folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Minimum Uyku Süresi Ne Kadar Olabilir?

Minimum Uyku Süresi Ne Kadar Olabilir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Artık üniversite sınavına hazırlanacağım. Aslında bütün planım herşeyi siktir edip sadece ders çalışmaktı ama bazı sebeplerden ötürü bunu yapamıyorum. Günde 250'den başlayıp 400'e kadar çıkabilecek şekilde soru çözmeliyim. Süre benim için çok önemli. Ayrıca sese karşı aşırı duyarlı olmam benim için bir dezavantaj. Bunu aşmak için uykumdan feragat edip millet uyurken sorularımı çözmek. Hangi vakitler uygun olabilir?

Müdüriyet:Konu açılalı baya bi olmuş ama konu yanlış yerde. Taşıyacak yer bulamadığım için genele taşıyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Bir piskologa gorunsen ve destek alsan iyi olabilir senin icin (cuddiyim) Her insanin farkli bunyesi vardir herkesin farkli bir uyku ihtiyaci vardir o yuzden burdan kimse sana su kadar uyu bu kadar uyu diyemez ama normal bir insan gece 11-3 arasi uyumasi yeterlidir fazlasi zaten aliskanliktir o ara yapilmasi gereken yapiliyo ve dostum universite sinavina 2kerr giren biri olarak soyluyorum gece ders calisma.

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ben genelde gece 3 ile sabah 6-6.30 arasında uyuyabiliyorum. Uykunun en derin ve kaliteli olduğu zaman, sanırım bu saatler arası...

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

uyumamayı tercih ediyorum ben...

sebebime gelirse..

düşünsenize ömrünüzün yarısından fazlasını silikonlu yastık ve yatak ile geçiriyorsunuz. ne kadar saçma amk.

Onun yerine yapılacak o kadar çok şey var ki :) Ne bileyim sinemaya git film izle arkadaşlarınla ol hayattan zevk alın :D 

üstüne zekiler geç yatar :) http://www.haberturk.com/saglik/haber/580019-gec-yatanlarin-iqsu-daha-yuksek

http://www.leyladansonra.com/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    catlax
    catlax's avatar
    Erkek

gece 11 de yatar yine gece 3 bilemedin 4 de kalkarım. kaç senedir kendimi böyle alıştırdım.

Ne zaman kendini yenilmiş hissedersen hatırla; kazanan sperm sensin, doğuştan savaşcısın!!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

80 dk

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DanLev
    DanLev's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

BarisYigit bunu yazdı:
    -----------------------------

uyumamayı tercih ediyorum ben...

sebebime gelirse..

düşünsenize ömrünüzün yarısından fazlasını silikonlu yastık ve yatak ile geçiriyorsunuz. ne kadar saçma amk.

Onun yerine yapılacak o kadar çok şey var ki :) Ne bileyim sinemaya git film izle arkadaşlarınla ol hayattan zevk alın :D 

üstüne zekiler geç yatar :) http://www.haberturk.com/saglik/haber/580019-gec-yatanlarin-iqsu-daha-yuksek

Tam yılını hatırlamıyorum ama uzuuuuuun bir zamandan beri günde 3 bilemedin 4 saat uyuyabiliyorum ama uykumun çok kaliteli olduğunu düşünüyorum. O 3 saatte 30 saat uyumuş gibi kalkıyorum. Zeki birimiyim bilemem ama uykusuz olduğum kesin ayrıca;

Ne kadar süredir devam ettiğini bilmediğim uykusuzluk ile bir geceyi daha devirdim. O benim tek sermayem. Ben yakıştırmıştım kendime uykusuzluğu! Gözlerim açık karşıladığım her sabah haneme bir gol daha yazdım. 80 yaşına gelmiş birinin, 40 yıl uyuduğunu düşündüm. Yaşayacağı 40 seneyi, hayallerini… Gözümün içinde projeksiyon ışıkları yandı ve 80 yıllık bir hayat yaşadım, 40 yıl uyudum. Tanrı tarafından kazıklandığımı hissettim. Uyuduğum her saatin beni ölüme yaklaştırdığını fark ettim. Uyumayı azalttım ve bıraktım. Artık daha geç yaşlanabilirdim. Daha geç ölebilirdim. Şimdi biliyorum her saatimin bir haykırış olduğunu. Gözlerimi kırpmadan izlediğim her güneş doğuşunda zihnimi ve tanrıyı oyuna getirdiğimi düşünüyorum. Zaten yüzü olmadığı için güneşe sorduruyor hayat trenimin hızını. Ama ben 40 yıl rötar yapmaya karar verdim…

