Js Nan Değerini 0'A Çevirme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Gençler selam,

Şimdi bi fonksiyonum var hesapla diye 

bu hesaplanın altında tanımladığım değişkenler var ve bu değişkenler değerlerini id lerine göre textbox lardan çekiyor;

ahanda böyle

a1 id li textboxtan çekip a1 diye bir değişkene atıyorum değeri

<input type="text"  id="a1" >

function hesapla() {

var a1 = parseInt(document.getElementById('a1').value);

var a2 = parseInt(document.getElementById('a2').value);

Sonra bu değişkenlerle işlemler yaptırıp sonuçları farklı text boxlara yazdırıyorum ve sonuçları yine farklı değişkenlerime atıyorum

ahanda böyle

var f2 = document.getElementById('f2').value = (a1 - a2)/a1*100;

Şimdi 2 kritik sorum var 

1) Bu ilk text boxlarım boş kalırsa sonuçları yazdırdığım textboxlara Nan değeri dönüyor benim istediğim ise nan değeri hiçbirşekilde almasın boş textboxları sıfır kabul etsin Bunu da tek tek tüm değişkenlere isnan ile yapmak istemiyorum 200 den fazla değişkenim var. 

Fonksiyonu başka bir değişkene atayım ona isnan yapayım dedim o da yemedi neden bilmiyorum

2) Yine bu 200 değişkene virgulden sonra 2 basamak alsın istiyorum yine aynı mantıkla 200 üne de tek tek tofixed yapmak zor yine bu fonksiyonun içindeki değişkenlerimi nasıl max 2 basamak yapabilirim?

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

if(isnan(variable))

variable = 0;

edibudu: 200 degiskeni varNUM şeklinde isimlendirip döngüye sokarak halledebilirsin mi?

sanirim bu mumkun degil...

200 degisken olusturmak yerine tum degerleri array olarak aldirma sansin var mi peki?

end tarafından 29/May/17 07:20 tarihinde düzenlenmiştir

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Hesapla adlı fonksiyondan önce bir başka fonksiyon çalıştır. Onda da sayfadaki tüm input[type=text] olanların değeri boş olanları otomatik olarak 0 olarak doldurmasını yaparsın. Böylece parse ettiğin değerler null veya boş gelmemiş olur.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

var a1 = parseInt(document.getElementById('a1').value) || 0;

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

Hesapla adlı fonksiyondan önce bir başka fonksiyon çalıştır. Onda da sayfadaki tüm input[type=text] olanların değeri boş olanları otomatik olarak 0 olarak doldurmasını yaparsın. Böylece parse ettiğin değerler null veya boş gelmemiş olur.

Hocam güzel ama bölme işlemi olduğundan 0/0 belirsizliği oluyor yine nan dönüyor :D hesapladan sonra başka bi fonk çalıştırıp input[type=text] teki nan değerlerini sıfıra mı eşitlesem diyeceğim ancak jquery selector kullanmam gerekecek herhalde tum input[type=text] leri js ile nasıl seçtirebilirim?

@krypt hocam tektek  || 0; koymayayım diye soruyorum 200 den fazla satıra eklemem gerekecek

@end hocam textboxlardan gelen değerleri farklı işlemlerde kullanacağım tek basamaklı işlemler olmadığından değişkenlerde tutmak istedim mühendislik hesabı yaptıracağımdan atıyorm bir hesapta a86 lazım olurken bi diğerinde f27 gerekiyor 

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
Toplam Hit: 978 Toplam Mesaj: 5
javascript isnan tofixed