folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Deprem Çantası İçeriği Fikirleri

Deprem Çantası İçeriği Fikirleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Arkadaşlar Selam,

Öncelikli olarak hepimize geçmiş olsun.

Bu deprem çantası için belli başlı bir standart yok. Oluşturuyorum bende fakat o kadar çok detaylı şeyler var ki. Burada beyin fırtınası yaparak bir deprem çantası oluşturalım dedim.

Sizin için deprem çantasında olmazsa olmaz şeyler nelerdir ?

Çantaya eklediğim şeyleri ben aşağıda listeliyorum. 

- Çanta
    - AAA Pil
    - AA Pil
    - Telsiz
    - Radyo
    - Powerbank
    - Şarj kabloları ve adaptörleri
    - Sargı bezi
    - Kan durdurucu sprey
    - Ağrı kesici
    - Plaster
    - İp
    - Plastik Eldiven
    - Kışlık Eldiven
    - Kışlık çorap, atlet, don, kıyafet
    - Çakmak
    - El feneri
    - Kamp Lambası
    - Düdük
    - Gazlı Ocak
    - Gaz Kartuşu
    - Kamp tencere tava seti
    - Tüketim tarihi uzun Hazır yemek (ton balığı vs.)
    - Kalem, defter
    - Bıçak
    - SOS Çadırı
    - Solar Şarj Cihazı
    - Benzin bidonu 2x20lt - Alıp doldurup bahçeye koyacağım.
    - Maske

Yukarıdaki liste benim aklıma gelen liste. Bu mesajı düzenleyerek EN İYİ listeyi aşağı oluşturabiliriz. Hatta bir kaç çeşit liste oluşturabiliriz.

---------------------------------

Deprem bölgesinde tanıdığım insanların söylediklerine göre şu anda çekmiş oldukları en büyük problemler;
    - Isı
    - Konaklama
    - İletişim
    - Enerji
    - Akaryakıt
    - Hijyen ve hastane malzemeleri

Castaway tarafından 07/Şub/23 15:01 tarihinde düzenlenmiştir

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Konu çok dağılmış. iki farklı konu şeklinde mi oluştursam bunu bilemedim.

Düzenledim.

Castaway tarafından 07/Şub/23 14:34 tarihinde düzenlenmiştir

...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek

Telsizin ne kadar önemli oldugu anlasilmistir amatör telsiz her eve sart

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

murat şen bu işin üstadıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=08gcIwc7h5g

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

El feneri için elle şarj olanlar var onlara bakin derim. Kolunu çevirince pilsiz olarak şarj oluyor. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Aslında bunlardan çok daha önemlisi madem ülkemizde binalar yapınçm aşamasında iyi kontrol edilmiyor, o zaman her bir daire için deprem yaşam alanı yapılmalı ve bu alanlar öyle bir noktaya konulmalıki binanın yan kenarlarına ya da köşelerine denk getirilmeli. Bina yıkılınca enkazdan ulaşım kolay olmalı.

Bu yaşam alanı 10 m2 civarında ve 2 metre yükseklikte, zırhlı askeri araçlar gibi çelik kabin içermeli. Deprem anında herkes koşup bu kabin içerisine girmeli ve bebeklerin oto seyahatindeki ana kucağı gibi 5 kollu bir kemerle kendini bağlamalı ve bina yıkılıp kabin yan dönse veya yuvarlansa bile içerisinde savrulmadan kalmalı.

Bu kabinin içine her aile bisküvi kraker gibi kuru gıda ve su koymalı ve olurda enkaz altında kalsalar bile en az 96 saat yaşamını rahatça idame ettirebilmeli.

Dışarıya seslerini duyurabilmeleri için de megafon yada zil konulabilir.

Örnek olarak Kirpi araçlarının personel taşıyan zırhlı kabini gibi bir bölüm yapılabilir.

qoqo tarafından 07/Şub/23 15:15 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Aslında bunlardan çok daha önemlisi madem ülkemizde binalar yapınçm aşamasında iyi kontrol edilmiyor, o zaman her bir daire için deprem yaşam alanı yapılmalı ve bu alanlar öyle bir noktaya konulmalı ki binanın yan kenarlarına ya da köşelerine denk getirilmeli. Bina yıkılınca enkazdan ulaşım kolay olmalı.

