folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Yazılım Tester Olma Hk.

Yazılım Tester Olma Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

@sandman hocam bence de öyle yani ben birşeyi test edeceksem sonucunda ne lacağını bilip bir öngörüyle yapmam gerekir ki test olsun diğer türlü sallamasyon olur amma velakin böyle bir sektör oluşturmuş adamlar son 3 yıldır ve alakalı alakasız bir dünya adam bu işe girip işin ilginci yapıyorlar da. Günün sonunda adamın kazandığı paraya bakınca iştah kabarıyor :D He tabi amerikada olsam düşünmez yazılırdım direk ama işte TR şartları ve kölelik...

@RaAmLis hocam araştırayım teşekkür ederim. TR şartlarında evet tanıdıksız yapılmıyor, işin giderini gördükten sonra çok inanırsam bu yola doğru yardırmayı düşünüyorum

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antichrist
    antichrist's avatar
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı

Java python vs. öğretiyorlar bir de belli başlı araçlar var cucumber bilmem ne 8-10 tane tool kullanmayı öğretiyorlar sonra bulup amerikadaysanız yıllık 50-100K dolar arası maaş aralığı var TR de iseniz 2K dolar civarı remote çalışabiliyorsunuz falan filan anlatıyorlar. 

Hocam inanmayın bunlara :) 50-100k $ diyorlar sonra hintli, iranlı, arap vb. yazılımcılara 100$ a falan yaptırıyorlar. IT sektöründe bu aralar ciddi bir ponzi yapılanması söz konusu. Recruiter olduğunu söyleyip böyle şeylerle insan yiyen çok fazla oluşum var. Hepsinin vaadi "0 IT bilgisiyle" birkaç aya, 6 aya falan "engineer" kıvamında öğretip işe sokmak falan fistan. Kurslar da aynı hayali satıyorlar. Linkedin'de her gün onlarca insan görüyorum bilmem ne kurslarından sertifika aldığını sanıp kovalayıp sonra "tecrübesize yok yaa" diye ağlayan. Ya da aynı oluşuma asgari ücretin üstün teklif ettiler diye ortalığı ayağa kaldırıp 20k ile başlamayı hayal edenler. 

Tester olayı ciddi bir olay, birikim de gerektiriyor. Ama tek başına iki kurs alıp tester olamazsın. O kafanın oturması için önce iyi bir yazılımcı olmak lazım ki test edebilecek kabiliyetin olsun diye düşünenlerdenim, aksini düşünen çıkabilir saygı duyarım.

~
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Abi mesela bu konu turkiye gibi , 

Matematik bilmeyen kişi , matematik öğretmeni olabilir mi , ya da cocuklaria test hazirlayabilir mi ? 

Maaslar 20 bin tl civarinda vs ama  bir onemi yokki motorlu kurye maasi 15bin lira , trde keyif kalmadı.

hipokondriyak tarafından 16/Tem/22 19:25 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

@antichrist hocam, bana da pek mantıklı gelmemekle birlikte mantıklı da egliyor :D:D Trumpın yasaklamaları sonucu hintliler eskisi gibi amerikaya kapağı atamıyor vs. vs. bu nedenle amerikada açık çok diyorlar ancak dediğin gibi hintlilere daha ucuza yaptırılabilir ancak bilemiyorum olayın özünü. Benim IT geçmişim var gerçi hala devam ediyorum sistem tarafında ancak programlama olarak temelim de var, bu nedenle bakınıyorum.

@hipokondriyak evet artık 20K bile para sayılmamaya başlandı çünkü ülke ucuyor, umarım komple bi kazığa otururuz herkes bi rahatlar diyecem de kazığa oturdukdan sonra bile dış minnaklar diyecek kitle çok. Aq bizi ancak bi nükleer falan temizler baska türlü zor.

next next next install
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

Ben test muhendisiyim. Software test eng. Her dal gibi bir kac alt dali var var. Manuel, otomasyon, security, performance vs. Hangisinden ilerleyecekseniz ona gore bi yol cizin. Bir de istqb is bulmanizi kolaylastirir. Turkiyede 1k ya sinava girebilirsiniz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı

Ben test muhendisiyim. Software test eng. Her dal gibi bir kac alt dali var var. Manuel, otomasyon, security, performance vs. Hangisinden ilerleyecekseniz ona gore bi yol cizin. Bir de istqb is bulmanizi kolaylastirir. Turkiyede 1k ya sinava girebilirsiniz.

Somut bilgiler için teşekkürler hocam.  Üstlerde de denildiği gibi otomasyon tarafında çalışmak üzere kurs veriliyor, birkaç videoda da denk geldim otomasyon lafına. Nedir bu otomasyon, varsa bilgin biraz bahsedersen sevinirim.

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek
    dcpromo bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

Somut bilgiler için teşekkürler hocam.  Üstlerde de denildiği gibi otomasyon tarafında çalışmak üzere kurs veriliyor, birkaç videoda da denk geldim otomasyon lafına. Nedir bu otomasyon, varsa bilgin biraz bahsedersen sevinirim.

Şöyle mesela;

tahribat.com için test otomasyon senaryoları;

Kayıt olma;
    Profil Düzenleme;
    Giriş yapma;
    Bir kategoriye başlık açma;
    Bir konuya yanıt verme;

bu 5 hareketi mesela her geliştirmeden sonra test etmek gerekir. 5 işlem çok değil ama yoğun sistemlerde bu tip senaryoların çok olduğunu düşün ve bunların her geliştirmeden sonra test edilmesi lazım. bunu tek tek elle yapamazsın. orada otomasyona bağlaman gerekir. kayıt linkine git. kayıt linkinde username alanını doldur email alanını doldur profil resmi seçtir sonra tamamla butonuna bas. mail geldi mi kontrol et mail geldiyse mailde ki aktivasyon linkine tıklat. login olmaya çalış. login olduysa kayıt olma testi başarı ile geçmiştir. gibi gibi

Bittik biz bittik
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mt93
    mt93's avatar
    Erkek

testçileri piyasada çok sallamıyorlar bence,

bi testçi olarak developerların daha değer gördüğünü düşünüyorum her anlamda

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek
    Cosmic bunu yazdı
    dcpromo bunu yazdı
    angels_demos bunu yazdı

Şöyle mesela;

tahribat.com için test otomasyon senaryoları;

Kayıt olma;
    Profil Düzenleme;
    Giriş yapma;
    Bir kategoriye başlık açma;
    Bir konuya yanıt verme;

bu 5 hareketi mesela her geliştirmeden sonra test etmek gerekir. 5 işlem çok değil ama yoğun sistemlerde bu tip senaryoların çok olduğunu düşün ve bunların her geliştirmeden sonra test edilmesi lazım. bunu tek tek elle yapamazsın. orada otomasyona bağlaman gerekir. kayıt linkine git. kayıt linkinde username alanını doldur email alanını doldur profil resmi seçtir sonra tamamla butonuna bas. mail geldi mi kontrol et mail geldiyse mailde ki aktivasyon linkine tıklat. login olmaya çalış. login olduysa kayıt olma testi başarı ile geçmiştir. gibi gibi

expected output'u neye gore belirlersin ki? header status mu mesela?

Ya da senaryolari neye gore belirlersin?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sancaks
    sancaks's avatar
    Erkek

boşverin tester olmayı,greyhat (~) hacker olun, ciddiyim