13 Mayıs Ales Sınavı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

arkadaşlar 13 mayısta ales sınavına girecem ama hala şu mantık sorularını çözemiyorum bunu bir yolu yordamı varmı. geçen birtanesini çözdüm 15 dakka sürdü. bunu nasıl yapacaz arkadaşlar.

Hepimiz Onaylanma Bağımlısı Keşleriz...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

sanırım kimse bu mantıktan anlamıyo.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hectorex
    Hectorex's avatar
    Erkek

47. D hocam kılıç yelkenlisi kıbleyle yol alıyormus. Kıble de bir tek marmara denizinde var kesin doğru sadece D şıkkı

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ameros
    ameros's avatar
    Erkek

beyler 47:D 48:A ama önemli olan nasıl çözüldüğü. onun mantığını anlatın bana.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KaRaKuLe
    KaRaKuLe's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kafa sikmekden başka bişey değil bu ya ne gerek var 

Aklın nuru fen kalbin nuru dindir. İkisinin izdivacıyla hakikat tecelli eder.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hectorex
    Hectorex's avatar
    Erkek

48 in cevabı da A. Çünkü bulut yelkenlisi ege denizindeymiş ege denizinde karayel ile yıldız var. İnci yelkenlisi ise albatrosla aynı rüzgar fakat farklı denizler diyor. Yani keşişlemeyle gidiyor inci yelkenlisi. Ege denizinde keşişleme yok dolayısıyla inci yelkenlisiyle bulut aynı denizde olamaz kesin yanlıştır

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hectorex
    Hectorex's avatar
    Erkek

pardon hocam :D mantığı einstain ın yaptıgı hani şu ev sorularıyla. 5 milletten insan var hayvan besliyorlar 1 spor dalı yapıyorlar falan bilirsin belki. Denizleri kagıda ayrı ayrı yaz yelkenlileri rüzgarlara göre yerleştir azcık mantık yürüt tamamdır :) 5 dk da çözersin

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _PesimisT_
    _PesimisT_'s avatar
    Erkek

Hocam tablo çizmek gerek ve soruları kelime kelime incelemek lazım, bir de haa deyince öğrenilemiyor...

İncelersin şu videoları:

http://www.youtube.com/watch?v=RgIR3BCUPKE

http://www.youtube.com/watch?v=tBCuyBs0h4s

Kolay gelsin...

Bu dahil; tüm genellemeler yanlıştır! Yolcu; Kendi Yolunda.... Şükür biz Allahtan başka sahibi olmayanlarız!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Ales'e ben de giricem ve ilk seferim olacak. Bu iki soru sınava hazırlık baabında çözdüğüm ilk iki soru oldu jdsfhsjd.

Verilere göre net bilgiler: Kılıç ve Tuna Marmara'da, Bulut Ege'de, Yağmur Akdeniz'de.

Verilere göre net olmayan bilgiler: Albatros ve İnci'den bir tanesi Marmara'da, diğeri ise Akdenizde; Martı ve Nazeninden biri Ege'de diğeri ise Akdenizde.

Şıkları bu bilgilerle karşılaştıracaksın işte. Ben 47'ye D, 48'e A diyorum. Bu soruda mantık yürütelecek bir yerde yok açıkcası. 

while (1<2)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spear
    spear's avatar
    Erkek

bu soruları şekil üzerine yazarak yapacaksın alt maddeleri tek tek okuyarak. soruyu karşına aç, benim buraya yazdıklarımı madde madde şekil üzerine yaz.

verilen paragraftaki bilgiler doğrultusunda.

keşişleme ve poyraz rüzgarlarının üzerine AKDENİZ

kareyel ve yıldız üzerine EGE

kıble ve keşişleme üzerine MARMARA yaz.

ilk aşama tamamdır. keşişleme de 2 deniz ismi olacak.

alttaki maddeleri yerleştirelim.

1 gemi ismi sadece 1 denizde yer alabilir

marmara ve egede 3 er gemi varmış. hemen şekildeki MARMARA ve EGE yazdığımız yerlerin yanaına 3 rakamını ekleyelim.

açıklama kısmında sayarsak eğer 8 adet gemi ismi olduğunu görüyoruz. o zaman AKDENİZ e 2 gemi kalıyor. onu da şekil üzerine yazıyoruz.

albatos ve inci farklı denizlerde, ama aynı rüzgarda. aynı rüzgar KEŞİŞLEME, ama hangisinin akdenizde, hangisinin marmarada olduğunu bilemiyoruz. KEŞİŞLEMENİN uygun yerine albatros ve inci yazıyoruz

KIBLE de yol alan kılıç, tuna, hemen ekliyoruz rüzgarın isminin yanına

POYRAZ da yağmur yelkenlisi var

KARAYEL de yol alan tek yelkenli bulut.

açıklama kısmından yola çıkarak şeklimizi oluşturduk. denizlerde yol alan gemi ayılarını önceden yazmıştık. saydığımızda

MARMARA (3) kılıç,tuna ve albatros veya inci (bunu bilemiyoruz net olarak) - GEMİ SAYISI TAMAM

AKDENİZ (2) yağmur, albatros veya inci (bunu bilemiyoruz net olarak) - GEMİ SAYISI TAMAM

EGE (3) bulut görünüyor sadece, ancak 2 gemi daha olmalı. açıklama kısmında ismi geçmeyen 2 gemi kaldı zaten MARTI ve NAZENİN. bu gemileri mutlaka ege denizine yerleştireceğiz, ancak karayel e mi, yoksa yıldız rüzgarına mı. açıklam kısmını hatırlayalım. karayel de sadece tek bir gemi (BULUT) yol almakta. o zaman bu gemileri YILDIZ rüzgarının yanına yazıyoruz ve grafiğimiz hazırdır. geriye sadece soruları okulamk ve 10 saniyede cevaplamak kalıyor.

1

spear
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Ben de böyle bir tablo yaptımdı. Soru sormayın; hepinizin bilgisayar masasınında bir tuvalet kağıdı bulunduğunu biliyorum.

img0775cd.jpg%20%28600×800%29

while (1<2)
Toplam Hit: 2862 Toplam Mesaj: 19