folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder Html-Html5-Css-Php-Asp.Net Web Dillerini Sıfırdan Öğrenmek

Html-Html5-Css-Php-Asp.Net Web Dillerini Sıfırdan Öğrenmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek

Merhabalar muridler 

Özel sebeplerden ötürü 22 ay evdeyim. Ev hapsi diyebiliriz 

2 yılımı feda etmeye çalıştığım bir hayal var tabi sonuca ulaştığımızda göreceğiz 

Seo işi yapmak istiyorum. Kurumsal ve Kişisel alanlar üzerinde. Lakin ilk önce bir işi yapmak için tüm konulara da hakim olmak istiyorum 

Bunada tüm web dillerini ve tabanları öğrenip başlamak istiyorum. Yalan yok yapabildiğim ve becerebildiklerim sınırlı. Ama zaman imkanım oldukça fazla 

11-12 yaşlarımda yıllar önce Free Host üzerinde web stesi açar hazır temlateleri indexlerinde oynar site yapardım. Ama yıllar geçti ssl hack falan vardı bi o kadar aklımda. 

Derdim şudur. Web dünyasının arka kapılarında olmak ve hakim olmak için sizlerden bilgi ve sıfırdan başlayacak birinin nasıl yollar izlemesi gerektiğini dile getirmenizi rica ediyorum. 

Hiçbir bilgim yok diyebiliriz. 22 ay sonra günde 12 saat kendi başıma eğitim görerek Html,Html5,Css,Php,Asp.net şeklinde öğrenmiş olarak çıkmak son olarakta seo'ya adım atmak istiyorum 

1- Web dillerini ne şekilde sıralamam gerekmetedir. Sıfırdan başlayan biri için hangi web dili ilk önce öğrenilmeli sonra şu sonra bu tarzında 

2- Günlük 12 saat çalışma bir kasaya bağlı 3 ayrı ekran ve kendine özgün oda tasarımıyla kurulan bir dünyada 22 ay sonra bunlara azimide eklersek ulaşabilir miyiz ? 

3- Ne düzgün eğitim alabileceğim site, nede eğitim setleri bulabileceğim bir alan, nede destek alabileceğim sorabileceğim bir bireye sahibim ( Türkçem var ingilizcem yok diyebiliriz ) 

4- İlk olarak tek bir dil kalıbından başlayıp onda " Tamamdır " denecek kada bilgiye sahip olduktan sonra bir diğerine geçmek istiyorum. Gerekirse her bir dili kendi çabanla öğrendikten sonra cila gibi birde kursa gidebilirim sizce
    Bu vesaitten yola çıkarak bir dile tamamdır demem için, O dil hakkında herşeyi öğrebileceğim tüm detayları öğrenebileceğim kaynak ve gereçleri nasıl bulabilirim 

5-Hedefim tekrak belirmek isterim bana şansmı lanet mi sonunda belli olacak 22 ayın sonunda tüm web dillerine hakim olmak ( Tek istediğim muhtaç olmadan web işlerimi görmek ve insanlara garanti verip sorumluluk alabilmek )
    Düzeyine gelmektir. 

Maddeler soru niyetinden çok biraz açıklama olmuş olabilir,en azından kaynak ve sıralama isterken, düşünce ve hedef çizgimi belirtirsem yönlendirmeleriniz daha doğru olur diye düşündüm. 
    Konu başlığı umarım düzgündür, bir problem olursa uyarılıp düzeltmeyi tercih ederim, 

Aynı zamanda foruma yeni gelen birçok muridimizin genç kesimlerinde olduğunu düşünerek, Bilgi ve istikrar sağlamak amaçlı iyi bir yarar konusu olmasını isterim. 
    Herkes birşeyler alabilir elbet. Yardım, anlatacak ve göstereceğiniz yollar için şimdiden çok teşekkür ederim. 

