Ev Almak Mantıklı Mı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Selamlar hocalarım,

Kenarda 200 bin ₺ civarda bir param var fakat bu para altın şeklinde bir yerde saklı (Fiziksel bir yer) Bunun çalınma, deprem vb senaryolardan dolayı zarar  görmemesi için saklamak istiyorum.

Dini inancım gereği banka'ya bulaşmak istemiyorum. Vadesiz hesaplar var demeyin, sonuçta paramı banka işletmiş olacak vs.vs. Yani banka dışındaki her fikri dinleyebilirim.

Öncelikle ev almak istiyorum fakat 1.5 sene sonra evleneceğim. Evlenmeden önce de bu parayı Altın yapıp kenara attım. Parayı fiziki bir şekilde saklıyorum. Para parçalı bir şekilde güvendiğim insanlarda. Sıkıntı yok. 

Fakat şu son deprem olayları falan kafamı bir kurcalamadı değil. Yani deprem olsa para uçup gidecek. Yada bir şey olsa çalınsa gidecek. Miktar belki bazı insanlar için çok yüksek değil ama benim için yüksek. 

Şöyle bir şey düşünüyorum. Zaten bu parayla ev alacağım. Ev alıp kiraya mı versem? 1.5 sene sonra evime otururum. Yoksa altın şeklinde başka bir yerde saklamaya devam mı etsem ? 

Altının çok daha fazla değerleneceğini düşünüyorum. 1.5 sene sonunda iyi bir para olmuş olacak daha iyi bir ev alma ihtimalim de var. Ama paraya da zarar gelir diye endişeliyim.

Şuan piyasada bir çok kişi paraya sıkışık nakit para pek kimsede yok. Ucuza ev bulup almayı da düşünmüyor değilim yani 250-260 bin ₺ lik evi şuan 200 e zorlayabilirim diye düşünüyorum. Emlakçı kişiler ne düşünür bu konuda ?

Sizce bu durumda ne yapmalıyım ? Evimi alırsam içini dizmeye başlayacağım. Beyaz eşya cart curt. 1.5 sene sonra da evim hazır otururum diye düşünüyorum. Hem bu sırada beyaz eşya indirimleri falan kovalayıp aslında bu şekilde de bir kar elde edebilirim.

Siz olsanız ne yapardınız ?

MhmdAlmz tarafından 28/Oca/20 15:43 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

altında okeysen ellemeyeceksen parayı 

fiziksel kasa kiralayıp oraya koymak en mantıklısı 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

Bankadan kasa kiralamak mantıklıda bir kaç kişiden duydum kasadan eksik çıkmış. Banka içeriğine karışmadığından içinde şu vardı şimdi yokta diyemiyorsun.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    hipokondriyak bunu yazdı

Bankadan kasa kiralamak mantıklıda bir kaç kişiden duydum kasadan eksik çıkmış. Banka içeriğine karışmadığından içinde şu vardı şimdi yokta diyemiyorsun.

şunu hatırladm 

https://eksisozluk.com/24-haziran-2019-teb-kiralik-kasa-rezaleti--6118995

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı

kasa kirala +1

Acaip derecede agresifim !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Dini inancım gereği banka'ya bulaşmak istemiyorum. Vadesiz hesaplar var demeyin, sonuçta paramı banka işletmiş olacak vs.vs. Yani banka dışındaki her fikri dinleyebilirim.

kripto paralara okeysen usdt falan yapabilirsin belki

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

kripto paralara okeysen usdt falan yapabilirsin belki

Onu düşündüm de riskli ya ne olacağı belli değil onlarında. Paramı altın şeklinde saklamaya devam edeyim diyorum. Şu banka kasaları mantıklı geliyor açıkcası ama araştırdığım kadarıyla bir kaç sıkıntıları var.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

burda çok konuştuk.

doğru konumda doğru yerde ev fiyatları 

DÜŞMEZ  düşemez çünkü talep var

satılmasa bile fiyat düşmez. 

emlak sektöründe tecrüben ,eğitimi vs yoktur . gözlem 

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

bana kızma ama dini inancın gereği bankada tutmak istemiyorsun 
    fakat 250-260 binlik evi 200'e zorlama konusunda dini inancını es geçiyorsun :)

seni yargılamak bana düşmez sadece neden böyle düşündüğünü merak ettiğim için yazdım.
    Bankaya bulaşmadan paranın değerini koruyacağın en düzgün yöntem altın olarak saklamak. Fiziki olarak bi kasa alırsan kasanın içerisinde deprem olsa da birşey olmaz. Kasayı patlatmaları da kolay değil. Veya bir bankadan fiziksel kasa da kiralayabilirsin. Bankaların kasalarının olduğu bölüm depreme daha dayanıklı.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

benim bacanak da dini inançları gereği bankaya parayı koymuyordu

bankasyada 3 binlirası

10 binlira kuyumcuya 75 binlira başka birisine parasını kaptırdı

artık bankacılık sistemini benimsedi

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Yigit bunu yazdı

bana kızma ama dini inancın gereği bankada tutmak istemiyorsun 
    fakat 250-260 binlik evi 200'e zorlama konusunda dini inancını es geçiyorsun :)

seni yargılamak bana düşmez sadece neden böyle düşündüğünü merak ettiğim için yazdım.
    Bankaya bulaşmadan paranın değerini koruyacağın en düzgün yöntem altın olarak saklamak. Fiziki olarak bi kasa alırsan kasanın içerisinde deprem olsa da birşey olmaz. Kasayı patlatmaları da kolay değil. Veya bir bankadan fiziksel kasa da kiralayabilirsin. Bankaların kasalarının olduğu bölüm depreme daha dayanıklı.

hocam bunun dini inançla ne alakası var ? Sonuçta ticaret yapıyorsun tartıda usülsüzlük mu yapıyorum? Sonuçta mal var ve satılıyor bunu satın alıyorum ucuz veya pahalı olması din ile ilgili ne gibi bir sakınca çıkarabilir ?

Hocam fiziksel kasam var zaten de işte ne olur bilmiyorum. Bunu daha iyi bir şekilde saklamak istiyorum açıkcası. 

Toplam Hit: 5529 Toplam Mesaj: 50
ev para