folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 17 Ağustos 99 Depremi Ve Ben

17 Ağustos 99 Depremi Ve Ben

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

arkadaşlar bilirsiniz 24 sene önce bu gece 03:02'de 7.4 şiddetinde deprem yaşadık. ben 88 doğumlu ve sakarya adapazarında yaşayan biri olaraktan depremi en şiddetli yaşadım amaaa daha bendeki keramet daha 11 yaşımdayken başlamış (: çünkü o kadar büyük deprem o kadar sarsıntı olmuş ben depremi duymadım (((: uykuma devam ediyor muşum. o yaz ablam evlenmişti o gece ablamlarda kalmıştım deprem olmuş, deprem olurken ben uyku halinde yan odaya bile gitmişim deprem bitince evden çıkmaya koştururken elektirikli ısıtıcı vardı ona dizimi nasıl çarptıysam artık onun acısına uyandım. 

var mı böyle 99 depremiyle anısı olan? paylaşabilir.

ve benim kerametimle ilgili yorum yapacak? (:

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Amk ufacıktım henüz yerbilimci değildim. 9 yaşındaydım yıllarca anlattım amk depmde dışarı çıktığımızda her yerde mavi ışıklar ve ışık patlamaları gözüküyordu diye. Kimse inanmıyordu. yok efendim işte elektrikler kesildiği için yıldızlar çok parlakmış sen çocuktun sana öyle gelmiş

Noooldu yarraaaaammmmm doğruymuş gördüklerim..

aahhhh ahhh o zamandan belliymiş amk deprembilimci olacağım.

Mahallede herhangi bir yıkım yoktu herkes kokrtu dışarı çıktı ve lektrik yoktu.
    olayların ne denli büyük olduğu ölümler olduğu henüz kimsenin göremediği ve gerçekler ile yüzleşmediği bir kaç saat idi.

Babam eve girip 3 şişe viskisini alıp mahalleliye rahatlaması için içirtmişti.

Hiç unutmam hacı dayının biri babama geldi deprem sizin gibi alkolikler yüzünden oldu dedi. Babam ha siktir ulan yavşak mahallelinin karısına kızına bakmamayı öğren sen önce diyip ağzına bir tane okkkalı yapıştırmıştı sabaha kadar sesi çıkmamıştı sonra.

Ardından babam evdeki 3-4 100 lük yeni rakıyı daha çıkarttı karpuz kavun sabaha kadar mahalleli oturup meyve yemiştik. 

biz Küçükçekmece Soğuksu'da idik depremde. 9 yaşında birinin kesinlikle o kaosu yaşamaması lazımmış halen aklımdadır.

Malesef İstanbul'da olacak depremde çok daha kötü şeyler tecrübe edeceğiz.

11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinde Bakanlık tarafından bölgede görevli gönderilenlerdendim. Bölgede ilk gün Ankaraya çağırıldım ve ardından askeri uçak ile gönderildik. Bölgede bilimsel çalışma amacıyla kırılan fay hattı boyunca incelemelerde bulunduk. Bu sırada çok kötü görüntülere şahit olduk. 6 aylık binanaların yıkıldığına şahit oldum. ben hayatımda bu kadar çok ceset görmedim.

Özetle: Babama 17 Ağustos gecesi viski ikram etti diye kızıp 'deprem alkolikler yüzünden oluyor' diyen hacılar, mahallede el ele yürüyen çiftlere haram diye kızıp dövmeye kalkan hacılar ( o kız o hacının evine gitse verse soluksuz siker) sayesinde bu ülke malesef bir yere gelemiyor. Deprem bölgesinde yıkılan binaların müteahit firmalarının tamamı bu hacı hoca tayfasının yaptığı binalar.

ExpirE tarafından 17/Ağu/23 11:46 tarihinde düzenlenmiştir

"bea"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek
    ExpirE bunu yazdı

Amk ufacıktım henüz yerbilimci değildim. 9 yaşındaydım yıllarca anlattım amk depmde dışarı çıktığımızda her yerde mavi ışıklar ve ışık patlamaları gözüküyordu diye. Kimse inanmıyordu. yok efendim işte elektrikler kesildiği için yıldızlar çok parlakmış sen çocuktun sana öyle gelmiş

Noooldu yarraaaaammmmm doğruymuş gördüklerim..

aahhhh ahhh o zamandan belliymiş amk deprembilimci olacağım.