EricNorthman tarafından 08/Eyl/15 20:44 tarihinde düzenlenmiştir

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Dostum konuyu baştan sona okumadım, konu başlığını web dilini nasıl öğrenirim şeklinde algılayıp cevaplıyorum.

- Öncelikle web sitesi yapmak inşaat yapmak gibidir. HTML inşaatın kabasıdır. Yani temeli, duvarları, kolonları kirişleri. CSS ise ince inşaattır. Yani sıvası, pencereleri, fayansları, prizleri, camları vs vs vs gibi. PHP veya ASP gibi diller ise evin elektrik, su şebekesi gibidir. Nereye musluk konulacak, hangi düğmeye basınca hangi ışık yanacak bunu belirler.

Peki web sitesi yapmaya nasıl başlamalı? Sorunun cevabını az önce verdim aslında. Temel kazarak. Yani HTML dilini öğrenerek. Zaten hatırladığım kadarıyla 80 kadar kod vardı. Neyse önce temeli kaz. Sonra temeli atıp kolonları kirişleri dik. Al eline kğıt kalemi sitenin görünümü hayal edip çiz. Buna göre table oluşturacaksın çünkü.

Daha sonra CSS ile siteyi süsle. Fotoğraflar lale gibi ortada durmasın da işte boyutlandırıp kenarda durmasını sağla mesela. Gibi gibi gibi zibilyon tane işlem yaptıktan sonra basit HTML&CSS siten hzır. Ama araya JavaScript'i de eklersen tadından yenmez işler otaya çıkabilir.

İşin özü azimli olmak, çalışmak, tekrar etmek, çalışmak, fikir üretmek, çalışmak ve işin sonunu getirme sabrını göstermektir.

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tuzlu Kahve
    EricNorthman
    EricNorthman's avatar
    Erkek
    Rabinski bunu yazdı

Dostum konuyu baştan sona okumadım, konu başlığını web dilini nasıl öğrenirim şeklinde algılayıp cevaplıyorum.

- Öncelikle web sitesi yapmak inşaat yapmak gibidir. HTML inşaatın kabasıdır. Yani temeli, duvarları, kolonları kirişleri. CSS ise ince inşaattır. Yani sıvası, pencereleri, fayansları, prizleri, camları vs vs vs gibi. PHP veya ASP gibi diller ise evin elektrik, su şebekesi gibidir. Nereye musluk konulacak, hangi düğmeye basınca hangi ışık yanacak bunu belirler.

Peki web sitesi yapmaya nasıl başlamalı? Sorunun cevabını az önce verdim aslında. Temel kazarak. Yani HTML dilini öğrenerek. Zaten hatırladığım kadarıyla 80 kadar kod vardı. Neyse önce temeli kaz. Sonra temeli atıp kolonları kirişleri dik. Al eline kğıt kalemi sitenin görünümü hayal edip çiz. Buna göre table oluşturacaksın çünkü.

Daha sonra CSS ile siteyi süsle. Fotoğraflar lale gibi ortada durmasın da işte boyutlandırıp kenarda durmasını sağla mesela. Gibi gibi gibi zibilyon tane işlem yaptıktan sonra basit HTML&CSS siten hzır. Ama araya JavaScript'i de eklersen tadından yenmez işler otaya çıkabilir.

İşin özü azimli olmak, çalışmak, tekrar etmek, çalışmak, fikir üretmek, çalışmak ve işin sonunu getirme sabrını göstermektir.

Teşekkür ederim hocam 

Anlatımın mizahi yolla oldukça kafamda kendi başıma bile çizmeye yetti diyebilirim 

Böyle anlatımlar beni dahada rahatlatıyor gözümde büyütmüyor, İlk startı senden aldığım için tekrar teşekkürler :) 

Bu plandan niye profil resmi değişmiyor
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    omega3
    omega3's avatar
    Erkek
    Rabinski bunu yazdı

Anlamayan bir insan için bu kadar güzel mi anlatılır. SÜPERSİN  (ayağa kalkıp alkışladım :D )

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dragoonx
    dragoonx's avatar
    Erkek

https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/html-css-js.aspx

hocam bu site işini az da olsa görür. sırası ile:
    1. Html
    2. Css
    3. Javascript - Jquery
    4. Php veya Asp.net

öğrenerek yolunu çizebilirsin. şimdiden kolay gelsin.

