folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Uygulama İçi Veri-İstatistik Saklama

Uygulama İçi Veri-İstatistik Saklama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MadJack
    MadJack's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, bir android uygulaması üzerinde uğraşıyorum. Uygulamanın içinde bazı istatistiklerin gösterileceği bir sayfa var. Örneğin uygulamanın kaç kere açıldığı, kaç dakika aktif olarak kullandığı gibi birbiriyle alakasız verileri tutmam gerekiyor. İhtiyacım olan tüm verileri alma konusunda sıkıntım yok. Sorun verileri nerede saklayacağım.

Veri tabanı yapısı teknik olarak istediğim kriterlere uymuyor. Farklı tablolarda tek satırlık verilerden oluşan veritabanı oluşturmak gerekiyor. 

Örnek olarak veri tabanında tutunca şöyle oluyo;

Tablo1:

NAME COUNT
    APP_OPEN 5

Tablo2:

NAME COUNT LAST_TRY
    FAILED_LOGIN 3 04.09.2014 22:58

Bunun gibi 3-4 tane daha farklı sütun sayısına sahip tablolar olacak, sütun sayısı aynı bile olsa integer, date, string vb. farklılıklar oluyor. Bir şekilde tek tabloya uydurulabilir ama o son tercih olsun diyorum. 

Bunu daha mantıklı şekilde nasıl yapabilirim, önerileriniz var mı?

Everyone sees just what they want to see.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

merhaba,

hocam çok kasmaya gerek yok.. xml olarak saklayabilirsin verileri.. okurken de eğer ilgili tag yoksa geçer ..

bunun haricinde dediğin şey aslında schemaless database olarak geçiyor. Yani belirli bir şema yok ortada, her türden veriyi tablo yapısı ne olursa olsun kaydedebilyorsun. Yani NoSql çözümlerine bakman gerekiyor :)  Tabii android için ne kadar fazla var bu çözümler bilmiyorum..

http://www.couchbase.com/mobile

mesela buna bakabilirsin .. örnek olarak da burayı inceleyebilirsin

http://java.dzone.com/articles/nosql-android

yeni bi şey öğrenme niyetin yoksa xml, işini rahatça görecektir.. 

<ürünler>

<ürün>

<name>APP_OPEN</name>

<count>5</count>

</ürün>

<ürün>

<name>FAILED_LOGIN</name>

<count>3</count>

<last_try>04.09.2014 22:58</last_try>

</ürün>

</ürünler>

unbalanced tarafından 05/Eyl/14 01:35 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MadJack
    MadJack's avatar
    Erkek

eyvallah hocam, xml şu aşamada işimi görecektir. Web'de mongoDB kullanmıştım ama mobilde stabil çalışmıyo patlıyo falan diye duyduğumdan düşünmedim bile nosql ihtimalini. Yine de araştırmak lazım tabi, mobilde de kullanmak gerekiyo nosql bayagı hızlı çünkü.

Everyone sees just what they want to see.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

patlamaz hocam öyle kolay kolay :) bug lar olur elbet ama düzeltiliyordur her an.. kodunu düzgün yazarsan çok problem olmaz bence.  Ayrıca denemeden bilemezsin :) 

mobil için özellikle büyük data saklayan uygulamalar için nosql çok ideal bir çözüm. Ama mesela whatsapp sqlite kullanıyor

http://www.quora.com/How-is-the-Whatsapp-database-structured

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 991 Toplam Mesaj: 4