folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder Yurtdışına Gittiğinde Benliğinden Ödün Vermeyen Türkçe Karakterli Word Dosyası Hazırlamak?

Yurtdışına Gittiğinde Benliğinden Ödün Vermeyen Türkçe Karakterli Word Dosyası Hazırlamak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsilKan
    AsilKan's avatar
    Erkek

İşin esprisi bir yana, şimdi olay şöyle oluyor.

Yurtdışına (ispanya'ya) bir word dosyası göndereceğim, bu word dosyası Ğ Ş Ö Ü gibi alabildiğine memleketimizin bütün sıkıntılı harflerini içeriyor.

Dayıların bunu çıktı alıp, imzalayıp bana geri göndermesi gerekiyor.

Sorun şu ki ben buradan o türkçe karakterli dosyayı gönderdiğimde, orada ispanyol ateşiyle kavrulup saçma sapan karakterler şeklinde görünür mü? ya da engellemek için ne yapmalıyım?

support office unicode falan bişeyler zırvalamış ama anlamadım, böyle birşey olmayacağından kesinlikle emin olmam gerekiyor. Çünkü adamlar ingilizce bilmiyor, benim ispanyolcam ise onlara bu durumu açıklamaya çalışırken can verebilir.

not: adamlar dosya üzerinde değişiklik yapabilirler, o yüzden pdf olarak değil word olarak yollamak zorundayım.

not2: evet Ğ yerine G yazmak inan benim de aklıma geldi ama biraz resmi bi durum olduğundan olmuyor.

Yardımcı olabilirseniz büyük sevaba girersiniz...

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

hocam sıkıntı olacagını sanmam word içindeki yolladıgın  şekilde açılacaktır karakterler  bozulmaz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

pdf bu gibi durumlar için üretildi

edit: pdf olmasın demişsin yeni gördüm ama pdf editleyemiyorlarsa boşversinler bu işi o zaman

YekteranBaymedir tarafından 16/Ara/15 23:40 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buzukatak
    buzukatak's avatar
    Erkek

Fontları belgene gömebilirsin. Word Seçenekler > Kaydet altında bunun ile ilgili seçenek var.

Word'de karşı tarafın harfleri bozuk görmesinin sebebi eksik veya eski sürüm font olacağından bu şekilde kendini sağlama alabilirsin.

anlıyorum.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsilKan
    AsilKan's avatar
    Erkek

çok teşekkürler hocam bu iyi bir çözüm oldu...

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Save> embed fonts in the file (check), embed only the characters used in the document (uncheck), do not embed common system fonts (uncheck)

izzmarit tarafından 17/Ara/15 00:19 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
Toplam Hit: 972 Toplam Mesaj: 6
türkçe karakter unicode