Delikanlım! İyi bak yıldızlara. onları belki bir daha göremezsin. Belki bir daha yıldızların ışığında kollarını ufuklar gibi açıp geremezsin… (Nazım Hikmet RAN)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/default.aspx

arkadaşta vermiş açıkakademiyi, hiç bir programlama bilgisi olmayan kişiler için anlatımları gayet güzel bence, temel programlama öğrenmek istiyorum kısmının tamamını sıkılmadan bitirip, en üstten html css js kısmını bitirip ardından istediğin dil artık .net temelli mi olacak yoksa php mi öğreneceksin onun kararını kendin verecek konuma gelmiş olursun

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

Hocam hazır vaktin var sadece programlama çalışma. Orta seviyeye getirene kadar İnglizce olayını çöz. Zaten 12 saat çalışmak sıkar İngilizceyle harmanlarsan beynin farklı yerlerini çalıştırırsın, böylelikle daha az yıpranırsın.

Belirli bir seviyeyi aştıktan sonra Türkçe kaynaklar yetmediğini göreceksin. Yani ben Java çalışıyorum bende hep olay öyle oluyor. Front-End tarafında da öyle olacağını tahmin ediyorum neticede bizim işimiz İngilizce dilini kullanıyor.

İyi çalışmalar umarım muvaffak olursun.

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    EricNorthman bunu yazdı

Merhabalar muridler 

Özel sebeplerden ötürü 22 ay evdeyim. Ev hapsi diyebiliriz 

2 yılımı feda etmeye çalıştığım bir hayal var tabi sonuca ulaştığımızda göreceğiz 

Seo işi yapmak istiyorum. Kurumsal ve Kişisel alanlar üzerinde. Lakin ilk önce bir işi yapmak için tüm konulara da hakim olmak istiyorum 

Bunada tüm web dillerini ve tabanları öğrenip başlamak istiyorum. Yalan yok yapabildiğim ve becerebildiklerim sınırlı. Ama zaman imkanım oldukça fazla 

11-12 yaşlarımda yıllar önce Free Host üzerinde web stesi açar hazır temlateleri indexlerinde oynar site yapardım. Ama yıllar geçti ssl hack falan vardı bi o kadar aklımda. 

Derdim şudur. Web dünyasının arka kapılarında olmak ve hakim olmak için sizlerden bilgi ve sıfırdan başlayacak birinin nasıl yollar izlemesi gerektiğini dile getirmenizi rica ediyorum. 

Hiçbir bilgim yok diyebiliriz. 22 ay sonra günde 12 saat kendi başıma eğitim görerek Html,Html5,Css,Php,Asp.net şeklinde öğrenmiş olarak çıkmak son olarakta seo'ya adım atmak istiyorum 

1- Web dillerini ne şekilde sıralamam gerekmetedir. Sıfırdan başlayan biri için hangi web dili ilk önce öğrenilmeli sonra şu sonra bu tarzında 

2- Günlük 12 saat çalışma bir kasaya bağlı 3 ayrı ekran ve kendine özgün oda tasarımıyla kurulan bir dünyada 22 ay sonra bunlara azimide eklersek ulaşabilir miyiz ? 

