folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Neden Müslümanız ?

Neden Müslümanız ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Çok objektif olarak bu konunun hakkında tartışabiliriz eğer tartışmak isteyen birileri varsa.Neden İslam diye ben bunu çoğu kişiye sorunca hak dini son din vs diyor ama diğer dinler İslamı din olarak kabul etmiyor.

Benim kafam çok karıştı son zamanlarda yavaş yavaş deistliğe doğru gidiyorum.Allah doğru yolu göstersin.

Eğer Danimarkada doğsaydın İslamı seçer miydin ?
    Hangi dinin diğerinden daha doğru olduğunu nasıl anlarız ?

Her türlü DİN ve SİYASET konusu açmak KESİNLİKLE yasaktır. "Bu konuyu siyaset yapmak için açmadım sadece görün diye açtım" tarzı konular açmak ve herhangi bir konuya siyasi yorumlar yapıp tartışma yaratmakta bu yasak kapsamındadır.
    Yönetim

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Explosive
    Explosive's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

danimarkada ne varsa onu seçerdim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

işte burda objektif oalrak bakınca. bende seçmezdim diyorum.

sonra bu cevabın yine sonunda anlıyorumki kişi büyüdüğü topraklarda dinide miras olarak alıyor.

yüzde 90 ı böyle istisnalar tabiki var.

ben bir ateistim.

fakat kuran okuyorum. anlamaya inanmaya çalışıyorum.fakat olmuyor.

inanlara güzel inananlara çok gıpta ediyorum.

niye bu din dersen bilmiyorum

https://t.me/pump_upp
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saftiriksincap
    saftiriksincap's avatar
    Erkek

patates bunu yazdı:
    -----------------------------

sonra bu cevabın yine sonunda anlıyorumki kişi büyüdüğü topraklarda dinide miras olarak alıyor.

ben bir ateistim.

Hocam Kuranın Mealini mi okuyorsun Tefsini mi? ve Hangi alimlerin?

Hayat Murat Boz un memesi gibi, Rasim Ozan Kütahyalı çenesi gibi, Vahdettin in son senesi gibi, Bakir kızın Coşkun a veresi gibi, İran la İsrail arası gibi,Durum değişir kerhane numarası gibi, Çömelene birisinin vurası gibi,Yazı diyince bozukluğun turası gibi,Koç ya da Sabancı parası gibi, Oy verdiklerin niye yarasa gibi?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

saftiriksincap bunu yazdı:

patates bunu yazdı:

ben bir ateistim.

elmalının mealini iyidir dediler onu okuyorum

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nolanded
    nolanded's avatar
    Erkek

hoca bırak danimarkayı, kimsenin olmadığı bir adada, ormanda bile büyüsen, Allah'ın verdiği akıl sayesinde yine de arayıp bulman lazım, hiç değilse etraftaki doğayı kim yaratmış bunun bir yaratıcısı olduğunu düşünmek bile ilk adım için yeterlidir...

msne beklerim: nolanded[at]tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saftiriksincap
    saftiriksincap's avatar
    Erkek

patates bunu yazdı:

patates bunu yazdı:

ben bir ateistim.

elmalının mealini iyidir dediler onu okuyorum

Hocam Mealden okumak güzel ama Tefsirleri bi araştırmanı öneririm.

Hayat Murat Boz un memesi gibi, Rasim Ozan Kütahyalı çenesi gibi, Vahdettin in son senesi gibi, Bakir kızın Coşkun a veresi gibi, İran la İsrail arası gibi,Durum değişir kerhane numarası gibi, Çömelene birisinin vurası gibi,Yazı diyince bozukluğun turası gibi,Koç ya da Sabancı parası gibi, Oy verdiklerin niye yarasa gibi?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

ya birde ben bakara suresinin sonunda sormuştm arkdaşa işte namaz kılmak filan diyor ama daha namazı anlatmamış diye o sırada öğrendim ayetler iniş sırasına göre düzenlenmemiş

bunun sorusunada o cevap verememişti

bilgisizliğinden değil merak etmediğinden bilmiyorum bunu demişti

varmı bilen?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saftiriksincap
    saftiriksincap's avatar
    Erkek

patates bunu yazdı:

ya birde ben bakara suresinin sonunda sormuştm arkdaşa işte namaz kılmak filan diyor ama daha namazı anlatmamış diye o sırada öğrendim ayetler iniş sırasına göre düzenlenmemiş

varmı bilen?