Mahallede herhangi bir yıkım yoktu herkes kokrtu dışarı çıktı ve lektrik yoktu.
    olayların ne denli büyük olduğu ölümler olduğu henüz kimsenin göremediği ve gerçekler ile yüzleşmediği bir kaç saat idi.

Babam eve girip 3 şişe viskisini alıp mahalleliye rahatlaması için içirtmişti.

Hiç unutmam hacı dayının biri babama geldi deprem sizin gibi alkolikler yüzünden oldu dedi. Babam ha siktir ulan yavşak mahallelinin karısına kızına bakmamayı öğren sen önce diyip ağzına bir tane okkkalı yapıştırmıştı sabaha kadar sesi çıkmamıştı sonra.

Ardından babam evdeki 3-4 100 lük yeni rakıyı daha çıkarttı karpuz kavun sabaha kadar mahalleli oturup meyve yemiştik. 

biz Küçükçekmece Soğuksu'da idik depremde. 9 yaşında birinin kesinlikle o kaosu yaşamaması lazımmış halen aklımdadır.

Malesef İstanbul'da olacak depremde çok daha kötü şeyler tecrübe edeceğiz.

11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinde Bakanlık tarafından bölgede görevli gönderilenlerdendim. Bölgede ilk gün Ankaraya çağırıldım ve ardından askeri uçak ile gönderildik. Bölgede bilimsel çalışma amacıyla kırılan fay hattı boyunca incelemelerde bulunduk. Bu sırada çok kötü görüntülere şahit olduk. 6 aylık binanaların yıkıldığına şahit oldum. ben hayatımda bu kadar çok ceset görmedim.

Özetle: Babama 17 Ağustos gecesi viski ikram etti diye kızıp 'deprem alkolikler yüzünden oluyor' diyen hacılar, mahallede el ele yürüyen çiftlere haram diye kızıp dövmeye kalkan hacılar ( o kız o hacının evine gitse verse soluksuz siker) sayesinde bu ülke malesef bir yere gelemiyor. Deprem bölgesinde yıkılan binaların müteahit firmalarının tamamı bu hacı hoca tayfasının yaptığı binalar.

Baban gerçek bir insan evladıymış. Tam bir allah dostu tam bir insan dostu esaslı bir adammış.

Hacı yobazın suratina sanki kendim vurmusum gibi rahatladim.

Saygılar hürmetler.

tabi lan
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shia
    shia's avatar
    Erkek

18 yaşında Kartal - Soğanlık semtindeydim deprem gecesi. O gün Pentium 2 işlemcili yeni bir bilgisayar almıştım. (Pentium 3 yeni çıkmıştı ve çok pahalıydı, alamamıştım) Akşamdan gece 02:45'e kadar Quake II oynamıştım. Bilgisayarı kapatım yatağa uzandım. Ama oyunun sahneleri gözümün önünden gitmiyordu. Sallantı başladığında uykuya dalmak üzereydim ve hala oyunun etkisi diye düşündüm. Sonrası malum... Binlerce ölü ve yıkım. Birkaç gün sonra olduğumuz semte ölçümler için ekipler geldi. Mahalledeki hemen hemen tüm binalar yarım metre yerinden kaymış demişlerdi.

Ertesi gece tedbir amaçlı dışarda açık alanda sabahlamak için hazırlığımızı yapıp çıktık. Bir kaç aile bir yolunu bulup dışarda televizyonlarını çalıştırmış, bi yandan kahkaha ve esprilerle okey oynarken öteki taraftan çekirdek çıtlayıp kola içiyor ve tv haberlerinden ölü, yıkım haberlerini izliyordu. "Aboooo., şu kadar ölü varmış bacanak, aboooo şu binaya bak hele, abooooo vs vs..."

Ağabeyim bunları görünce "Kalkın eve gidelim. böyle şerefsizlerle mi yaşamaya devam edeceğiz?" dedi. Hep beraber eve döndük. Sabaha kadar artçılardan uyuyamamıştım.