3- Ne düzgün eğitim alabileceğim site, nede eğitim setleri bulabileceğim bir alan, nede destek alabileceğim sorabileceğim bir bireye sahibim ( Türkçem var ingilizcem yok diyebiliriz ) 

4- İlk olarak tek bir dil kalıbından başlayıp onda " Tamamdır " denecek kada bilgiye sahip olduktan sonra bir diğerine geçmek istiyorum. Gerekirse her bir dili kendi çabanla öğrendikten sonra cila gibi birde kursa gidebilirim sizce
    Bu vesaitten yola çıkarak bir dile tamamdır demem için, O dil hakkında herşeyi öğrebileceğim tüm detayları öğrenebileceğim kaynak ve gereçleri nasıl bulabilirim 

5-Hedefim tekrak belirmek isterim bana şansmı lanet mi sonunda belli olacak 22 ayın sonunda tüm web dillerine hakim olmak ( Tek istediğim muhtaç olmadan web işlerimi görmek ve insanlara garanti verip sorumluluk alabilmek )
    Düzeyine gelmektir. 

Maddeler soru niyetinden çok biraz açıklama olmuş olabilir,en azından kaynak ve sıralama isterken, düşünce ve hedef çizgimi belirtirsem yönlendirmeleriniz daha doğru olur diye düşündüm. 
    Konu başlığı umarım düzgündür, bir problem olursa uyarılıp düzeltmeyi tercih ederim, 

Aynı zamanda foruma yeni gelen birçok muridimizin genç kesimlerinde olduğunu düşünerek, Bilgi ve istikrar sağlamak amaçlı iyi bir yarar konusu olmasını isterim. 
    Herkes birşeyler alabilir elbet. Yardım, anlatacak ve göstereceğiniz yollar için şimdiden çok teşekkür ederim. 

Hocam biraz ayran gönüllü gördüm seni. 22 ay yazdığın her şeyde uzmanlaşmana yetmez. Kaldı ki o kadar şeyi bilmene de gerek yok. Bu işte akademik olarak ilerleyen insanlar bile saydığın dillerin hepsinde uzman değiller. Uzmanlaşma önemli. Bu da bir tercih yapmayı gerektiriyor. 

Hangi dil iyidir, hangisi tercih edilmelidir bu soruya HolyOne'ın dökümanına bakarak cevap bulabilirsin. Burada neden ASP.NET ya da neden PHP tartışmasına girmeyeceğim. Bu senin tercihin olacak.

Fakat web işinde ilerlemek istiyorsan bir kere HTML, CSS, Javascript temellerin iyi olacak. Jquery gibi paketleri kullanıpta düz javascriptte dom node nedir gibi şeyleri bilmeyen tonlarca insan var.

Bugün iş yapmak niyetindeysen sadece bunları bilmen yetmez. Bootstrap ve Jquery gibi kütüphane haline getirilmiş paketleri de bilmen lazım ki elin hızlansın, yaptığın iş daha geçerli hale gelsin.

En önemlisi bu dillerin hepsinin esas kaynağı İngilizce yayın yapan yerlerde. Türkçe iki üç kişinin eline bakmaktan, ucuz makalelerle dolu bloglara tıkılıp kalmaktansa işi kaynağından öğrenmek, ilmi pınarından içerek sindirmek niyetindeysen İngilizce döküman okuyacak kadar dil becerin olacak. Dil bilmeyen yazılımcı ezberden ötesine çok geçemez. Ezber seni bir noktaya kadar götürür. 

22 ayın her gününde 12 saatlik çalışma planlıyorsun ama maksimum 10 gün bunu sürdüreceksin. Haydi canım deme, başladığın günden itibaren say, baymaya başladığın gün bunun altına yaz, ben demiştim diyeceğim. Hevesin verdiği gazla yazıp çiziyorsun. Başarısızlıkların olacak, tecrbesizliğin baydığı zamanlar olacak. Bazen gün aşırı yapmaya başlayacak bazen hiçbir şey yapmadan, saçma sapan şeylerle vaktini öldüreceksin. Bunları hesaba katmanı öneririm. 

Toplam Hit: 1444 Toplam Mesaj: 8
asp.net php css html html5 dil web