Ücretsiz Amatör Denizci Eğitimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Bu belgeyle 7,5 metreye kadar motor yat kullanabiliyorsun diye biliyorum. 

ADBde sınır 24 metre diye geçiyor.  

Pratik uygulaması olmayan , tecrübesiz adamıda kalkıp teknesinin başına koymaz adamda insan merak ediyor işte. 

Haklısın, 7,5 metre başka bir şeyin sınırı olarak kalmış heralde kafamda.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Devlet böyle bi muhabbet başlatmış. Liman başkanlığında denk geldi. İlgilenen arkadaşlar linke girip detaylı olarak inceleyebilir. 
    https://ades.udhb.gov.tr

Anladığım kadarıyla Amatör Denizcilik dışında Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü eğitiminide içeriyor. 

Şimdi konuya hakim herhangi bir arkadaş varsa sorum şu ? Bu eğitimi alsak bize maddi bi getirisi olur mu ileride.Yoksa sadece hobi amaçlı falan mı kullanabiliriz ? Başkasının özel yatında kaptan maptan olamıyor muyuz ? 

Sıkça Sorulan Sorularda şöyle birşey gördüm ;
    "ADB belgesi olmadığı halde özel tekne kullanan kişilere 2500 Türk Lirası idari para cezası uygulanır.

ADB belgesi ile ticari faaliyette bulunan kişilere 2500 Türk Lirası idari para cezası uygulanır. Faaliyetin tekrarı halinde ise ayrıca, kişinin Amatör Denizci Belgesi iki yıl süreyle askıya alınır."

Maddi hiçbir getirisi yok diyebilir miyiz ?

olmaz hocam 

yatın varsa belırlı bır statuye gore kullanabılırsın adb herkese verıyorlar 

alırsın kucuk bır tekne kullanmak ıcın adb gerekıyor ama tıcarı faalıyet yapacagım resmı olarak balıkcılık dersen yemez 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Bu belgeyle 7,5 metreye kadar motor yat kullanabiliyorsun diye biliyorum. 

Kendi teknen varsa almak mantıklı. Ben kaç sene bizim tekneyi kullandım, sahil güvenlik bir kere bile çevirmedi.

Başka maddi getirisi yok bildiğim kadarıyla. Yada kendi teknenle illegal gezinti yapıyorsundur boğazda, sahil güvenlik çevirirse vs.

Yani başkasının yanında kaptan olarak çalışırsın ama 7,5 metre tekne alan adam zaten kendisi kullanır, kaptana ihtiyaç duymaz :)

Telsiz konusuda kısa mesafe telsiz operatörlüğü belgesi de size TA45G5 gbi bir kod vermiyorlar. Sadece teknedeki telsizi kullanabildiğini gösteren belge. Telsiz kodunuz olmaz o belgeyle.

hocam metre degıl gt gros tonaj onemlı fakat ıste ortalama olarak hesaplanınca metreye ortalama  cevırılıyor .bağla kütüğü ruhsatı yanı denız tasıtı ruhsatında yer alır. 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    grpngy
    grpngy's avatar
    Erkek

adb belgesi ben 2 sene once aldim. ben hobi amacli aldim. ama tekne turu duzenliyorsan maddi gelir elde edebilirsin. arac ehliyeti gibi dusun. belli bir boya kadar olan tekneleri kullanabiliyorsun. bu belgenin yaninda telsiz belgeside alirsan daha iyi. cunku o belge olmadan buseferde telsiz olan tekneyi kullanamiyorsun. basit bir sinavi online. belli yerlerde sinav merkezlerinde sinava giriyorsun. ben ozel egitim aldim. direk cikan sorular uzerine yogunlastirilmis 2 gunluk geyikle karisik bir egitim. tek sinavda yuksek bir not ile kazandim. aninda da belgeni basip veriyorlar. ilerde tekne almayi planliyorsan al cebine koy. bildigim kadariyla yasada bir degisiklik yaparak dahada zorlastiracaklar almayi. arkadaslarin dedigi gibi zarari olmaz belgenin.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek

Bence bunla uğraşan a kadar 250 300 lira ver Geddad a kayıt ol daha mantıklı olur diye düşünüyorum. 