Bu yaşam alanı 10 m2 civarında ve 2 metre yükseklikte, zırhlı askeri araçlar gibi çelik kabin içermeli. Deprem anında herkes koşup bu kabin içerisine girmeli ve bebeklerin oto seyahatindeki ana kucağı gibi 5 kollu bir kemerle kendini bağlamalı ki bina yıkılsa ve kabin yan dönse veya yuvarlansa bile içerisinde savrulmadan kalmalı.

Bu kabinin içine her aile bisküvi kraker gibi kuru gıda ve su koymalı ki olurda enkaz altında kalsalar bile en az 96 saat yaşamını rahatça idame ettirebilmeli.

Örnek olarak Kirpi araçlarının personel taşıyan zırhlı kabini gibi bir bölüm yapılabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=95bYXbQ7ssU

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

Aslında bunlardan çok daha önemlisi madem ülkemizde binalar yapınçm aşamasında iyi kontrol edilmiyor, o zaman her bir daire için deprem yaşam alanı yapılmalı ve bu alanlar öyle bir noktaya konulmalı ki binanın yan kenarlarına ya da köşelerine denk getirilmeli. Bina yıkılınca enkazdan ulaşım kolay olmalı.

Bu yaşam alanı 10 m2 civarında ve 2 metre yükseklikte, zırhlı askeri araçlar gibi çelik kabin içermeli. Deprem anında herkes koşup bu kabin içerisine girmeli ve bebeklerin oto seyahatindeki ana kucağı gibi 5 kollu bir kemerle kendini bağlamalı ki bina yıkılsa ve kabin yan dönse veya yuvarlansa bile içerisinde savrulmadan kalmalı.

Bu kabinin içine her aile bisküvi kraker gibi kuru gıda ve su koymalı ki olurda enkaz altında kalsalar bile en az 96 saat yaşamını rahatça idame ettirebilmeli.

Örnek olabilir ama bunu tüm daireler zorunlu ve standart hale getirmek önemli. Müteahhitler de bunu binanın ağırlık dengesine göre iyi planlayıp en uygun konuma yerleştirmeli.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

Benim de  aklımdan geçiyordu böyle bir şey ama bunun içinden insanı kurtarmak da zor olur. 

...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Benim de  aklımdan geçiyordu böyle bir şey ama bunun içinden insanı kurtarmak da zor olur. 

Zor olsun, yeter ki ölmesin. Enkaz kaldırıldıktan sonra altından sağ çıksın gerisi hiç önemli değil.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek

Bu depremde şunu çok net anladım. Beklenen büyük istanbul depremi gerçekleştiğinde kimseden yardım beklemeyin. Yüksek ihtimalle yardım gelemeyecektir. Yardım gelse bile istanbul gibi bir şehirde size ulaşılması oldukça düşük olacaktır.

Çanta içeriğinden ziyade şöyle bir not düşmek istiyorum.

Yaşadığınız ilçeyi iyi inceleyin. Olası bir felakette nereye gidebilirim, hangi alanlarda binalardan uzak boşluk var(park, sahil vs), market bakkal benzinlik nerelerde bulunuyor(herkes en yakındaki markete koşacağı için daha ıssız yerlerden bir şeyler alma şansınız yüksek olacaktır).

Afet durumunda iletişim neredeyse kullanılamaz hale geleceği için (3-4 yıl önce yaşanan istanbul depreminde hatlar çökmüştü) bir kaç toplanma alanı belirleyip aile fertlerinizle bu yerleri kararlaştırın. Afet sonrası bu bölgelerde yakınlarınızla buluşun.

Hatta tavsiyem bulunduğunuz semtin/ilçenin haritasını alıp üzerine toplanma alanlarını ve market bakkal hastane gibi önemli yerleri işaretleyin.

En kötüsüne hazırlanın yani. "Ne gerek var bunları düşünmeye" demeyin. Kahramanmarışın hatayın ve diğer depremden etkilenen yerlerin durumu ortada.

Gasp, tecavüz, hırsızlık, yağmalama ve kaçırma olaylarınında olacağını unutmayın.

Birileri can derdindeyken birileri mal derdinde olacaktır her zaman.

Toplam Hit: 3077 Toplam Mesaj: 27
deprem geçmiş olsun deprem çantası