folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Fan Temizliğini Nasıl Yapmalıyım ?

Fan Temizliğini Nasıl Yapmalıyım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yyasinn
    yyasinn's avatar
    Erkek

Masaüstü işlemci fanı ve diğer 12cm'lik fanlar ses çıkardığı için ve bazıları dönmediği için hangi ürünle temizlemem gerekiyor.  Zamanında birkaç yağ sökücü ile temizlediğimde fanlar dahada sertleşip hiç dönmüyordu. Bana uçucu yağsız sprey lazım galiba.

İnternetten araştırdığım kadari ile fandaki etiketi kaldırıp dandik yağ sürüp geçiyorlar fakat benim hiçbir fanlarda o delik yok :)

Edit: Böyle bir ürün buldum fakat yorumlarda içeride parçacıklar bırakıyormuş. https://www.hepsiburada.com/haiou-yuan-530-elektronik-yagsiz-contact-kontak-sprey-550ml-pm-HBC000003KKAP

Bana sprey ve ucucu özelliği olan bir ürün lazım.

yyasinn tarafından 05/Kas/21 22:12 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Ben bu tip şeylere wd40 sıkıp geçiyorum. Kuruduğu zaman sıkıntı çıkıyor diyorlar ama hiç öyle bir şey başıma gelmedi. Baskı makinemde 5 adet küçük motor var kimyasalları karıştırıyor sirkülasyon motoru. Onlardan zor dönen oldu mu wd40 sıkıyorum hemen yumuşatıyor. Onun peşine de makine yağı döküyorum biraz. Eskiden makine yağı hiç kullanmıyordum. wd40 + makine yağı dene bence.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yyasinn
    yyasinn's avatar
    Erkek

wd 40 sürdüğümde belli süre sonra sertleşip dönmedi ama yağ hiç denemedim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    yyasinn bunu yazdı

wd 40 sürdüğümde belli süre sonra sertleşip dönmedi ama yağ hiç denemedim.

wd40 uçucu bir şey, orda yağ varsa olan yağıda uçurur bi süre sonra. aynı wd40 şeklinde sprey silah yağı al nalburdan. silah yağı uçmaz. onla yağlayabilirsin.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Wd40 ile pası kiri sökeceksin. Sonra wd40 yağı uçurursa diye tekrar yağlayacaksın.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acemi-webci
    acemi-webci's avatar
    Erkek

2-3 ay önce tozdan dönemeyen, fan error veren laptopun fanını açıp diş fırçasıyla iyice tozunu temizledim, ortaya bir damla wd40 sıktım cillop gibi halen sıfır ses.

...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yyasinn
    yyasinn's avatar
    Erkek

Yağ içinde bunun gibi makina yağı mı alayım ? https://www.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/rewel-makine-yagi-424427av-724006_pdp_682943907?ga_prodid=682943907&scxid=14489-163508-2357-0&utm_source=cimri&utm_medium=ocs&utm_campaign=price-comparison&utm_content=desktop

yyasinn tarafından 06/Kas/21 10:03 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

15 liralık fan için internetten çeşit şey araştımana gerek yok.

fanları pcden söküp fan yataklarındaki plastik fondela ları çıkart. temiz bezle yatakları güzelce temizleyip sıvı gres sık tamam.

hırdavatçılarda uygun fiyata sıvı gresler satılıyor onlar fazlası ile yeterli.

wd 40 sıkışmış şeyleri açmak için mükkemler birşey ama wd 40 geçici yağlama yapar. kalıcı yağlama için sadece sıvı gres gerekli.

dandik makina yağları filan hepsi zamanla donma yapar. ama sıvı gres ömürlük

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yyasinn
    yyasinn's avatar
    Erkek

Her bir kasamda 6 adet rgb fan var. Yogunluktan ilgilenmediğim için en az 10 kasamda ses ve dönmeme sorunu var. 15 TL'lik fanlar olsa uğraşmama değmez zaten. Dediğiniz gibi yapacam wd-40 ile temizleyip sıvı gres ile yağlayacağım.

yyasinn tarafından 06/Kas/21 14:45 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Ben Würth Hhs 2000 kullanmıştım harika bir ürün.

Fanın üzerinde ki bandı kaldırıp önce sprey ile temizledim onun İçin Balata spreyi kullanmıştım ( Uçucudur ) ama az sıkarak yapmıştım sonra ise würth ürünü ile yağlamıştım ses filan kalmamıştı.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
Toplam Hit: 835 Toplam Mesaj: 10
fan temizliği yağsız sprey