folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayar Güvenliği - Backdoorlar
linefolder İntel İşlemcilerdeki Güvenlik Açığı

İntel İşlemcilerdeki Güvenlik Açığı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Hiçbir şey olmaz. Daha önce defalarca bu tarz olaylar oldu da hangi şirket battı?

Windows sistemde Ne biliyorsunuz keylogger tarzı bir şeyler olmadığından....

Ki zaten bu konuda endişelenen adamlarda Windows kullanıyorlar. Çelişki.....

SkynetX tarafından 06/Oca/18 21:37 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Mongo mail attı güncellemeleri tamamladık testlerimizi yaptık %15 civarında performans kaybı var diye.

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek

mk geçen sene bir sürü şeyle ugraştık bide bu sene bu çıktı tamam güvenlik ile ilgili gerekli önemleri alıyoruzda ne olacak bu şekilde içimizde geçecekler yakında...

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Önlem basit. İnternet bağlantısını keserseniz size hiç bir şekilde ulaşamazlar ve hiç bir şey sızdıramazlar.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    Genki bunu yazdı

Selam Beyler,

Baktım tarikatta konusu yok açayım dedim.

Büyük bir güvenlik açığı ile karşı karşıyaymışız.

Açığa yayın yasağı getirilmiş sanırım net bir bilgiye ulaşılamamakla beraber tahminlere göre sanallaştırma desteği mevzusu üzerinden kernele erişim sağlanıyormuş

Kaynak : https://forum.donanimhaber.com/intel-islemcilerdeki-kritik-acik-kapatilacak-performans-30-dusecek--130686376

intelin açıklaması : https://newsroom.intel.com/news/intel-responds-to-security-research-findings/

İşletim sistemlerine gelecek patchler ilede işlemci performansında kayıplar olacak deniliyor.

Sizce yine nsa için yapılmış bir backdoor olabilir mi ?

Bundan 5-6 yıl kadar önce intel işlemcilerde random number generator projesinde çalışan bir hocam vardı.  kriptografide random umber generatorlar sık kullanılır.

sonra apar topar proje askıya alındı. 1-2 ay geçmeden yeni bir random number generator algoritması işlemciye eklendi. bu algoritma nsa in önerdiği daha zayıf bir algoritma.

o zamanlar buna hayli karşı çıkıldı linux kernel mailing listte çok tartışıldı hatta openbsd kendi algoritmasını yazdı. yine 2 yıl önce nsa google dan kendi datacenterlarına gelen trafiği mirrolaryıp kendi sunucularına yönlendirmesini istedi. şimdi bu trafiğin uçta uca şifrelendiğini düşünürseniz. nsa bu trafiği okuyamazsa neden istesin sorusu insanın aklına geliyor.

bence bu işin arkasında da nsa var. yıllardır hertürlü backdoor fırsatını kaçırmayan nsa bunu da kaçırmamıştır.

ftw
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CenkSertoz
    CenkSertoz's avatar
    Erkek
    tagext bunu yazdı
    Genki bunu yazdı

Selam Beyler,

Açığa yayın yasağı getirilmiş sanırım net bir bilgiye ulaşılamamakla beraber tahminlere göre sanallaştırma desteği mevzusu üzerinden kernele erişim sağlanıyormuş

Kaynak : https://forum.donanimhaber.com/intel-islemcilerdeki-kritik-acik-kapatilacak-performans-30-dusecek--130686376

intelin açıklaması : https://newsroom.intel.com/news/intel-responds-to-security-research-findings/

İşletim sistemlerine gelecek patchler ilede işlemci performansında kayıplar olacak deniliyor.

Bundan 5-6 yıl kadar önce intel işlemcilerde random number generator projesinde çalışan bir hocam vardı.  kriptografide random umber generatorlar sık kullanılır.

sonra apar topar proje askıya alındı. 1-2 ay geçmeden yeni bir random number generator algoritması işlemciye eklendi. bu algoritma nsa in önerdiği daha zayıf bir algoritma.

o zamanlar buna hayli karşı çıkıldı linux kernel mailing listte çok tartışıldı hatta openbsd kendi algoritmasını yazdı. yine 2 yıl önce nsa google dan kendi datacenterlarına gelen trafiği mirrolaryıp kendi sunucularına yönlendirmesini istedi. şimdi bu trafiğin uçta uca şifrelendiğini düşünürseniz. nsa bu trafiği okuyamazsa neden istesin sorusu insanın aklına geliyor.

bence bu işin arkasında da nsa var. yıllardır hertürlü backdoor fırsatını kaçırmayan nsa bunu da kaçırmamıştır.

Hocam söz konusu tartışmaları yayınlayabilir misin?

The Beginning and The End.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Adamlar bir yamayla dünyadaki islemcilerinin yarisinin %30 performansiyla farm kurdu. Kafalar zehir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek

Gençler biraz kaynakları takip edin yahu. Ne miningi ne Intel'i.

Sorun AMD ve ARM dahil tüm CPU'lar yapması gereken bir soyutlamayı yapamıyor, ve datalara erişilebilmesine olanak sağlıyor. Hardware üzerinde çözüm olmadığı için işletim sistemi mimarisinde değişiklik yapıyorlar. Bu da işletim sistemiyle beraber uygulamalarda da duruma göre %5-%30 arası performans kaybı yaratıyor.

Bu açığın arkakapı olarak bırakılmış olabileceği harici diğer geyikler, CPU fiyatı, mining vs hepsi goygoy

Bütün mesajlarım ve konularım BSD Lisansı"yla lisanslanmıştır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Sscheme bunu yazdı

Gençler biraz kaynakları takip edin yahu. Ne miningi ne Intel'i.

Sorun AMD ve ARM dahil tüm CPU'lar yapması gereken bir soyutlamayı yapamıyor, ve datalara erişilebilmesine olanak sağlıyor. Hardware üzerinde çözüm olmadığı için işletim sistemi mimarisinde değişiklik yapıyorlar. Bu da işletim sistemiyle beraber uygulamalarda da duruma göre %5-%30 arası performans kaybı yaratıyor.

Bu açığın arkakapı olarak bırakılmış olabileceği harici diğer geyikler, CPU fiyatı, mining vs hepsi goygoy

Bizimle dalga mı geçiyorsun ?

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    CenkSertoz bunu yazdı
    tagext bunu yazdı
    Genki bunu yazdı

Selam Beyler,

Hocam söz konusu tartışmaları yayınlayabilir misin?

linux kernel mailing list hata veriyor bugün ama işin başındaki adam şu Theodore Ts'o ismini ve RDRand instruction ı aratırsan daha detayını bulabilirsin. bir iki tane ben yazayım.

https://plus.google.com/+TheodoreTso/posts/SDcoemc9V3J

https://www.theregister.co.uk/2013/09/10/torvalds_on_rrrand_nsa_gchq/

ftw
Toplam Hit: 14787 Toplam Mesaj: 39
memory sanallaştırma açık intel