil yapmam gereken bir ödevim var. PC toplama programı yazılacak C'de. Ayrıntıları aşağıda yazıyor. Son finallerim kaldığı için sizlerden yardım bekliyorum. Yardımcı olacaklar PM'den ulaşabilirse çok memnun kalırım. Teşekkürler şimdiden.

Ayrıntılar: 

Temel kısım  

Bir bilgisayarda şu parçaların mutlaka bulunması gerekmektedir;  

● Anakart  

● İşlemci  

● Bellek (RAM)  

● Depolama birimi  

● Güç kaynağı    

Projenizde kullanıcının bu parçaları satınalmasını sağlamanız beklenmektedir. Kullanıcı bilgisayar parçalarından bir alışveris sepeti oluşturacaktır. Alışveriş sepeti en fazla 100 ürün kapasitesine sahiptir. Kullanıcı sepetine istediği parçaları ekleyip çıkarabilecektir.    

Kullanıcı alışverişi tamamladığında sepetteki ürünler aşağıdaki özellikleri sağlamalıdır.

-Her parçadan 1 tane bulunmalıdır, sadece bellek ve depolama birimi birden fazla (en fazla anakart üzerindeki ilgili soket sayısı kadar) olabilir.

-Güç kaynağının çıkış gücü en az diğer parçaların enerji tüketimleri toplamı kadar olmalıdır.  ­

-İşlemci ve belleklerin soket türü, anakart üzerindeki soket türleri ile uyumlu olmalıdır.    

Son olarak kullanıcının seçtiği parçalar, adetleri, fiyatları ve toplam fiyatları konsolda listelenir ve “fatura.txt” isimli bir dosyaya yazılır.    

Satın alınabilecek ürünler anakart.txt, islemci.txt, bellek.txt, depolama.txt veguc.txt isimli dosyalardan yüklenecektir. Bu dosyaların her bir satırında bir ürün bulunacaktır. Bilgiler arasında birer boşluk bulunacaktır. Bilgilerin sırası şu şekildedir:    

-anakart.txt: marka, kod, enerji tüketimi, fiyat, işlemci soketi türü, RAM soketi türü, RAM soketi sayısı, depolama birimi sayısı  

-islemci.txt:​  marka, kod, enerji tüketimi, fiyat, soket türü, saat frekansı  

-bellek.txt:​  marka, kod, enerji tüketimi, fiyat, soket türü, saat frekansı, kapasite  

-depolama.txt:​  marka, kod, enerji tüketimi, fiyat, kapasitesi  

-guc.txt:​  marka, kod, fiyat, çıkış gücü    

Ekstralar 

-Sırayla parça seçimi yapılması; 

Kullanıcı sırasıyla anakart, işlemci, bellek, depolama birimi ve güç kaynağı seçerek bilgisayar   toplayabilmelidir. Öncelikle tüm anakartlar listelenmeli ve seçim yapılmalı, daha sonra seçilen anakarttaki soket türüne uygun olan işlemciler listelenmeli ve seçim yapılmalıdır. Bellekler listelenirken, anakarttaki RAM soket türüne uygun olanlar listelenmelidir. Ayrıca birden fazla bellek seçilmesi durumunda ilk seçilen bellek ile aynı saat frekansı ve sokete sahip bellekler listelenmelidir. Güç kaynakları listelenirken de en az daha önce seçilen parçaların toplam güç tüketimi kadar çıkış gücüne sahip olanlar listelenmelidir.   

-Parça seçiminin kullanıcının istediği şekilde yapılması;  Parçalar kullanıcının istediği sırada seçilebilir; ancak listelenen parçalar sadece seçilmiş olan parçalarla uyumlu olanlar  olmalıdır.     

-En ucuz bilgisayarın toplanması; 

Kullanıcı bu seçeneği seçtiğinde birbiri ile uyumlu olan parçalar ile en ucuz bilgisayar toplama işlemi otomatik olarak yapılacaktır.   

