folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Kendi Sitemde Ürünümü Nasıl Satarım (Şirketsiz!)

Kendi Sitemde Ürünümü Nasıl Satarım (Şirketsiz!)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Bir yazılım ürününü internettern satıcam.

Şirketim filan yok. Iyzico üzerinden ödeme altyapısını kurdum %4 mü ne kesiyor.

Peki bu ne kadar yasal? Diyelim 1000 kişiye sattım 1000 tl topladım bunun gelir vergisini kim nasıl ödeyecek?

Yarın bir gün ben sitemden fındık fıstık elma armut özel ders seti de satabilir miyim? Kargo etegrasyonu filan zorunlu mu?

Kafam sizce nerede ağrır?

Ulan hıyar araştırsana dediğinizi duyar gibiyim ama birinin ak dediğine google da biri bok diyor. İşin içine gidip deneyen birinden fikir rica etmek zorundayım. 

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Bi tanıdığın şirketiyle yap o işi madem, gerekirse ünvan ekletir kalem ekletir vergi levhasına

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bir muhasebeciyle anlaşman lazım. Esnaf adamı muhasebecisi vezirde eder rezilde eder. Kanunda boşlukları vs iyi bilmesi gerek. AÖF İktisat okuyan muhasebeciyim diye geziyor amk ülkede.

Anlaşacağın muhasebeci sana yasal prosedürleri güzelce anlatır. Maliye ufak tefek kazananları siklemiyor ama olurda birisi gıcık kapıp şikayet ederse emin ol adamın çok üstüne geliyor müfettişler.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Bir muhasebeciyle anlaşman lazım. Esnaf adamı muhasebecisi vezirde eder rezilde eder. Kanunda boşlukları vs iyi bilmesi gerek. AÖF İktisat okuyan muhasebeciyim diye geziyor amk ülkede.

Anlaşacağın muhasebeci sana yasal prosedürleri güzelce anlatır. Maliye ufak tefek kazananları siklemiyor ama olurda birisi gıcık kapıp şikayet ederse emin ol adamın çok üstüne geliyor müfettişler.

Ben şirket filan açmadan bu işe giremez miyim? Acaba ıyzico bilmem ney benim yerime gelir vergisini faturasını filan halletmiyor mudur?

Of ulan be hiç bi bok bilmiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CEO
    CEO's avatar
    Erkek

Hicbirsey olmaz hocam.

Hatırı sayılır bir kazanç sağlarsanız o zaman vergi mükellefi olursunuz.

Bizim arkadaş helsiburadadan en az 6 ay boyunca hiçbir fatura kesmeden günde 10 tane ürün satıyordu hicbirsey de olmadı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

"arizi kazanc"  bunu arastiracaksin.

bunu yaptigini  kanitladiginda hic sorun olmaz. internette bireysel dunya kadar satici  ürün satiliyor.

0 vergi.

kurallar soyle arizi kazanc

- aylik sabit gelir elde etmeyen yani düzensiz gelir saglayan.. aralarda bosluk oldugunda bu ay kazandin 2 ay kazanmadin... seklinde gidiyorsa.

ama 1 tl bile olsa  gelir her ay sabit ise arizi olmaktan cikiyor.

- yillik kazancin ??? limiti aşmiyorsa ( en son okudugumda 19.000 di)  ancak kac yil önceydi bu.  guncel fiyata bakarsin...

birde fiziki ve emek isteyen digital ürünlerde farklilik olabilir. 

mesela bu yaptigin yazilimda sorun olmaz iken findik sattigin an bu katagoriden cikabilirsin.

mesela 2. el ürün ile sıfır ürüne farkli bakiliyir.

bunu arastirman lazim. unutmusum..

evde yapilip satildiginda esnaf muafiyetinden yararlaniyorsun ama maliye digital ürünleri  bunun disinsa tutumus. anlayacagin digital ürün yapanlara hic kolaylik saglamiyorlar. bu ulke akilli adami sevmiyor :)  

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

Hicbirsey olmaz hocam.

Bizim arkadaş helsiburadadan en az 6 ay boyunca hiçbir fatura kesmeden günde 10 tane ürün satıyordu hicbirsey de olmadı.

Benim arkadasda trendyoldan faturasiz urun satiyordu bu sekilde, maliye siker belani dedim o kadar dinlemedi. 

2 sene sonra 1 kusur milyon ceza yedi. 

Yanlis bilgi verme hocam cok tehlikeli :)

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

evet hocam buradada gördüğün gibi bilgisi olanda olmayanda konusuyor.

faturasız bu işler olmaz hiç yakalanmazsın bir yakalanırsın donuna kadar alırlar benden demesi

hiç bişey olmaz diyen yukarıdaki sahıslara itibar etme

hırsızda hırsızlık yapar yakalanana kadar sorun yok

ha hırsız vatandastan sen devletten caldıgın için seninki daha büyük suç :D

vergiden kaçamaz kaçınabilirsiniz

youtuberlar için cıktı bu şirketsiz gelir beyanı ama ürün hizmet satışını etkilemez bu sa sanırım

DestinatioN tarafından 26/Mar/23 11:15 tarihinde düzenlenmiştir

destination@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    CEO bunu yazdı

Hicbirsey olmaz hocam.

Deli ediyorlar beni. Şirkete malzeme alıyoruz fatura lazım kesmiyorlar. Hepsiburada 30-40 liralık kupon tanımlıyor özür mahiyetinde. Siz diyorum faturasız vergisiz satışa göz yumuyorsunuz hiç umurlarında değil :|

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Youtube gir 

"Youtube vergi ceza"

Araması yap 

https://youtu.be/-bokIy6aT4w 

Videolara bile hiç ellemezken bir araştırmaya girdiler patır patır kitlediler

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

1milyonluk mal satsan yaklaşık 300-320bintl vergi ödersin 2022 oranlarına göre. 

Toplam Hit: 1225 Toplam Mesaj: 13
fikir