folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Superonline İnternet Yalnızca VPN İle Hızlı.

Superonline İnternet Yalnızca VPN İle Hızlı.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    ZoRKaYa bunu yazdı

ben de şunu sormuş olayım, 200mbit fiber kullanıyorum;

1- superonline'da ssh bağlantısı açtığımda belli bir süre sonra bağlantı kopuyor.
        1.1. Eğer ssh bağlantısı içinde mesaj alış-verişi tutacak birşey yaparsam bağlantı kopmuyor. ör: tail -f test.txt
    2- eğer vpn kullanırsam ssh bağlantım asla kopmuyor. 
    3- benzer şekilde dosya indirirken belirli bir süre sonra indirme hızı ciddi derecede düşüyor. dosya dediğim torrent vs. değil örneğin işletim sistemi upgrade'i
        3.1 VPN kullanırsam asla hız düşüşü yaşamıyorum, başında neyse sonunda da aynı hızla dosya iniyor fakat vpn benim hızımı 32mbit'le sınırlandırdığı için tercih etmeme taraftarıyım.
    4- yine benzer şekilde netflix vs. gibi video platformlarından video izlerken bir anda çamur gibi görüntü oluşuyor, vpn'i açıyorum düzeliyor.

müşteri hizmetleriyle görüştüğümde pakete göre filtreleme yapmadıklarını vs. söylüyorlar fakat ben bunu anlamlandıramadım. en son suçu netflix'e attılar onlar türkiye'ye kötü yayın veriyor, siz vpn kullanınca düzeliyor vs. diye ben de vpn'imin türkiyede bulunduğunu söylediğimde cevap veremiyorlar. ssh ile ilgili asla ama asla çözüm sunamıyorlar. bu ssh'ın kopmasını ve download hızı problemini nasıl engelleriz, bu bile yeterli benim için.

https://www.baeldung.com/linux/ssh-keep-alive

not: superonline 1000mbps kullaniyorum evde. bu sorunlarin hic birini yasamiyorum. kendi firewall im var.

ayrica netflixte calisan tr vpn i bana pm atar misin hacim? banada lazim.

abdullahazad tarafından 13/Haz/23 08:37 tarihinde düzenlenmiştir

az insan çok huzur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı

@biany yazıştık, probleminin isp ile pek bir ilgisi yok. İç network de ciddi problemler var.

hocam bu şekilde konuştuk ama bugün dediğin gibi modemi sıfırlayıp tüm cihazları modemden ayırdım. durum fark etmedi şu anda.

1 hafta önce de iç networkte durum aynıydı bağlantıyla ilgili hiçbir problem yaşamıyordum.

halen aynı sıkıntı devam ediyor. tek bağlı cihaz benim laptop

değerler şu şekilde

https://prnt.sc/OKV_GwPSbonV

biany tarafından 13/Haz/23 09:53 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biany
    biany's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

yıllar önce aynısını yaşadım. çözemedim. vpn le kullandım sike sike. modem falan da değiştim.

yine superonline + gpon du

hocam yeni görüyorum cevabını. başkaları da varmış aynı problemi yaşayan şikayetvar'da okudum.

sonuç olarak iss değiştirmekten başka çözüm yok gibi ben yapılabilecek her şeyi denedim yok problem devam ediyor.

4 kere müşteri hizmetlerini aradım nuh diyorlar peygamber demiyorlar. hattınızda sıkıntı yok diyip geçiyorlar.

biany tarafından 13/Haz/23 10:34 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    biany bunu yazdı

hocam bu şekilde konuştuk ama bugün dediğin gibi modemi sıfırlayıp tüm cihazları modemden ayırdım. durum fark etmedi şu anda.

1 hafta önce de iç networkte durum aynıydı bağlantıyla ilgili hiçbir problem yaşamıyordum.

halen aynı sıkıntı devam ediyor. tek bağlı cihaz benim laptop

değerler şu şekilde

https://prnt.sc/OKV_GwPSbonV

@biany  dediğim gibi bir gariplik var. Ben tt'de toplam 12 hop'da google dns ulaşırken sen 10. hop'a kadar hala iç networkde route ediliyorsun.

10. hop kadar private ip (10.x, 172.16.x ipler) ile route edilip durmuşsun ve 11. hopdan sonra doğrudan google ip'lerine route edilmişsin.

Buradaki private ipler nedir, kime ait bilgim yok. Senin kendi iç vpn networkune ait olabilir veya SOLda cgnat çıktığın için SOL kendi iç networkuden doğrudan yurtdışı google çıkartmışda olabilir ama bu kadar route gereksiz fazla.

Bunun için başka sol kullanan sorunsuz arkadaşlardan traceroute ve ping çıktılarını iste ve karşılaştır. Ayrıca Tr'de bir ip (ör ttdns 195.175.39.39) trace yap ve aynı binada sol kullanan komşun varsa onun çıktısıyla karşılaştır. SOL teknik taraf eğer karşılarına teknik verilerle çıkarsan dikkate alır. 

(Tabii bunları yaparken; modemi default fabrika ayarlara çekip, vpn, pi-hole, warp vb. devre dışı bıraktığını varsayıyorum.)

cukurova tarafından 13/Haz/23 13:26 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek
    biany bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

yıllar önce aynısını yaşadım. çözemedim. vpn le kullandım sike sike. modem falan da değiştim.

yine superonline + gpon du

hocam yeni görüyorum cevabını. başkaları da varmış aynı problemi yaşayan şikayetvar'da okudum.

sonuç olarak iss değiştirmekten başka çözüm yok gibi ben yapılabilecek her şeyi denedim yok problem devam ediyor.

4 kere müşteri hizmetlerini aradım nuh diyorlar peygamber demiyorlar. hattınızda sıkıntı yok diyip geçiyorlar.

Ordu'da yurt olarak kullanılan bir apartta dsl sinyali hiç yok. Bina internet kutusundaki tüm devrelerden çıkış denendi ama dsl sinyali alınamadı ve superonline müştteri hizmetleri yetkilisi hattınızda sorun yok diyor ücret dedi. hattan kaynaklıysa ücret ödemezsiniz dedi. Gelen yetkili servis interneti sağlamadan  sorun yok demiş ve gitmiş. 

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    mchacker bunu yazdı

Ordu'da yurt olarak kullanılan bir apartta dsl sinyali hiç yok. Bina internet kutusundaki tüm devrelerden çıkış denendi ama dsl sinyali alınamadı ve superonline müştteri hizmetleri yetkilisi hattınızda sorun yok diyor ücret dedi. hattan kaynaklıysa ücret ödemezsiniz dedi. Gelen yetkili servis interneti sağlamadan  sorun yok demiş ve gitmiş. 

xDSL için; firma binaya gelen hattın ucundan ölçüm yapar ve sinyal alırsa, sorun bina için dağıtım ankestra problem var, tamir ettirin diyebiliyor. (tedaş da eve kadar elektrik getirir ama ev içi elektrik arızasına karışmaz gibi düşün) ama sonuç olarak alamadığın hizmetin parasınıda ödememen lazım, sonuç olarak modemden sinyal alamıyorsun. Hakem heyetine başvurman gerekecek.

Fttx ve gpon da ise; modeme kadar hattı getirmesi lazım.

Toplam Hit: 2623 Toplam Mesaj: 27
internet superonline yavaş