Home Server İçin Linux?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek

Bende linuxta temel şeyleri öğrenmek istiyorum.İnternette Arc linux demişler ama siz ne önerirsiniz? Amacım linuxta kendimi biraz geliştirmek bilgi sahibi olmak.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zande
    Zande's avatar
    Erkek

Motka hocam;

Mint ile baslayabilirsin. Arch baslangicta korkutucu olabilir. Ama herseyi daha iyi ogretir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    🧿
    BlackApple
    BlackApple's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

freebsd

BlackApple tarafından 15/Şub/16 18:36 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Şu netbook hiç bir mint sürümünü düzgün çalıştırmaz mı ya. Hiç biri çalışmadı iyi mi...

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    motka bunu yazdı

Bende linuxta temel şeyleri öğrenmek istiyorum.İnternette Arc linux demişler ama siz ne önerirsiniz? Amacım linuxta kendimi biraz geliştirmek bilgi sahibi olmak.

Arch'ı kurmaya çalışarak hayatının hatasını yapabilirsin hocam.Şu an en user-friendly ubuntu,mint,debian.

Arch'ı burada sorsan dökümantasyonu takip etmeden kurabilicek 1-2 kişi çıkar hadi olmadı 4 tane.

Centos diye önerenler olmuş zaten.

Arch lightweight bi distro değil hocam serverda kullanmakta ne bileyim çok garip birisin :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek

@Zande şuan ubuntu kullanıyorum.Mint kurmuştum ama baya hata aldım.Ubuntu ya geçtim olmadı tekrar kurarım.

@0x656e hocam dediğim gibi internette biraz araştırma yaptım.Arch'ı önermiş birisi.Saten bu kadar zorsa uğraşmam :) Ubuntu veya Mint ile devam o zaman.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Linux mint lmde 2 nin MATE desktoplusunu seçtim

açılış modunu text yaptım. Böylece konsol modda çalışır ben bağlanmak istediğimde buradan GUI yi açarımdiye düşündüm ama gereksiz mi bilmiyorum

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

açılış modunu text yaptım. Böylece konsol modda çalışır ben bağlanmak istediğimde buradan GUI yi açarımdiye düşündüm ama gereksiz mi bilmiyorum

Sanırım adam akıllı çalışan tek versiyonu o :D

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek

Freebsd, RedHat, Debian, Centos

Diğer linux sürümlerinide kullanabilirsiniz fakat bu 4 OS ile ilgili internet üzerinde yazılmamış döküman yok.

Kullanım sonrası ücretsiz destek için Debian öneririm.

Paranıza güveniyorsanız RedHat öneririm ücreti ile kusursuz destek alabilirsiniz.

Centos can dostudur hemen hemen bir çok şeyi kolayca yapabilirsiniz hızlıdır ve güvenlidir.

Ben uğraşmak istiyorum ve sistemim stabil şekilde çalışsın istiyorsanız FreeBSD veya diğer sürümlerini öneririm. Unix BSD tabanlı sistemlerin yönetimi zordur fakat performans ve stabil çalışma konusunda çok başarılıdırlar.

Martech tarafından 16/Şub/16 15:29 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocam ubuntu mate edition varken niye lmde ile uğraşıyorsun.

https://ubuntu-mate.org/

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
Toplam Hit: 3999 Toplam Mesaj: 28
linux home server