folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Milliyetçilik Bir İdeolji Midir İçgüdü Müdür ?

Milliyetçilik Bir İdeolji Midir İçgüdü Müdür ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    Vakti zamanında bi hocamdan devrimlerin devrimlere gebe olduğunu öğrenmiştim.Fakat bu istisnayı bozan tek devrim dinlerin yayılışlarıydı.o da ( bana göre ) islamiyete kadar sürdü ve son buldu..

Şimdi şunu soruyorum kendi kendime ; Acaba milliyetçilik belli bir amaca hizmet eden ( vatanını sev,halkını sev,onu karşılıksız sev vatanına milletine faydalı insan olasın gibi ) bir yönlendirmemidir,yoksa yeni doğan ördeğin yüzmeyi bilmesi gibi doğuştan gelen bir iç güdü müdür ? Herkesin bakıs açısına göre değişir tabiki yönlendirmeyi kimse kabul etmez ama şöyle özeleştiri yapınca ben bunu kendi irademle seçmişte olsam vakti zamanında milliyetçiliği doğuran ana faktör neydi ? Beşerde tabi bulunan özgürlük arzusu olamaz diyorum çünkü zaten özgür değilsen sevmek istiyeceğin bir milliyetin olamaz ki.. Köklerin x'iken y diyarında milliyetçiyim desen ne olucak ?

Evet milliyetçiliği kendi irademle seçtim ve bu işi kafatasçılığa götürmediğiniz sürece bundan zarar değil fayda sağlarız.Boşuna rivayet edilmemiş her şeyin azı karar,çoğu zarar diye.. Ama işte tamda bu noktada milliyetçiliği öne atanların bizim tertemiz beyinlerinlerimizden bile geçirmediği baska bir emeli mi vardı ? Milliyetçiliğin ırkçılığa doğru yol almasında biz milliyetçilerin hiç mi günahı yok ? Yoksa milliyetçilik zaten en basında bunun için tasarlanmıştıda biz mi çok saftiriktik ¿?

Hatta olayı biraz daha genişleteyim ;Milliyetçilik nedir ? Milletini sevmektir.Kırosuyla,cahiliyle,alimiyle,ermişiyle,sarhoşuyla vs. mi sevmektir yoksa sevilmesi gerekenlerde mi bellidir ? Sevilmesi gerekenler belliyse bu işin temelinde gerçektende derin bir düşünce yokmudur ? Bir sarhoştan,bir abazadan,bir pezevenkten bu millete faydalı birşeyler sağlanamaz mı ? Bazılarını gözden çıkartabilmek fedakarlığı / gözü dönmüşlüğü müdür milliyetçilik yoksa gidenin elinden tutup "gel biz kardeştik" diyebilmek midir ?

Troubles'll come & they'll pass
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek
    şu anki kafam itibariyle cevabımı toparlayamadıgım konu , uzun süreden beri gördügüm en mantıklı , en güzel topic... bunun için ayrıca tşk ederim umarım bi ara cevap yazabilirim :)

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MinervaL
    MinervaL's avatar
    Erkek

Hayvanlarda bile bulunduğj ortamı içgüdüsü var.Ayılar ağaçları parçalar kaplanlar güreşir gergedanlar yer için güç dener vs..

İnsanlardada vatanım dediği yeri sahiplenmek bir iç güdüdür bence.ama ciddden güzel bi konu. 

Konumu silenlere inat kürdüm
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

millliyetcilik iç güdüsel olamaz !(olsad cüzi bi derecede)

tamammen şuursal bişeydir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samurai
    samurai's avatar
    Erkek
    Milliyetçilik damarlarında asil kanda mevcuttur..

Mart 31 cekiyorsa Tahribat napsin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kelv1n
    Kelv1n's avatar
    Erkek

başlığa cevap veriyorum;

benim için içgüdü istesemde engel olamayacağım bir duygu.