-Bellek kapasitesine göre en ucuz bilgisayarın toplanması; 

Kullanıcı bu seçeneği seçtiğinde en düşük bellek kapasitesini girer ve en az bu kapasitede belleğe sahip, birbiri ile uyumlu en ucuz bilgisayar toplama işlemi otomatik olarak yapılır.   

-Birden fazla bilgisayar toplanması; 

Kullanıcı istediği seçeneğe göre istediği kadar bilgisayar toplayabilmeli, topladığı tüm bilgisayarların parçalarının bilgileri ve toplam fiyatları “fatura.txt” dosyasına yazılmalıdır.   

-Ek Bilgiler 

● Marka ve kod en fazla 20 karakter uzunluğunda metin olabilir. 

● Fiyat ondalıklı sayı (birimi TL) ve en çok 10000 olabilir. 

● Enerji tüketimi tamsayı (birimi Watt (W))’dır, en çok 500 olabilir. 

● Bir anakartta en fazla 8 RAM soketi bulunmaktadır ve soketlerin türü aynıdır. 

● Bir anakartta en fazla 8 depolama birimi soketi bulunur. 

● İşlemci soket türleri şunlardır: FM2+, AM3+, 1150, 1151. 

● Bellek soket türleri şunlardır: DDR3, DDR4. 

● İşlemcilerin saat frekanslarının birimi MHz’dir, tamsayıdır ve en çok 4500 olabilir. 

● Belleğin kapasitesi tamsayıdır, en çok 16 olabilir ve birimi GB’tır. 

● Bellek saat frekansı tamsayıdır, en çok 3200 olabilir ve birimi MHz’dir. 

● Sabit disk kapasitesi tamsayıdır, en çok 4000 olabilir ve birimi GB’tır. 

● Güç kaynağının çıkış gücü tamsayıdır, en çok 1200 olabilir ve birimi Watt (W)’dır.  

● Dosyalardaki veriler bu bilgilere uygun olarak verilecektir, kontrol etmeniz beklenmemektedir.Bu bilgiler değişken türlerini belirlemenize yardımcı olması için verilmiştir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Bak ne güzel demişsin ödevim diye. Ödev demek sorumluluk demek. Sorumluluktan kaçma. Kendin yap ve bölümün hakkında birkaç şey öğren. 

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ironhandfahri
    ironhandfahri's avatar
    Erkek

Bölümüm Bilgisayar Müh. olsa böylesine bir ödev verilmezdi zaten mantıken. Şu an ki bilgisayar mühendisliği okuyanlar Phyton C# kullanıyolar. Makine ve İnşaat okuyanlara C'de veriliyor bu ödevler. Sen de birazcık bu konular hakkında bilgi edinip sonrasında bana bu cevabı uygun görebilirsin. Sağolasın.

ironhandfahri tarafından 13/Ağu/16 00:54 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

C çok mu zor anlamadım ki? Bilg müh. olması lazım bu ödevin yapılabilmesi için?

Şu an bilg. müh. okuyanlarda C# pythonda kullanıyorlar evet ama gayet C veya C++ görüp bu tür ödevler de yaptılar ve yapıyorlar. Odtü ye de kit boğaziçi üni git MIT de git, comp science da illa ki C veya C++ vardır.

Birde sen yardım istediğini söylemişsin ama tamamiyle ödevi yaptıracak enayi arıyorum dercesine ödevin tamamını koymuşsun buraya.

Takıldığın yer varsa yardımcı olalım zaten bunu yıllardır yapıyoruz. Ama yok ödevi yapacak biri var mı diyorsan konuyu "iş güç" e açta fiyatını belirt bari derim.

NOT: Makine veya inşaat okuyan adamların bu dersi alıyorsa yapması gerekir. Dersin gerekliliği bu. Birde bu tür ödevleri yapan ilk veya son makinec, inşaatçı değilsiniz.