Ufak bi araştırma yaptım ve Ayşe Nur Eymen'ın bu konuda bahsini gördüm.

Şimdi Allah’ın izniyle konuyu başından alalım inşaALLAH..

Kur'an-ı Kerîm'in indirilmesi anlamında bazen"inzal" bazen de "tenzîl" terimleri kullanılır. Bunlardan tenzîl; Kur'an'ın peyderpey, bölüm bölüm indirilmesini ifade eder. "İnzal " ise daha genel bir anlam taşır.

Kur'an-ı Kerim yeryüzüne 22 yılda parça parça, bölüm bölüm indirilmeden önce dünya semasına toptan bir defada indirilmiştir. İşte bu anlamda "inzal" ifadesi kullanılmıştır (el-Bakara 2/185, ed-Duhân, 44/3; el-Kadr, 97/1).

bu ne demektir..?herşeyden evvel;Allah ayetleri zaman içinde peyderpey bildirmiştirki;bunun sebebi;kulların tam olarak idrak edememesi yahut;hayata bir anda geçiremeyeceği durumudur..

örnek olarak..önce içkinin zararlarından bahseden bir ayet;daha sonra içkinin kesin olarak yasaklandığı ayet..yani Rahman kullarının bir anda bırakamayacağını bildiği üzere böyle yapıyor.”.ki en büyük merhamet sahibi O’dur..”

ikinci bir mesele ise bazı ayetlerin zaman içinde önceki ayetlerin hükmünü kaldırma durumudur..
    sanırım bakara suresinde idi..
    bir ayette Yahudiler övülüyor..ardından gelen diğer ayette ise kötü hallerinden bahsedilerek yeriliyor..
    şimdi bir düzenleme gerek..
    zaten bu düzenleme bizzatihi efendimiz Rasulu Ekrem(s.a.v) tarafından yapılmıştır..
    peki bun nereden anlıyoruz:

“Ben Mescid-i Nebevi'de namaz kılıyordum. Resulullah (sav) beni çağırdı. Fakat (namazda olduğum için) icabet edemedim. Sonra yanına gelerek: "Ey Allah'ın Resulü namaz kılıyordum (bu sebeple cevap veremedim diye özür beyan ettim). Bana: "Allahu Teala Kitabında: "Ey iman edenler, Allah ve Resulü sizi çağırdıkları zaman hemen icabet edin" buyurmuyor mu?" (Enfal, 24) dedi ve arkasından ilave etti: "Sen mescidden çıkmazdan önce, sana Kur'an-ı Kerim'in (sevabca) en büyük süresini öğreteyim mi?" dedi ve elimden tuttu. Mescidden çıkacağı sırada ben: "Sana en büyük sureyi öğreteceğim" dememiş miydiniz? dedim. Bana: "O sure Elhamdü lillahi Rabbi'l Alemin'dir (ki namazlarda tekrar tekrar okunan) yedi ayet (es-Seb'u'l-Mesani) ve bana verilen yüce Kur'an'dır" buyurdu.”

Evet..Rasul fatihadan başlıyor..Fatiha suresinin ehemmiyetinin idrakine varmak gerekir..
    Fatiha ;önsözdür.nasıl ki her kitabın bir önsözü olur..
    (Kuran elbette beşeriyetten münezzehtir lakin örnek olması açısından zikrediyoruz);
    işte furkanı rahiminde; önsözü fatihadır..ve baştadır..

alak suresinin “ikra bismikellezi halag .halagal insane min alak.”
    Yani:”Yaratan Rabbi ‘nin adıyla oku!O insanı bir aşılanmış yumurtadan(sperma) yarattı”
    Ayetin den anlaşılan nokta ise..Allah’ın cahillikten men ettiğini..dini yani O’nun hükümlerini;bilhassa yaratıklarını okumak gerektiğini emretmiştir..

(Okumak..yalnızca bir metni okumak değildir..
    O’nun sanatı dahilinde olan her şey okunur..
    Yarattığı ağaçta okunur…yarattığı gözde ..yarattığı bütün her şey..hatta bununa birlikte O’nun esmasını daha iyi idrak ederiz..)
    Önsöz niteliğinde değil;ilk emir niteliğindedir..peki önsözde Rabb ne der?

Besmele ile..
    Rahman ve rahim olan Alllah’ın adıyla..
    Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur..
    O rahmandır ve rahimdir.
    Ceza gününün malikidir.
    Ancak sana kulluk ederiz ve senden meded umarız..bize doğru yolu göster..(amin)

Bununla birlikte..

