Elektrik Üretimi (Beyin Fırtına)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek

Hocalar Selamlar.

Elektrik / Elektroniğe merakım var ama ayrıntılı bilgim yok. İşte boş vakitte rüzgar tirbünü, elektrik üretimi vs. Birazda vatan millet sevgisi (ithalatta enerjinin payından dolayı) yerli üretim vs. Şimdi hayrdır hacı elektrik santralimi kurucan diyen olabilir. Biz birey olarak önlem alsak damlaya damlaya okyanus olur. Bugünde araştırdım yine. Adamlar kilo vermek için kullanılan bisikletten elektrik üretimine geçmişler. Rüzgar tirbunu ve güneşten elektrik üretiminde eviniz güneye bakacak full ışık alacak yada çok rüzgarlı olacak. Konum birinci öncelik ve maaliyetinin geri dönüşü 6-7 yıl. Ne yapılabilir. Evde ufak tefek enerji üretebilecek şeyler nelerdir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Elektrik değilde az malzeme toplayıp bunu denemek istiyorum .

https://m.youtube.com/watch?v=CNreGTvd12I

Denemek istiyoeym dediğime bakma 2 yıl oldu xd

Aramızda yapan varsa yeşillendirsin .

Hocam ben güneş enerjisini araştırmasını yapıp fiyat almıştım 2...3 yıl oldu .

Amacım bahçe aydınlatması yapmaktı . 

8 ampul . Bilemedin 6 ampul .

Kurulum paneller piller Dönüştürücüler ıcın zı vIR cart curt 

Şimdi para bağlasam   12 13 yıllık ampul tüketimi kadar parayı peşin veriyorum 

Üstüne 15 yİl sonra sistem ciddi revizyon istiyor . Pil+ paneller

Edit : 

Bi arkadaşım şu olayı göstermişti . Bana saçma geldi o dinamoya yük binince o mıknatıs gücü çok zayıf kalır demiştim . Ama 

https://m.youtube.com/watch?v=VydeDvOOSQs

samaccc tarafından 25/Şub/17 19:08 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GUS
    GUS's avatar
    Erkek

aramanın gücüne inanmak birbiri benzeri o kadar çok soru konusu açılmışki bilgi olan konu en diplere gitmiş

http://www.tahribat.com/forum/Forum-Ruzgar-Jeneratoru-Yaptim-Elektrige-Elektrik-Demiyorum-184178/

http://www.tahribat.com/forum/ruzgar-jeneratoru-yaptim-elektrige-elektrik-demiyo-190710

GUS tarafından 25/Şub/17 19:22 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Şu aleti bir araştır,peltier soğutucu ;

Buna 12v verince bir yüzü aşırı ısınıyor,diğer yüzü bir o kadar soğuyor.Bende 60w olanı var.Ya da tam tersi;bir yüzünü çakmakla ısıtırak 12v cd-rom motorunu döndürebiliyorsun.Dönüş hızına bakınca 5amper üretemiyor tabii.Ben fazla ısıtmadım,80 dereceyi geçince çatladığı yazıyordu.Diğer yüzünü soğtumayı denemedim,ancak onun da sonuç verdiğini yazmışlar.Bu 4cmx4cm ölçülerinde.Diğeceğim ; eğer bunun büyükleri varsa ve ısınan yüzeye alimunyum panel takılarak güneş altında sınırda bir ısınma sağlanabilir.Üretilen akım ve bir akü ile elektrik üretilebilir diye düşünüyorum.Buzdolabı,fırın vb. çalışmaz belki ama geniş alanlar aydınlatılabilir.

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek
    obie bunu yazdı

Şu aleti bir araştır,peltier soğutucu ;

Buna 12v verince bir yüzü aşırı ısınıyor,diğer yüzü bir o kadar soğuyor.Bende 60w olanı var.Ya da tam tersi;bir yüzünü çakmakla ısıtırak 12v cd-rom motorunu döndürebiliyorsun.Dönüş hızına bakınca 5amper üretemiyor tabii.Ben fazla ısıtmadım,80 dereceyi geçince çatladığı yazıyordu.Diğer yüzünü soğtumayı denemedim,ancak onun da sonuç verdiğini yazmışlar.Bu 4cmx4cm ölçülerinde.Diğeceğim ; eğer bunun büyükleri varsa ve ısınan yüzeye alimunyum panel takılarak güneş altında sınırda bir ısınma sağlanabilir.Üretilen akım ve bir akü ile elektrik üretilebilir diye düşünüyorum.Buzdolabı,fırın vb. çalışmaz belki ama geniş alanlar aydınlatılabilir.

Bizim hocalardan biri bunu raspberry pi'yi sogutmak icin kullaniyordu.

vatandaşa kafam girsin!..