Tamamı için AHANDA BURAYA TIKLA

kontrol edebilir olduğum savaş, kontrolüm dışında ki barıştan her zaman daha iyidir...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek
    Gunde 3 saat uyuyp geri kalan 21 saati uykusuz hayal meyal gecirecegime adam gibi uyur adam gibi yasarim. He dersenkizki benim icin farketmiyor o zaman tebrik ederim. cok guzel bir olay.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Hesapladım

teorik olarak 1 saat de 10 dakika dinlenmek bana yetiyor

yani her 1 saatte 10 dakika uyursam

günde 240 dakika benim için yeterli

o da 240/60= 4 saat eder

ama 4 saat uyuyayım 20 saat takılayım zor oluyor

saat de 10 dakika formulu yapmak lazım

Yapay zeka, zeka değildir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Uyku süresini kısaltmakla uyumadan geçirdiğin zamanın kalitesi çok bağlantılı şeylerdir. "Hayatımı uzatıyorum" diye uyku çatır çutur kesilmez.

Her insanın uyku ihtiyacı ayrıdır, o başka.. Bunu elbette kendine kendine de deneme yamulma yöntemiyle bulabilirsin. Fakat uyku süreni kısaltmaya çalışırken kendini fizyolojik olarak çökmüş bulabileceğin gibi çok enerjik olup mental olarak da çökebilirsin.

Sadece karanlıkta ve özellikle vücut uykudayken salgılanan hormonlar var, 50 yaşında değilsin, onlara ihtiyacın var. Kesintisiz gece uykusu, NREM/REM çok değerli bir şey.

Onun dışında kısa süreli hafızanın uzun süreli hafızaya yerleşmesi uyku sırasında olur.

Fiziksel yorgunluğu atmanın en etkili yollarından biri olduğu zaten bariz. Uyurken aynı zamanda bağışıklık ve sindirim sistemini de toparlamış oluyorsun.Günde işte aşağı yukarı 8-9 saatten fazla uyumuyorsan bu zaten gayet düzgün bir durum. Önemli olan uyku süresini kısaltmak değil düzenli olmasını sağlamak. Saksı bitkisi gibi yaşamanın, refleks ve hafıza zayıflamasının, fiziksel enerji düşüklüğünün, sinirliliğin falan diye bir sürü yazabileceğim bütün olumsuzlukların hiçbirine gerek yok.

Bulunduğun şehirde uyku tıbbı kliniği varsa oraya gidebilirsin. NREM/REM'de ne kadar vakit harcadığının nörolojik olarak tespit edilmesini isteyebilirsin. Belki uykuya dalmakta güçlük çekiyorsundur, belki REM'e geçmen biraz uzun sürüyordur..

Onun dışında sen sınava hazırlanan bir öğrenci olarak çalıştığın zamanlarda çok düzgün çalışıp uykun geldiği zaman çok düzgün uyumalısın.

Sese duyarlılık konusunda da benzer şekilde bir psikologla konuşman çok faydalı olabilir. Öyle arkadaşlarım oldu ki ÖSS'de, sınava girdikleri okulun yan bahçesinde otlatılan koyunların melemesine takılıp koca sınavı ziyan ettiler, insanların nefes alışlarından rahatsız oldular. Şahsi fikrimce çözülmesi gereken öncelikle sesten rahatsızlık duyma durumu. Sınavda yanında oturan adamın soruların altını kurşun kalemle hart hart çizmesiyle dikkatin dağılacak olduktan sonra istersen bir sene günde 20 saat ders çalışmış ol..

Edit:

ExcellencE bunu yazdı:

Hesapladım

teorik olarak 1 saat de 10 dakika dinlenmek bana yetiyor

yani her 1 saatte 10 dakika uyursam

günde 240 dakika benim için yeterli

o da 240/60= 4 saat eder

ama 4 saat uyuyayım 20 saat takılayım zor oluyor

saat de 10 dakika formulu yapmak lazım

Hocam REM uykusu diye bir şey var, günde 10ar dakikadan istersen 10 saat uyu, kesintisiz uyumakla asla bir olmaz.. Bunların yeterliliğini tartışırken iki gün, üç gün beş gün yeterli bir zaman aralığı değil.

sigara değil, balık olan.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Espo
    Espo's avatar
    Erkek

ben de hayvan gibi yatıyorum amk. bıraksan 10 saat 12 saat uyurum. bunu en az yarıya indirmek istiyorum. ben ne yapmalıyım ?

Yeni bir iş, yeni bir aş, yeni bir hayat. Sil baştan başlamak gerek bazen modunda. Artık buralarda yokum :) Hepinizi seviyorum, muck.
Toplam Hit: 9075 Toplam Mesaj: 64