11 Yaşında Türk Çocuğunun Android Oyunu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Mobil platformların gelişmesi ile birlikte oyun sektörü yeniden yapılandı. Konsol ve PC'lere alternatif olan mobil platformlar, geliştiricilerin mobil oyunlara yönelmesini sağladı. Grafik birimlerinde yaşanan gelişme oyunlara da yansıdı ve konsol kalitesine yakın grafikler mobil cihazlara geldi.

Genelde mobil oyun geliştiricileri denildiğinde akıllara 20 yaş ve üzeri insanlar gelir. Türk geliştirici Ömür Efe Güçlü bu önyargıları kırmayı başardı. Ömür Efe Güçlü henüz 11 yaşında 3 boyutlu oyunu ile karşımıza çıktı.

Ömür Efe Güçlü kimdir?

Ömür Efe Güçlü henüz 11 yaşında. Medya Şirketi sahibi bir babayla İngilizce öğretmeni bir annenin ilk çocuğu. Yaşıtları gibi oyun oynamak yerine kendine oyun geliştirmek gibi bir yol çizmiş. Ailesi ondaki ışığı gördükten sonra ilgi alanını bulmak konusunda pek çok yol denemiş ancak asıl merakının teknoloji ve yazılım üzerine olduğunu fark etmeleri pek de uzun sürmemiş.

Babasının firmasında yaz tatili boyunca stajyerlik yapan Ömür Efe, yazılım mühendislerinin kafasını şişirerek başlamış işe. Bu konuya merakını ancak işin içine girerek giderebileceğini anlayınca önce basit bilgiler vererek ve izlemesi için videolar önererek başlamışlar işe. Sonra koymuşlar önüne UNITY programını ve başlamış Ömür Efe oyun yazmayı öğrenmeye. İlk başlarda sora öğrendiği yazılım bilgisini daha sonra internet üzerinden araştırmalarıyla sürdürerek tamamen kendi eseri olan bir oyun yazmış.

Yazılım mühendisi abilerini şaşırtan bir performans sergileyen Ömür Efe ilk 3D oyununu yazarak Google Play Store’da oyun severlerin hizmetine açmış. Daha yolun çok başında olduğunu ancak daha büyük işler başarmak için bu yolda gayret göstereceğini söyleyen Ömür Efe okul hayatında da oldukça başarılı. Okuma-yazmayı 4 yaşında kendi çabalarıyla öğrenen Ömür Efe, birinciliklerle dolu olan 5 yıllık öğrenim hayatını da aynı başarı ile sürdürmeye kararlı görünüyor.

Yurtdışında yazılım konusunda çocuk yaşta verilmeye başlanan eğitimler sayesinde örneklerini görebileceğimiz yazılım dehaları, Ömür Efe’nin bu girişimiyle Türkiye’de de yankı bulacağa benziyor. Devletin özel yeteneği olan çocuklara olan desteğinin artması ve yazılım konusunda desteklenmesi gerektiğini söyleyen Güçlü ailesi, herkesin kendi çocuğunun yeteneğini bulma konusunda erken davranmanın önemine dikkat çekiyor.

11 yaşındaki Ömür Efe'nin TopLA isimli oyununu buradan indirebilirsiniz.

-----------------

Yaşıtları Youtube'ta salak salak Burak Oyunda videoları izlerken çocuk uğraşıp yapmış bir şeyler helal olsun.

mkyb tarafından 31/Ağu/15 18:51 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Medya Şirketi sahibi bir baba olayin puf noktasi burada gizli bence. Kardesimizi tebrik ederim ancak 4 yasinda kendi cabalariyla okuma yazmayi falan soktu cumlesi olayi aciklamaya yetiyor.

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Aileyi tebrik etmek lazım. Çocuklarına hem iyi bir altyapı hem de iyi bir imaj sunuyorlar. Umarım çocuk değerini bilir.

Haberde pek çok açık nokta var. Muhtemelen aileden birileri kafa patlatıp çocuğun reklamını yapmak maksatlı böyle bir şeylere girişti. Zaten medya şirketinde çalışan ebeveynleri varmış. Haberin servis ediliş tarzına bakarsak muhtemelen böyle. 4 yaşında okumayı öğrendi lafını kim bilir kaç tane "üstün zekalı çocuk" haberinde okudum sayısını hatırlamıyorum. Güzel bir pr çalışması. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi

Okuma yazmayi 3.5 yasinda ogrendim. Babamin sirketi yok. Kapi arkalarina Hello World yaziyorum.