Hişam İbnu Hakim İbni Hizam'ı, Furkan suresini farklı şekillerde okurken dinledim. Resulullah (sav) bana bu şekillerden hiçbiriyle okumamıştı. Namazın içinde adamın üzerine atılacak oldum. Kendimi zorla zabtedip namazı bitirmesini bekledim. Selamı verir vermez ridasından tutup kendime doğru çektim ve: "Sana bu süreyi (böyle okumayı) kim öğretti?" diye sordum. Hişam: "Onu bana Resulullah (sav) öğretti!" demez mi! (Tepem attı): "Yalan söylüyorsun, onu Resulullah (sav) bana da öğretti, ama senin okuduğuna hiç benzemiyor!" dedim. Adamı derdest edip doğru Resulullah (sav)'a götürdüm. "Ey Allah'ın Resulü," dedim, "bu adamı Furkan süresini, bana hiç okumadığın çok farklı şekillerde okuyor gördüm!" Resulullah, sükunetle: "Hele yakasını sal!" diye emretti ve ona dönerek: "Ey Hişam oku bakalım!" dedi. Hişam, kendisinden işittiğim şekilde, süreyi yeniden okudu. Resulullah (sav) bana yönelerek: "Evet, süre bu şekilde indirildi" buyurdu. Sonra bana: "Ey Ömer," dedi. "Sen de oku". Aynı sureyi ben de, bana öğretmiş olduğu şekilde okudum. Bunun üzerine Resulullah (sav) şu açıklamayı yaptı: "Evet sure bu şekilde (de) nazil oldu. Biliniz ki, bu Kur'an yedi harf (şekil) üzere indirilmiştir. Bunlardan hangisi kolayınıza gelirse onunla okuyun."

Şimdi dikkat…başka bir ispat.nasıl ki..hadiste “furkan suresi” zikredilmiş..
    Demekki ayetler sure halinde düzenlenmiş..(bölük pörçük değil yani

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

Birçok Avrupalı bilim adamının yaptıkları buluşlara 1400 yıl öncesinden kuranda işaret edildiğini görünce müslüman olduğunu duydum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum, hatta şimdi aklıma gelmişken arastırma yapayım bi

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

patates bunu yazdı:

varmı bilen?

Ufak bi araştırma yaptım ve Ayşe Nur Eymen'ın bu konuda bahsini gördüm.

Şimdi Allah’ın izniyle konuyu başından alalım inşaALLAH..

Kur'an-ı Kerîm'in indirilmesi anlamında bazen"inzal" bazen de "tenzîl" terimleri kullanılır. Bunlardan tenzîl; Kur'an'ın peyderpey, bölüm bölüm indirilmesini ifade eder. "İnzal " ise daha genel bir anlam taşır.

Kur'an-ı Kerim yeryüzüne 22 yılda parça parça, bölüm bölüm indirilmeden önce dünya semasına toptan bir defada indirilmiştir. İşte bu anlamda "inzal" ifadesi kullanılmıştır (el-Bakara 2/185, ed-Duhân, 44/3; el-Kadr, 97/1).

bu ne demektir..?herşeyden evvel;Allah ayetleri zaman içinde peyderpey bildirmiştirki;bunun sebebi;kulların tam olarak idrak edememesi yahut;hayata bir anda geçiremeyeceği durumudur..

örnek olarak..önce içkinin zararlarından bahseden bir ayet;daha sonra içkinin kesin olarak yasaklandığı ayet..yani Rahman kullarının bir anda bırakamayacağını bildiği üzere böyle yapıyor.”.ki en büyük merhamet sahibi O’dur..”

ikinci bir mesele ise bazı ayetlerin zaman içinde önceki ayetlerin hükmünü kaldırma durumudur..
    sanırım bakara suresinde idi..
    bir ayette Yahudiler övülüyor..ardından gelen diğer ayette ise kötü hallerinden bahsedilerek yeriliyor..
    şimdi bir düzenleme gerek..
    zaten bu düzenleme bizzatihi efendimiz Rasulu Ekrem(s.a.v) tarafından yapılmıştır..
    peki bun nereden anlıyoruz:

