Kotlin Dilinde Örnek Proje ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba. Zoraki bir şekilde güzelim C# varken Kotlin adında bir dili öğrenmeye maruz bırakılıyorum. Olay basit olarak şu. Dersin hocası ( çok asabir bir kadın, karşı gelmemizin imkanı yok. Bırakır hemen ) dedi ki " Herkes hangi dilleri bildiğini yazsın. C#'lar java'lar Python'lar havada uçuştu ve topladı bu kağıtları ve tahtaya yazdı. Sonra dedi ki bu dillerin hiçbirisini kullanmayacaksınız ve bana dersi geçmek için %60lık bir proje yapacaksınız. Ben sazan gibi atladım " hocam programlama dili biliyoruz. Bildiğimiz bir dilde yapsak neolur ki" dedim ve "Sen kotlin'de yazıyorsun. Android uygulaması olacak" dedi.

Sorum şu : Androidde hiçbirşey yazmadım ( hello world hariç) Bana bir uygulama fikri verirmisiniz ?

Kotlin dilini kullanıcam hiçbir komut fonksiyon bilmiyorum ve dersten geçmeme yeterli olacak birşey olması lazım.

-Teşekkürler (:

BALIK.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Dil öğrenmek 1 hafta Tecrübe 2+ Hafta.

Çok da zor değil. Syntax'ı zorlar seni biraz gerisi çerez gibi gelir. Sen android biliyor musun bunu sorgula :) Yoksa istediğin kadar JAVA bil veya başka bir şey android'in SDK sını kullanmayı bilmiyorsan pek de bir işe yaramaz aynı şekilde C#.

Önce android öğren bildiğin bir dilde sonra kotlin öğrenir devam edersin. Fonksiyon isimleri veya mimari aynı zaten.

EDİT ; Tecrübe 2+ hafta dedim ama 2+ haftadan sonra tecrübeli biri olmuyorsun elbette. Sadece tecrübeli olma zaman dilimin 2. Haftadan sonra başlıyor. Artık 1 yıl 2 hafta çalıştysan 1 yıl tecrübelisindir :D Anlamında..

MhmdAlmz tarafından 23/Mar/18 12:13 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

hocam zilyon tane örnek var http://www.appsdeveloperblog.com/todo-list-app-kotlin-firebase/ aha buda bunlardan birisi. "kotlin example app" diye aratsan böyle bir sürü makale çıkıyor. seç birini çak geç. ayrıca ders varsıtası ile yeni bir dil ve platformda çalışma yapman senin için çok iyi. amq 5 yıldır yazdığım dili bırakıp javaya geçtim arada python yazdım çok da memnun oldum. tavsiye ederim.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Hocalar merhaba. Zoraki bir şekilde güzelim C# varken Kotlin adında bir dili öğrenmeye maruz bırakılıyorum. Olay basit olarak şu. Dersin hocası ( çok asabir bir kadın, karşı gelmemizin imkanı yok. Bırakır hemen ) dedi ki " Herkes hangi dilleri bildiğini yazsın. C#'lar java'lar Python'lar havada uçuştu ve topladı bu kağıtları ve tahtaya yazdı. Sonra dedi ki bu dillerin hiçbirisini kullanmayacaksınız ve bana dersi geçmek için %60lık bir proje yapacaksınız. Ben sazan gibi atladım " hocam programlama dili biliyoruz. Bildiğimiz bir dilde yapsak neolur ki" dedim ve "Sen kotlin'de yazıyorsun. Android uygulaması olacak" dedi.

Sorum şu : Androidde hiçbirşey yazmadım ( hello world hariç) Bana bir uygulama fikri verirmisiniz ?

Kotlin dilini kullanıcam hiçbir komut fonksiyon bilmiyorum ve dersten geçmeme yeterli olacak birşey olması lazım.

-Teşekkürler (:

Siz farkında olmadan hocanız size iyilik yapıyor. Normal şartlarda sizin bunu araştırarak öğrenmeniz gerektiğinden aslında sizi araştırma yapmaya sevk ediyor (ki bana göre üniversitenin vereceği eğitim böyle olmalı, öğrenciyi hep araştırma yapmaya mecbur bırakmalı). O hocanın; kendi yerine yapmıyorsan benim yerime mübarek ellerini öpüver hocam. Öyle hocaların sayısı pek az bu memlekette.

Titanyumun gücü adına!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Çok da zor değil. Syntax'ı zorlar seni biraz gerisi çerez gibi gelir. Sen android biliyor musun bunu sorgula :) Yoksa istediğin kadar JAVA bil veya başka bir şey android'in SDK sını kullanmayı bilmiyorsan pek de bir işe yaramaz aynı şekilde C#.

