folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Laravel Den .Net Core A Geçtim. Fikirlerim, Birkaç Soru Ve Tavsiyeleriniz

Laravel Den .Net Core A Geçtim. Fikirlerim, Birkaç Soru Ve Tavsiyeleriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shock56
    shock56's avatar
    Erkek

Şu ana kadar aşağıdaki teknolojileri kullanarak web projeleri yaptım.

Flash, angular.js, Codeigniter, Wordpress(Tema, eklenti), Laravel, Livewire, Alpin.js, inertiajs, Vue, Nuxt.js,  React, Next.js, Flutter web, Kotlin Multi Platform

Son birkaç yıldır Laravel bilgimi derinleştirdim. Özellikle php 8 den sonra php ile kod yazmak biraz daha zevkli hale gelmişti. Aynı zamanda javascript yerine birçok yerde Livewire ile işlemleri yapıyordum. (.net core da blazor un benzeri). 

Laravel ile aslında işler gayet güzel başlıyor ancak proje büyüdüğünde işler karışıyor. 

Uzun zamandır aklımın bir köşesinde .net core a geçiş yapmak vardı. (blazor için) Nihayet aşağıdaki eğitimleri alarak .net core geçtim. (Geçmişten gelen c# bilgim ve java bilgimden dolayı dili öğrenmek yerine direkt framewok öğrenmeye başladım)

https://www.udemy.com/course/complete-aspnet-core-21-course/

https://www.udemy.com/course/introduction-to-aspnet-core-x/

Laravel de mvc yapısında olduğu için .net core mvc ye geçiş zor olmadı. 

Aynı zaman da blazor yapısı da laraveldeki livewire mantığı gibi olduğu için bu yapının da  kafamda oturması zor olmadı.  

Öğrenme sürecinde anlamakta zorlandığım yerlerde Chat GPT den de yardım alarak ilerledim. 

Düşüncelerim: 

.net Core Blazor ile web sitesi yapmak gerçekten çok kolay hale gelmiş. Birçok hazır bileşenin olması laravel e göre büyük bir avantaj. Web sitesini çok hızlı bir şekilde yapabiliyorsun. 

Karşıma çıkan en büyük zorluk Visual Studio oldu. M1 Macbook Pro kullandığım için Visual Studio nun mac sürümü çok yetersiz. Visual Studio Code a eklentiler kurarak orda bir şeyler yapmaya çalıştım ancak orda da pek başarılı olamadım. PhpStrom kullanıcısı olarak benim için en uygun IDE Rider oldu. 

Projeyi Visual Studio ile oluşturup, kodları Rider ile yazdım. 

Bir de Package Manager Console olmadığı için migration işlemlerinde biraz zorlandım. Onu da konsoldan hallettim. 

Sorularım:

Blazor da işleri hızlandırmak için 2 tane araç var. syncfusion blazor ve radzen. Bunları projelerinizde kullanıyor musunuz? Projeleri bunlar üzerine inşa etmek doğru mu bağımlılık açısından?

Sunucu olarak nereyi kullanıyorsunuz. Mesela php de basit projeler için paylaşımlı hosting seçenekleri vardı. .net core 6 için böyle bir seçenek var mı?

Bunların dışında tavsiyeleriniz varsa benim için çok iyi olur.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

gecisin hayirli olsun, dogru yolu bulmussun :))  saka tabi 

az bucuk blazor bilgim var, bir iki proje gelistirdim. Evet gayet kolay bir framework.

.Net Core cross platform calistigi icin, windows'a bagimli degilsin, yani linux'da .net core projelerini host edebilirsin.

Bende telerik lisansi var, ara bir oradaki componentleri kullaniyorum kolaylik oluyor. 

API call yerine signalR ile haberlesiyorum, gayet iyi de oluyor :)) tabi yapacagin siteye göre degisebilir.

Benim aslinda bekledigim olay MAUI'nin web destegi gelmesi. Kisaca özetlersem: MAUI, Xamarin'e alternatif olarak cikmis bir cross platform teknolijidir. Suan mobil ve masaüstü uygulamalar gelistirebiliyorsun. Platform spesifik kodlar haric ortak kod olayi cok fazla.

.NET 8.0 ile degil de bir sonraki .net'de MAUI'yi flutter gibi web destegi de ekleme calismalari yapmaya baslamislar. 

O durumda blazor'un konumu ne olur bilmem ama tek bir projeyle hem mobile hem masaüstü hem web yapabildigin bir teknoloji, hele microsoft tarafindan sunulmussa, gayet tutacagini düsünüyorum.

Not: MAUI de hala cok buglar var. Ogrenmek isteyenler baslayabilir ama ciddi projelerinizi yapmanizi tavsiye etmem. Biz yeni projelerde maui kullaniyoruz ama sikinti yasiyoruz.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 743 Toplam Mesaj: 2
.net core 6 blazor