Fortigate Revoke Sorunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Hocalar fortigate'ten access point hizmeti alıyoruz çalıştığım fabrika için. Benim şöyle bir sorunum var. Porta aynı anda 210 cihaz bağlanabiliyor. Ambarda forklift kullanan adamlar yazdığım programı kullanabilmek için internete ihtiyaç duyuyor ve ambarda 2 adet access point var. 

Tam olarak sorun şu. Forklift operatörü Ahmet ambarın bir ucundan mandalina kasalarını yüklüyor ambarın diğer ucuna gidiyor. Yani sürekli olarak bir pointten diğerine bağlantısı geçiyor. Ambarın başında da sonunda da elindeki tablet ile yapacağı işlem için internete ihtiyacı var. Ambarın başında iken internete bağlı olan Ahmet ambarın sonuna gittiği zaman internetten düştüğünü görüyor (halbuki beklese muhtemelen bi 20-30 saniye içinde bağlanacak ama adamlar zamanla yarışıyor) ve modeme 20 defa bağlanma isteği atıyor. FortiGate'de Forklift Ahmet'i bot sanıp ağdan atıyor. Günde 2-3 defa FortiGate arayüzünden girip adamın çakışan IP'lerini temizliyorum network üzerinden. FortiGate'i aradım. Yapacak bir şey yok dedi. Var mıdır bildiğiniz bir çözüm yolu? Forklift Ahmet bizi takmaz usta başından yavaşsın diye fırça yememek için bu işi tekrarlayıp suçu internete atıyor sisteme atıyor. Ben istiyorum ki bu adam ağ değiştiğinde 20 defa tık atınca mümkünse networktan conflict ya da IP çakışması otomatik temizlensin. Ya da fortigate baksın her 1 dakikada aynı ıp görürse Revoke etsin ya da conflict görürse temizlesin. Mümkün müdür böyle bir şey 

Aslan bile atı görünce götünü saklar
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    Mutubilir bunu yazdı

Hocalar fortigate'ten access point hizmeti alıyoruz çalıştığım fabrika için. Benim şöyle bir sorunum var. Porta aynı anda 210 cihaz bağlanabiliyor. Ambarda forklift kullanan adamlar yazdığım programı kullanabilmek için internete ihtiyaç duyuyor ve ambarda 2 adet access point var. 

Tam olarak sorun şu. Forklift operatörü Ahmet ambarın bir ucundan mandalina kasalarını yüklüyor ambarın diğer ucuna gidiyor. Yani sürekli olarak bir pointten diğerine bağlantısı geçiyor. Ambarın başında da sonunda da elindeki tablet ile yapacağı işlem için internete ihtiyacı var. Ambarın başında iken internete bağlı olan Ahmet ambarın sonuna gittiği zaman internetten düştüğünü görüyor (halbuki beklese muhtemelen bi 20-30 saniye içinde bağlanacak ama adamlar zamanla yarışıyor) ve modeme 20 defa bağlanma isteği atıyor. FortiGate'de Forklift Ahmet'i bot sanıp ağdan atıyor. Günde 2-3 defa FortiGate arayüzünden girip adamın çakışan IP'lerini temizliyorum network üzerinden. FortiGate'i aradım. Yapacak bir şey yok dedi. Var mıdır bildiğiniz bir çözüm yolu? Forklift Ahmet bizi takmaz usta başından yavaşsın diye fırça yememek için bu işi tekrarlayıp suçu internete atıyor sisteme atıyor. Ben istiyorum ki bu adam ağ değiştiğinde 20 defa tık atınca mümkünse networktan conflict ya da IP çakışması otomatik temizlensin. Ya da fortigate baksın her 1 dakikada aynı ıp görürse Revoke etsin ya da conflict görürse temizlesin. Mümkün müdür böyle bir şey 

2 AP içinde de statik adres MAC eşleştirmesi yap hocam, herkesin cihazlarından MAC ID'lerini al mac binding yap bence

bu sayede ağ değişse bile yeni ağ onu tanıyıp IP verecek

tabi uygulama süreciyle alakalı zorluklar artı eksiler vb. de olabilir

Deleted001 tarafından 26/Oca/22 16:56 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

A/P lerde wifi yanın adını aynı isimde ve aynı şifrede olduktan sonra bağlantısı kopmaz, Ben Keenetic  Air AC 1200 kullanıyorum, Kamp alanında hangi koridora gidersem yada hangi lokale gidersem gideyim bağlantı kopmyur.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

- cihazlarda mac adresi ile girişi aktif et, komple parolayı kaldır, sadece senin tanıttıkların bağlansın.

- ahmetin ip/mac adresini eşleştir değişmesin

- 2 ap yerine eğer ortam açık alan ise daha yüksek menzilli cihaz al

- ahmeti gib :D

Forti AP lerin tek bir controller üzerinden aynı ayarları lokasyon bağımsız alıp aynı ayarlarla yayın yaptığını varsayarsak pek de yabacak bişi yok, eğer panelde bu durumu çözecek özel ayar falan yoksa. 

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    x-files bunu yazdı

A/P lerde wifi yanın adını aynı isimde ve aynı şifrede olduktan sonra bağlantısı kopmaz, Ben Keenetic  Air AC 1200 kullanıyorum, Kamp alanında hangi koridora gidersem yada hangi lokale gidersem gideyim bağlantı kopmyur.

meshdi galiba adı bu olayın, fortide desteği var mı ona da bakmak lazım ki yoktur herhalde

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

@yalinyalinaz bır şey soracağım sana sonra MIKROTIK lerle alakalı olur mu?

Kurtlar tasma takmaz....
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

@yalinyalinaz bır şey soracağım sana sonra MIKROTIK lerle alakalı olur mu?

tabi, eğer özel değilse konu vb. aç millet de faydalansın :)

özelse de pm kutum açık

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek

Bakayım deneyeyim hocam yazdıklarınızı yarın mesaide. Tam olarak aşağıda fotoğraftaki şey gerçekleşiyor. Forklift Ahmet bağlanamayınca çıldırmış gibi tekrar istek atıyor aynı modeme. Bu arada modem ismi şifresi aynı olduğu halde yaşanıyor bu sıkıntı. Onu da not olarak düşeyim. Yarın savbah deneyip dönüş sağlayacağım sizlere

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mutubilir
    Mutubilir's avatar
    Erkek
    Mutubilir bunu yazdı

Bakayım deneyeyim hocam yazdıklarınızı yarın mesaide. Tam olarak aşağıda fotoğraftaki şey gerçekleşiyor. Forklift Ahmet bağlanamayınca çıldırmış gibi tekrar istek atıyor aynı modeme. Bu arada modem ismi şifresi aynı olduğu halde yaşanıyor bu sıkıntı. Onu da not olarak düşeyim. Yarın savbah deneyip dönüş sağlayacağım sizlere

Edit: Fabrikanın üstü kapalı hocam. Ambar misali 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Roaming çalışmıyor demekki, ayarı açık mı bir kontrol eder misin.

birde güvenlik türünü düşürmeyi dener misin wpa2 advenced falan varsa wpa2 ye almak şeklinde.

bu arada kontroller üzerinde kural yazarak çözülecek bir şeye benziyor.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 627 Toplam Mesaj: 9
forklift ahmet