Hatalıysam..... aramızda kalsın ;)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek
    kimse bana milliyetçi ol demedi..Allah vergisi:)

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sirpence
    sirpence's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    yetiştirilmeyle ilgili bişedir tek yumurta ikizlerini alıp birini vatansever milliyetçi bi aileye bıraksan, diğerinide sadece kendini düşünen ülke umrunda olmayan ikiside farklı gelişir. ama o milliyetçi ailede gelişen birey belli bir süre sonra içgüdü gibi olur. sanki doğuştan varmış gibi(örn: ben:D ) . ama milliyetçilik illa mhp'yi tutmak değil ülkü ocağına kayıt olmak değildir. işte o zaman ideoloji haline dönüşür. bir AKP'li de CHP'lide şuluda buluda milliyetçi olabilir. bu lafı özellikle diyorum. dün burdan birisi demişdide AKP'liler hain gibi bi laf kullanıştı acayip kanıma dokundu ondan diyom bunuda..  
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek
    sabun köpüğüdür.

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lemuria
    Lemuria's avatar
    Erkek
    yetiştirilme ile alakası yok , ben komünist bir ailenin çocuğuyum , amcamdan dayımdan babamdan hatta ve hatta dedem ve babannemden bile deniz gezmiş efsaneleri dinleyerek , sosyalist terbiye alarak büyütüldüm , fakat milliyetçiliğin içgüdüsel bi durum olduğunu düşünenlerdenim , ırkçılığın ise mizaç'dan veya göreceli kişilikten kaynaklandığını , orta okulda iken ülkü ocaklarına gitmeye başladım , fakat ocaklardaki sistematik bozukluk ve benim bir türlü anlam veremediğim '' ulan Türk milliyetçiliğimi yapıyoruz , Arap milliyetçiliğimi '' sorusu , ve ocağın bünyesindeki kişilerin davalarındaki kaypaklık , ve ocaktaki o gücü suistimal etme düşüncesi beni ordan uzaklaştırdı , ardından nasyonal sosyalist düşünceyi benimsedim , bana göre olduğunu hissettim , diğer düşünenlerininde benim kişiliğim ile paralel olduklarını hissettim , yani bence milliyetçilik sonradan edinilen bir huy değildir , insanın kişiliği ile alakalıdır ..

dont think twice its all right
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Lemuria bunu yazdı:
    -----------------------------
    yetiştirilme ile alakası yok , ben komünist bir ailenin çocuğuyum , amcamdan dayımdan babamdan hatta ve hatta dedem ve babannemden bile deniz gezmiş efsaneleri dinleyerek , sosyalist terbiye alarak büyütüldüm , fakat milliyetçiliğin içgüdüsel bi durum olduğunu düşünenlerdenim , ırkçılığın ise mizaç'dan veya göreceli kişilikten kaynaklandığını , orta okulda iken ülkü ocaklarına gitmeye başladım , fakat ocaklardaki sistematik bozukluk ve benim bir türlü anlam veremediğim '' ulan Türk milliyetçiliğimi yapıyoruz , Arap milliyetçiliğimi '' sorusu , ve ocağın bünyesindeki kişilerin davalarındaki kaypaklık , ve ocaktaki o gücü suistimal etme düşüncesi beni ordan uzaklaştırdı , ardından nasyonal sosyalist düşünceyi benimsedim , bana göre olduğunu hissettim , diğer düşünenlerininde benim kişiliğim ile paralel olduklarını hissettim , yani bence milliyetçilik sonradan edinilen bir huy değildir , insanın kişiliği ile alakalıdır ..
    -----------------------------

Nadiren katıldığım nasyonal sosyalist şahsiyetlerden biri.Milliyetçilik bir dürtü.İstediğin kadar  komunizm vs. gibi idelojilerin içerisinde kal baskıya maruz kal içinde varsa zarar gelmez.aynı şekilde dışardan müdahalelerlede Milliyetçi olunmaz.Not: Milliyetçilik Mhp partizanlığı değildir.!

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
Toplam Hit: 4441 Toplam Mesaj: 25