Eskiden çok fazla birimi yoktu şuan Drone, Operatörlük, Dalgıçlık, Sar vs bir sürü seçebileceğin alan var en azından denizcilik üzerine kariyer yatırımı olarak düşünüyorsan daha mantıklı olur.

www.tithack.com
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    caldii10
    caldii10's avatar
    Erkek

2 sene önce aldım.9 mt ahşap özel teknem var.ihtiyaç yani.4mt fiber tekne 20 hp motor kullanıyorsan bile lazım.9.9 hp gücünden sonra lazım.24 mt ye kadar türk karasullarında işe yarar.ticari tekne kullanımı yasak.kurslara para kaçırmayın.

2 gün çıkmış soruları inceleyin sizde alırsınız. şu an ,150 tl gibi masrafı var hepsi bu

Alacakaranlığı hiç sevmem, ya gündüz olmalı ya gece ; kurşun değidiğin ya derinden vurmalı ya namluda kalmalı ; Dost dediğin ya senin gibi olmalı yada hiç olmamalı...!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bugün liman başkanlığına gittim. İki gün içerisinde 1000'e yakın başvuru almışlar. Tek ücret sınava verilecek olarak 32 lira.  Ticari olarak kullanılmıyor sadece hobi amaçlı kullanılıyor dedi oradaki yetkili. Garip şekilde oraya kayda gelenlerin hiçbiri yetkiliye inanmıyordu. Yasa değişti yat kaptanı olucaz kafasındaydı herkes. 7den 70e herkes zıplamış. Öylesine vakit oldukça netten bakarım , açıkçası netteki eğitimin kalitesizliğide keyfimi kaçırdı. Laf olsun torba dolsun tadında bir eğitim

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Merak etmişşimdir.
    1400 lerde, Açık denizlerde ,Kuzey ve Güney YarıKüre lerde , gece ve gündüz, teknolojik aletler (-GPS) olmadan ,nasıl yön bulmuşlar bu insanlar o dönemlerde?

Tamam , gece Yıldızlara bakarak (Sekstant kullanarak -ufuk`la yapılan Açı`ya bakarak- ) Enlem buluyorlar filan ama, gündüz ne halt ediyorlar.

Bu Güney YarıKüre de sabit yıldız var mı? Güney YarıKüre deyken , Kuzey yıldızının görünmediğini okumuştum.

birde Yıldızların, yerleri sabit değil. Yengeç ile Oğlak Dönence leri arasında, Eksen gidip geliyor.

Tamam hadi, Kıyılarda "Kerteriz" alıyorlar , Pusula var (manyetik kuzeye bakıyorlar filan) , Seyir defterine " şu kadar saat , şu yönde(?), şu hızda gittik " diye not düşüyorlar filan ama, yinede soru işareti.

bir yere kadar Rüzgârla gidiyorsun, Kimi zaman Kürek çekiyorsun (yâ tamam kürek mahkumları var filan ama), yinede sıkıntı.

Adaların konumlarını sabitlemek de ayrıca sıkıntı.

Deniz Yüzeyindeki Akıntı ları ve deniz Altındaki Akıntıları ,çıplak gözle tesbit edebilmemin yöntemi var mıdır?

Sürüklenmeyi nasıl hesaba katmışlar? @@,)

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek

Telsiz egitimini zaten veriyorlardi diye biliyorum hatta gecen bizim bir abi aldi banada gel demisti hobi edinirsin falan

link bulursam atarim ss atmisti bana ama

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

https://adbs.uab.gov.tr/login

online eğitimi alıp, online sınava girdim belgeyi aldım ilgilenenler için up olsun yeni konu açmak istemedim. soruların çok büyük bölümü net buradan çıkıyor

https://www.uab.gov.tr/uploads/pages/amator-denizci-belgesi/amator-denizci-egitim-dokumani.pdf  

Toplam Hit: 2420 Toplam Mesaj: 21
eğitim amatör denizci ücretsiz sertifika