“Ben Mescid-i Nebevi'de namaz kılıyordum. Resulullah (sav) beni çağırdı. Fakat (namazda olduğum için) icabet edemedim. Sonra yanına gelerek: "Ey Allah'ın Resulü namaz kılıyordum (bu sebeple cevap veremedim diye özür beyan ettim). Bana: "Allahu Teala Kitabında: "Ey iman edenler, Allah ve Resulü sizi çağırdıkları zaman hemen icabet edin" buyurmuyor mu?" (Enfal, 24) dedi ve arkasından ilave etti: "Sen mescidden çıkmazdan önce, sana Kur'an-ı Kerim'in (sevabca) en büyük süresini öğreteyim mi?" dedi ve elimden tuttu. Mescidden çıkacağı sırada ben: "Sana en büyük sureyi öğreteceğim" dememiş miydiniz? dedim. Bana: "O sure Elhamdü lillahi Rabbi'l Alemin'dir (ki namazlarda tekrar tekrar okunan) yedi ayet (es-Seb'u'l-Mesani) ve bana verilen yüce Kur'an'dır" buyurdu.”

Evet..Rasul fatihadan başlıyor..Fatiha suresinin ehemmiyetinin idrakine varmak gerekir..
    Fatiha ;önsözdür.nasıl ki her kitabın bir önsözü olur..
    (Kuran elbette beşeriyetten münezzehtir lakin örnek olması açısından zikrediyoruz);
    işte furkanı rahiminde; önsözü fatihadır..ve baştadır..

alak suresinin “ikra bismikellezi halag .halagal insane min alak.”
    Yani:”Yaratan Rabbi ‘nin adıyla oku!O insanı bir aşılanmış yumurtadan(sperma) yarattı”
    Ayetin den anlaşılan nokta ise..Allah’ın cahillikten men ettiğini..dini yani O’nun hükümlerini;bilhassa yaratıklarını okumak gerektiğini emretmiştir..

(Okumak..yalnızca bir metni okumak değildir..
    O’nun sanatı dahilinde olan her şey okunur..
    Yarattığı ağaçta okunur…yarattığı gözde ..yarattığı bütün her şey..hatta bununa birlikte O’nun esmasını daha iyi idrak ederiz..)
    Önsöz niteliğinde değil;ilk emir niteliğindedir..peki önsözde Rabb ne der?

Besmele ile..
    Rahman ve rahim olan Alllah’ın adıyla..
    Hamd alemlerin Rabbi Allah’a mahsustur..
    O rahmandır ve rahimdir.
    Ceza gününün malikidir.
    Ancak sana kulluk ederiz ve senden meded umarız..bize doğru yolu göster..(amin)

Bununla birlikte..

Hişam İbnu Hakim İbni Hizam'ı, Furkan suresini farklı şekillerde okurken dinledim. Resulullah (sav) bana bu şekillerden hiçbiriyle okumamıştı. Namazın içinde adamın üzerine atılacak oldum. Kendimi zorla zabtedip namazı bitirmesini bekledim. Selamı verir vermez ridasından tutup kendime doğru çektim ve: "Sana bu süreyi (böyle okumayı) kim öğretti?" diye sordum. Hişam: "Onu bana Resulullah (sav) öğretti!" demez mi! (Tepem attı): "Yalan söylüyorsun, onu Resulullah (sav) bana da öğretti, ama senin okuduğuna hiç benzemiyor!" dedim. Adamı derdest edip doğru Resulullah (sav)'a götürdüm. "Ey Allah'ın Resulü," dedim, "bu adamı Furkan süresini, bana hiç okumadığın çok farklı şekillerde okuyor gördüm!" Resulullah, sükunetle: "Hele yakasını sal!" diye emretti ve ona dönerek: "Ey Hişam oku bakalım!" dedi. Hişam, kendisinden işittiğim şekilde, süreyi yeniden okudu. Resulullah (sav) bana yönelerek: "Evet, süre bu şekilde indirildi" buyurdu. Sonra bana: "Ey Ömer," dedi. "Sen de oku". Aynı sureyi ben de, bana öğretmiş olduğu şekilde okudum. Bunun üzerine Resulullah (sav) şu açıklamayı yaptı: "Evet sure bu şekilde (de) nazil oldu. Biliniz ki, bu Kur'an yedi harf (şekil) üzere indirilmiştir. Bunlardan hangisi kolayınıza gelirse onunla okuyun."

Şimdi dikkat…başka bir ispat.nasıl ki..hadiste “furkan suresi” zikredilmiş..
    Demekki ayetler sure halinde düzenlenmiş..(bölük pörçük değil yani

rywallah

Toplam Hit: 9434 Toplam Mesaj: 69