folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Elektrik Dağıtıcı Firmasını Değiştirip Ucuza Getirme

Elektrik Dağıtıcı Firmasını Değiştirip Ucuza Getirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selam,

Biliyorsunuz muhtemelen duymuşsunuzdur, telefon operatörü değiştirme gibi elektrik dağıtım firmanızı değiştirerek daha farklı tarife ve fiyatlarla elektrik faturalandırması mümkün. 

Orta/küçük bir işletmemiz var. Geçenlerde bir eleman geldi. "fibabanka" alt kuruluşu olan "fiba elektrik" ve "cerean" ismi altındaki şirketleriyle elektrik dağıtımcımız olmaya talip oldular. Anlaşmaları falan inceledim. Biraz sözlü olarak sistemi anlattı. Aklıma yatar gibi oldu ama genelde kapına kadar geliyorsa bir ipnelik vardır. Benzer tecrübeler yaşayan varsa öğrenmek isterim. 

Elemanın anlattığı şöyle;

Devlet 3 aylık periyotlarla tavan/önerilen elektrik fiyatı hesaplayıp yayınlıyor. Mesela ocak ayında maliyetler 1,90 /kwh iken 2,80 açıklıyor. Şirketler de 2,80 üzerinden faturalandırıyor. Mart-nisanda 2,90 açıklanıyor şirketler o fiyattan devam ediyor. 

Bu alternatif taşıyıcılar ise aktif olarak en uygun fiyattan faturalamaya çalışıyorlar. 

Yani ocak ayında maliyet 1,90 ise sana 2,20 den faturalıyor. Şubat ayında maliyet 2,20 olduysa 2,40 ile faturalıyor. Martta 2,80 olduysa mecbur 2,80 belki 2,90 dan fiyatlıyor. 

Haliyle her açıklamada büyük makasla başlayıp 3 aylık dilimlerle azalan bir makasla kâr sağlıyorsunuz. Belki bir ev hane için çok fark yaratmıyor ancak bizim işletme üretim üzerine olduğundan 10-15k arası geliyor elektrik tüketimimiz. 

Bu firmalarda batan kaçan falan da çok oluyormuş. Ansızın ortada kalabiliyormuşuz. Elektriği kesme yetkileri yokmuş öyle bir durumda ana firmaya düşüp otomatik ulusal tarifeye geçiliyormuş ama bir sürü belge işleri vs ortaya çıkıyormuş. 

Bizim arkamızda fiba holding var şöyle iyiyiz böyle yolda bırakmayız falan diyorlar. 

Şimdi gelelim benzer tecrübeleri olan arkadaşlarımız müridlerimiz varsa duymak isterim

Selamlar 

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Arıza oldumu kim düzeltecek . 

Bu şirketn ekip vs durumu ne ?  

aklıma gelen ilk bu oldu 

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herrero
    herrero's avatar
    Erkek

Bu sistem daha yurtdışında bile bence tam oturmuş değil. 2 gündür internet kesintisi var işletmede. Ana sağlayıcı Telekom, bizim hizmet aldığımız 1&1 diye bir firma. Zaten ikisi de kardeş firmalar. Dünden beri rezil ettiler bizi, müşteri hizmetlerinden hizmet almak, bilgi almak mümkün değil. Böyle ucuza hizmet veriyoruz diyen firmalarda bir sorun olduğunda muhattap bulmak ana firmada zaten zor yan firmada imkansız bence. O yüzden ekibi olan, sistemi oturmuş firmaları tercih etmekte fayda var.

Aynı durum elektrik firmasında da başımıza geldi. 3 ay önce güya bana kullanıcı giriş bilgileri göndereceklerdi, hala daha gönderecekler. İnşallah bu senenin sonunda gelir. Almanya böyle ise Türkiye'yi düşünemiyorum. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Yine arıza vs durumlarında alo 182 mi ne o elektrik arıza hattı ilgileniyormuş rivayete göre

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhorror
    blackhorror's avatar
    Erkek

hocam 6 saatlik bir kesinti oldu diyelim sonrasında olmayacağı ne malum adamların sağlam bir ekibi varmı 

pirince giderken eldeki bulgurdan olma 

1 2 k kar edicem diye girersin, bir kesintide 3 4 k zarar edersen bunu kim karşılayacak 

salla gitsin ölecez zaten :D
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    blackhorror bunu yazdı

hocam 6 saatlik bir kesinti oldu diyelim sonrasında olmayacağı ne malum adamların sağlam bir ekibi varmı 

pirince giderken eldeki bulgurdan olma 

1 2 k kar edicem diye girersin, bir kesintide 3 4 k zarar edersen bunu kim karşılayacak 

Ya onu diyorum işte, türk Telekom vs Turkcell superonline gibi kendi kablolarından hizmet vermiyorlar, kesinti oldu mu yine ana dağıtım firması gediz elektrik sorumlu oluyormuş 

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Bu şekilde kullanıyoruz bizde herhangi bir sorun yok. 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Hangi şirketle kullanıyorsunuz? Kárlılık durumu nasıl? Ne zamandır bu şekilde kullanıyorsunuz? Hangi şehir?

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    Metanet bunu yazdı

Hangi şirketle kullanıyorsunuz? Kárlılık durumu nasıl? Ne zamandır bu şekilde kullanıyorsunuz? Hangi şehir?

Şirketi hatırlamıyorum hocam, bakarım bir ara çok önemliyse.
    %10-20 arası. 1 seneye yakın, İstanbul.
    15-20k için evraktı teminattı vs değmez bence ama sen bilirsin genede.

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı
    noname bunu yazdı
    Metanet bunu yazdı

Şirketi hatırlamıyorum hocam, bakarım bir ara çok önemliyse.
    %10-20 arası. 1 seneye yakın, İstanbul.
    15-20k için evraktı teminattı vs değmez bence ama sen bilirsin genede.

Teminat falan istemiyorlardı, evrak da bir seferlik imzalaşma muhabbeti. Bilemedim.. sizin faturalar epey yüksek anladığım kadarıyla :)

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Hocam aynı şeyi biz burada yurtdışında kullanıyoruz. Hatta bir sene veya iki senelik garantili fiyat veren bile var. Hiç zam gelmiyor. Bizim bir tanıdık her sene başka bir firmaya geçip hosgeldin bonusu vs alıyor. Bunlarin hepsinin dağıtımını da ana firma yapıyor. O nedenle ödediğimiz faturanın bir kısmını onlar bizim adımıza ana firmaya yapıyor TEDAŞ gibi yani. Onu yıllık faturada görebiliyorsun. Sayaç okumasından tut - bizde yılda bir kere okunuyor sayaç - arıza tamirine kadar herseyle yine ana firma ilgileniyor. Senin bahsettiğin sistem de o şekildir. 

Toplam Hit: 1134 Toplam Mesaj: 13
elektrik elektrik cerean fiba