folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Message Broker - Beyin Firtinasi

Message Broker - Beyin Firtinasi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

hocam sırf meraktan soruyorum madem sistemde redis var, mb olarak da neden redis i kullanmıyorsun : https://redis.com/solutions/use-cases/messaging/ bunu sormamın sebebi bende büyük bir projeyi BullJS ile Redis yapisina taşıyorum bir sıkıntı var mı bu konuda yaşadığınız.

Yapmayın etmeyin,

edit:detayları yazacağım

sandman tarafından 09/Şub/23 15:27 tarihinde düzenlenmiştir

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

hocam sırf meraktan soruyorum madem sistemde redis var, mb olarak da neden redis i kullanmıyorsun : https://redis.com/solutions/use-cases/messaging/ bunu sormamın sebebi bende büyük bir projeyi BullJS ile Redis yapisina taşıyorum bir sıkıntı var mı bu konuda yaşadığınız.

Redis'in message broker olarak kullanilabilecegi ile ilgili bir makale okumustum ancak diger sistemlerle karsilastirildiginda o kadar iyi olmayacagi sonucuna vardim.  Ayrica @sandman'la özelden konusurken o konu gecti ve tavsiye etmiyorum dedi. Kendisi detay verir :) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Kendisi detay verir :) 

inşaAllah :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Rakkoc'u özelden arayacağım, sen ocak dışısın

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Suanki asamada proje baya degisti ve basitlestirildi. Ne redis'e ne message broker'a gerek kalmadi, yeni basic architecture ile tek exe yetiyor gibi görünüyor. Durduk yere bir sürü ugrasacakmisim :) 

Burda servis, verileri artik anlik almayacak, kendi ihtiyaci oldugunda alacak. Yani verileri dataprovider'lardan isteyecek. Tüm veriler geldikten sonra basit bir hesaplama yapacak (toleransi genis oldugu icin basit bir hesaplama yetecek) ve o hesapla sonucunda dogru sonuc cikiyorsa, sinyal isleme kismina yollayacak. 

Bu sayede cok daha performansli bir uygulama ortaya cikacak ve mümkün mertebe az kaynak kullanacak. Cünkü saniyede 10 binlerce verinin gelmesine, bunlarin bir yerlerde saklanmasina gerek yok. Hesaplama bittikten sonra hepsi bellekten temizlenip gidecek.

unbalanced tarafından 09/Şub/23 17:11 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Reskam
    Reskam's avatar
    Erkek

Hocam selamlar , Embedded device içerisinde sistem geliştiriyoruz o yüzden sistem kaynağı ve performans önemliydi bundan kaynaklı https://nats.io/ kullandık güzel bir sistem öneririm oldukça yüksek hızlarda çalışabilmekte.

Memento Mori
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    rakkoc bunu yazdı

Rakkoc'u özelden arayacağım, sen ocak dışısın

Biraz üzüldüm açıkcası kalbim kırıldı.... Neyse rakkoçtan öğrenirim ben problem yok (-_--)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Reskam bunu yazdı

Hocam selamlar , Embedded device içerisinde sistem geliştiriyoruz o yüzden sistem kaynağı ve performans önemliydi bundan kaynaklı https://nats.io/ kullandık güzel bir sistem öneririm oldukça yüksek hızlarda çalışabilmekte.

Tesekkürler hocam paylasimin icin. c# da destekliyormus https://nats.io/download/ 

Suan icin kullanacagim bir durum yok ama ilerde lazim olunca bunu da test ederim. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

plugin seklinde yaptim sistemi süper oldu :)) uygulamanin klasörüne sadece data provider icin hazirlanmis dll'in kopyalanmasi taninmasi icin yetiyor. Böyle esnek yapilar cok hosuma gidiyor ve cok temiz oluyor.

Bundan 6-7 sene önce calistigim firmada UI tabanli plugin yapmistim, o proje baya karistik. MAF ve MEF kullandim, zaten Addin/plugin yazilirken bunlar kullaniliyor. UI tabanli plugin örnekleri hic yoktu, o yüzden baya ugrastirmisti beni.

Toplam Hit: 3524 Toplam Mesaj: 20
signalr rabbitmq message broker kafka