Önce android öğren bildiğin bir dilde sonra kotlin öğrenir devam edersin. Fonksiyon isimleri veya mimari aynı zaten.

EDİT ; Tecrübe 2+ hafta dedim ama 2+ haftadan sonra tecrübeli biri olmuyorsun elbette. Sadece tecrübeli olma zaman dilimin 2. Haftadan sonra başlıyor. Artık 1 yıl 2 hafta çalıştysan 1 yıl tecrübelisindir :D Anlamında..

Android hiç bilmiyorum. Android ve Web platformuna direk karşıyım gibi birşey. Hiç ilgimi çekmiyor. Varsa yoksa API ile veri çek MVC ile bilmemne yap gerisi ile ilgilenmem lazım ama çok boş geliyor bana :D

BALIK.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Android hiç bilmiyorum. Android ve Web platformuna direk karşıyım gibi birşey. Hiç ilgimi çekmiyor. Varsa yoksa API ile veri çek MVC ile bilmemne yap gerisi ile ilgilenmem lazım ama çok boş geliyor bana :D

Api ile veri çek diyosun da :) veri olmadan işleyemezsim. Programın yaptığı işe bakacaksın hocam. Söylediğin şey saçma haberin olsun :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Api ile veri çek diyosun da :) veri olmadan işleyemezsim. Programın yaptığı işe bakacaksın hocam. Söylediğin şey saçma haberin olsun :) 

Cümle yapısı yanlış :D

C#'ile API'lerde sorgu yapıp çektiğim verileri SQL'e filan kaydetiyorum. Onu demek istedim.

web tabanlı yada android tabanlı hiçbir uygulama yapmadım.

Lisedeki Web Programlama dersi projemin ana sayfası bu :D

BALIK.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    GodKlaus bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Cümle yapısı yanlış :D

C#'ile API'lerde sorgu yapıp çektiğim verileri SQL'e filan kaydetiyorum. Onu demek istedim.

web tabanlı yada android tabanlı hiçbir uygulama yapmadım.

Lisedeki Web Programlama dersi projemin ana sayfası bu :D

işte lise gerçek bir Algoritma dersi olmadığı için.. Sadece dil öğrettikleri için böyle ya :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hem kotlin bilmiyorsun hem android bilmiyorsun. Bir taşla iki kuş. Ne güzel işte.

Bildiğim programlama dlinden yazsan %1 yeni birşey öğrenecektin, şimdi %200 yeni birşey öğreneceksin. Nesi kötü?

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Hem kotlin bilmiyorsun hem android bilmiyorsun. Bir taşla iki kuş. Ne güzel işte.

Bildiğim programlama dlinden yazsan %1 yeni birşey öğrenecektin, şimdi %200 yeni birşey öğreneceksin. Nesi kötü?

mükemmel eğlenceli birşeymiş yalnız :D

Telefona Red  Green  Blue renk karışımı uygulaması yaptım şimdi :D Keşke daha önce öğrenseymişim. Allah razı olsun hocam  (:

C#'ta 15 saniyemi alacak uygulamayı bilmem kaç saatte android için yazdım ve 5 yaşındaki çocuk gibi gülü güle kod yazıyorum çok hoş :D

edit : En büyük sıkıntı şu nesneleri ekrana koyduğumda ki görüntü ile uygulamayı çalıştırdığımda ki hallerinin çok çok farklı olması :D

Margin diye birşeymiş. Ona bakıyorum şuanda :D

GodKlaus tarafından 23/Mar/18 16:57 tarihinde düzenlenmiştir

BALIK.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SUPERBICO
    SUPERBICO's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

mükemmel eğlenceli birşeymiş yalnız :D

Telefona Red  Green  Blue renk karışımı uygulaması yaptım şimdi :D Keşke daha önce öğrenseymişim. Allah razı olsun hocam  (:

C#'ta 15 saniyemi alacak uygulamayı bilmem kaç saatte android için yazdım ve 5 yaşındaki çocuk gibi gülü güle kod yazıyorum çok hoş :D

edit : En büyük sıkıntı şu nesneleri ekrana koyduğumda ki görüntü ile uygulamayı çalıştırdığımda ki hallerinin çok çok farklı olması :D

Margin diye birşeymiş. Ona bakıyorum şuanda :D

wrap_content ve match_parent olayıdır hocam. bir de yeni başladıysan linerlayout kullan.

Toplam Hit: 2187 Toplam Mesaj: 14
proje kotlin fikir