DrKill tarafından 13/Ağu/16 01:21 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    ironhandfahri bunu yazdı

Bölümüm Bilgisayar Müh. olsa böylesine bir ödev verilmezdi zaten mantıken. Şu an ki bilgisayar mühendisliği okuyanlar Phyton C# kullanıyolar. Makine ve İnşaat okuyanlara C'de veriliyor bu ödevler. Sen de birazcık bu konular hakkında bilgi edinip sonrasında bana bu cevabı uygun görebilirsin. Sağolasın.

c  ve c++ görmeden hiç bir pc mühendisi c#  filan geçmez  ... öncelikli tavsiyem  kendin yapman   yok yapamam dersen ücretibi belirt derim drkill  zaten demiş..   hocam adam bunu oturup yapğcak zaman harcayacak  hayır ufak bişey olsa  tamam ama kapsammlı birşey

KaptaN tarafından 13/Ağu/16 01:04 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ironhandfahri
    ironhandfahri's avatar
    Erkek

Ben ücret karşılığı olduğunu ca belirtmemişim. Daha doğrusu makul bi ücrete yani. Yapabılecek olan varsa cok memnun kalırım. Up.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

Merhaba hocam , 750 tl'ye 2 gün içinde bitiririm ilgilenirseniz

http://www.leyladansonra.com/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Hayat herkese adil davranmaz, belki bir kaç sebepten ödevini bitirememiştir.

Bundan 5 yıl önce 4-5 ay bilgisayar alamadığım için okuldaki çoğu şeyi öğrenememiştim.

Burada sormuştum bir kaç ödevimi aynen o zaman da bir sürü insan tepki göstermişti.

Aradan yıllar geçti bir sürü proje yaptım yapıyorum. İyi bir şirkette de çalışıyorum.

Kısaca arkadaşın üzerine gitmeyin ödevini yapmak istemese zaten sormaz, yapmaz yani.

zeybekustasi tarafından 13/Ağu/16 19:50 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alli
    alli's avatar
    Erkek

Hocam ödevin son teslim tarihi nedir?

Ödevi yapmaya başladın mı öyleyse ne kadar ilerledin?

Burda yapacağın en güzel şey ödevi kendin yapmaya çalışman bir taslak çıkarıp yapamadığın kısımları sorman olur.  Ama finallerimle çakıştı diyorsun madem, teslim tarihini söyle yardım edip edemeyeceğimi söyleyeyim. 

https://i.imgur.com/lCgZ0V0.jpg
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo
    zeybekustasi bunu yazdı

Hayat herkese adil davranmaz, belki bir kaç sebepten ödevini bitirememiştir.

Bundan 5 yıl önce 4-5 ay bilgisayar alamadığım için okuldaki çoğu şeyi öğrenememiştim.

Burada sormuştum bir kaç ödevimi aynen o zaman da bir sürü insan tepki göstermişti.

Aradan yıllar geçti bir sürü proje yaptım yapıyorum. İyi bir şirkette de çalışıyorum.

Kısaca arkadaşın üzerine gitmeyin ödevini yapmak istemese zaten sormaz, yapmaz yani.

çoğu üniversitenin kütüphanesinde en azından 20 kadar bilgisayar olduğunu düşünüyorum

yapmak iste yeter ki

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Odd Emoji 3D
    BerkayCit
    BerkayCit's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı

Merhaba hocam , 750 tl'ye 2 gün içinde bitiririm ilgilenirseniz

4 gün, 300 lira :)

not: 18 inde farklı bir yere gideceğim ve 1 hafta meşgul olacağım için, istiyorsan hemen söylersen iyi olur :)

BerkayCit tarafından 13/Ağu/16 20:31 tarihinde düzenlenmiştir

havalı bir şeyler yazdığımı hayal edin
Toplam Hit: 8608 Toplam Mesaj: 24
c yardım bilgisayar toplama ödev