Edit: Guzel seyler yazmaya gelmistim, oyunu indirecek ve elestirim olsa da bes yildiz verecektim, haberi okuyunca ustumdeki yorumlarla ayni seyi dusunerek vazgectim. Benim +1im lazim degilmis arkasinda yazilimci ordusu varmis.

Edit 2: Simdi gelip ne olursa olsun guzel bisi yapmis vay efendim hemen karaliyorsunuz arkasinda durun destek olun az vesaire diyen olur. Benim destegim lazim degil cocuga, kapi gibi babasi ve sirketi var. Benim okulda babasi muezzin (o zaman muezzinlik prestijli bir is degildi adam uc kurus para kazaniyordu) olup kendi camcida kestirdigi cam ve aynalarla ve halk kutuphanesinden buldugu optik kitaplariyla hayvani cozunurlukte teleskop yapmisti. Babasi kari kiz mi seyrediyon lan diye camdan attiydi guzelim teleskopu hey gidi. Sonra eski bi trafonun oraya yapmisti bi tane daha. "Kendi cabalariyla" olunca herkese (anne babana..) ve her seye (internet yoktu para yoktu adamakilli bilgi yoktu) karsi bir sey olmasi lazim iste sanki. Cocugun onune sirketi sermisler. Bi de yapmasaydi.

Edit 3: Cocugun ailesi iyi mi yapmis pr harikasi mi bilemedim. Simdi 11 yasinda cocuk adini googlelayip bunlari okuyacak. Uygulamasinin altina biri babanin muhendisleri iyi calismis hadi iyisin yine bebe falan yazacak. Karisik isler.

izzmarit tarafından 31/Ağu/15 21:12 tarihinde düzenlenmiştir

sigara değil, balık olan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Okuma yazmayi 3.5 yasinda ogrendim. Babamin sirketi yok. Kapi arkalarina Hello World yaziyorum.

kod yazıp sonucundan mı çıkartıyorsun hello world ü :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    yunusdogan bunu yazdı
    izzmarit bunu yazdı

kod yazıp sonucundan mı çıkartıyorsun hello world ü :)

Ben bilmiyor ben anlamadi demek istedigini, ben sadece kapi acip kapatmayi kendi cabamla ogrendi :(

sigara değil, balık olan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Babasının firmasında yaz tatili boyunca stajyerlik yapan Ömür Efe, yazılım mühendislerinin kafasını şişirerek başlamış işe. sonra babası demiş mühendislere bir oyun yapın. Sonra çocuk konmuş oyuna. Bu çocuk ancak metin 2 oynar yaw:D

Dur be kadınnnn....
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Babasının şirketi bu :

http://www.omedya.com/tr/default

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bu çocuca acıdım lan.

otele gelen türkkler var. 

tatil yapacam diye geliyorlar ama hem kendilerini hemde çevredekileri rahatsız ediorlar.

arkalarında elinde ayfon 6 plas ile gezen ruh hastası bir çocuk. karı koca sürekli birbirini yiyior.

ahmet yemek saati geçti.

ayşe o masör ile konuşma.

ahmet çocuk nerde tut şunun elinden.

ayşe bu saate havuzamı girilir ?

ahmet şu garson peşete getirsin orçun dondurmayı düşürdü.

ayşe orası personel yemekanesi yanlış yere gidiyoruz.

ahmet güneş çok sıcak .

ayşe orçun tuvaleti bulamadı.

-------

türkler tatil yapmasın abi. personeli yıpratan hep türk misafirler.

ve peşlerinde getirdikleri o fotosentez yapan çocuklar.

işte bu çocuk o çocuklardan. ruh gibi anne ve babanın elinden tutarak mal gibi sağa solan bakan çocuk.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Abi beni de annem doğurmadı mesela. Ben "höearrh" deyip annemi üstümden attım. Hiç bu konuyu açıyor muyum?

krypt tarafından 31/Ağu/15 20:19 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek

Herkesin kendi çocuğunun yeteneğini bulmasına dikkat çekiyorlarmış, çocuk pandomime ilgili olsa sanki destek mi verecektiniz. 

Toplam Hit: 4356 Toplam Mesaj: 33
android ömür efe güçlü