" Live like Ali and Die Like Hussain "
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Depremden 1 hafta öncesi güneş tutulması olmuştu, Herkes meraklı güneş tutulmasını izliyordu, eski röntgen filmlerini gözlük yapıp bakıyorlardı güneşe, Çocuktum ozamanlar korkmuştum ve heycanlanmıştım sanki bişeyler olcak gibi hiseediyordum ve bi hafta sonra deprem olmuştu biz bile dışarıda durmuştuk günlerce izmirde bile çok hissedilmişti.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek
    shia bunu yazdı

18 yaşında Kartal - Soğanlık semtindeydim deprem gecesi. O gün Pentium 2 işlemcili yeni bir bilgisayar almıştım. (Pentium 3 yeni çıkmıştı ve çok pahalıydı, alamamıştım) Akşamdan gece 02:45'e kadar Quake II oynamıştım. Bilgisayarı kapatım yatağa uzandım. Ama oyunun sahneleri gözümün önünden gitmiyordu. Sallantı başladığında uykuya dalmak üzereydim ve hala oyunun etkisi diye düşündüm. Sonrası malum... Binlerce ölü ve yıkım. Birkaç gün sonra olduğumuz semte ölçümler için ekipler geldi. Mahalledeki hemen hemen tüm binalar yarım metre yerinden kaymış demişlerdi.

Ertesi gece tedbir amaçlı dışarda açık alanda sabahlamak için hazırlığımızı yapıp çıktık. Bir kaç aile bir yolunu bulup dışarda televizyonlarını çalıştırmış, bi yandan kahkaha ve esprilerle okey oynarken öteki taraftan çekirdek çıtlayıp kola içiyor ve tv haberlerinden ölü, yıkım haberlerini izliyordu. "Aboooo., şu kadar ölü varmış bacanak, aboooo şu binaya bak hele, abooooo vs vs..."

Ağabeyim bunları görünce "Kalkın eve gidelim. böyle şerefsizlerle mi yaşamaya devam edeceğiz?" dedi. Hep beraber eve döndük. Sabaha kadar artçılardan uyuyamamıştım.

Hala orada mı yaşıyorsun? Ben Gümüşpınar Mahallesindeyim. 3 gün parkta yatmıştık. 

İmza mı? O da ne demek?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    shia
    shia's avatar
    Erkek
    osmaman bunu yazdı
    shia bunu yazdı

Hala orada mı yaşıyorsun? Ben Gümüşpınar Mahallesindeyim. 3 gün parkta yatmıştık. 

Yok hocam, abimlerin evi oradaydı ve tatile gelmiştim.

" Live like Ali and Die Like Hussain "
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Spyware__007
    Spyware__007's avatar
    Erkek

yakın değil belki ama tekirdağda bile yer yerinden oynamıştı

gece vakti malum kovboy filmlerinin olduğu saatler çekirdek kola eşliğinde filme bakıyordum

öyle bir vurduki vitrin üzerime devrilecek sandım hemen evdekilere seslendim ayağımla vitrini tutarken beni çektiler ve aşağıya kapının önüne indik

ay kocamandı ve etrafta resmen bir elektrik akımı vardı saçlarımız dimdik kollarımızdaki kıllar dimdik korkunun etkisinden mi olsa gerek denizde resmen bomba patlar gibi masmavi ışıklar görmüştüm

anlattığımda ise saçmalama korkudan olmuştur şöyle böyle biton laf sonrası artçılar biraz arabada yattık biraz sokakta derken aradan 20 küsür sene geçmiş vay be

( arkadaşımın babası balıkçıydı o gece avlanmak üzere açılmışlar sırf keyfi alkol alıp denizde sabahlamacasına teknede sohbet muhabbet oturuyorlarmış denizin bi anda çarşaf gibiyken dalgalanması ve suların köpürmesi ile birlikte

öyle bir korku yaşamışlarki teknenin radarına baktıklarında aşağlarda hiç iyi birşeyler olmadığını farketmişler ve hızla kıyıya doğru sürmeye başlamışlar bi anda ışıkların karardığını ve sanki yıldırım düşer gibi seslerin çıktığını söylemişler onlar konuşurken arkadaşım duymuş ve anlatmıştı )

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buber.
    wordros
    wordros's avatar
    Erkek

Allah tüm vefat edenlere rahmet eylesin. Bende 1999 depremin de Karamürsel de yaşıyordum. Depremden bana hatıra kalan en büyük şey "ASKER" in her zaman yanımızda olmasıydı. Devlet Milenyum öncesi koskoca Şehirlerde tüm lojistik ve güvenlik hizmetlerini Askerlerle vermişlerdi. 1999 da çocuktuk belki ama böyle Devletin yokluğunu hissetmedik hiç.

alektamovikmovik
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Enquinx35 bunu yazdı

Depremden 1 hafta öncesi güneş tutulması olmuştu, Herkes meraklı güneş tutulmasını izliyordu, eski röntgen filmlerini gözlük yapıp bakıyorlardı güneşe, Çocuktum ozamanlar korkmuştum ve heycanlanmıştım sanki bişeyler olcak gibi hiseediyordum ve bi hafta sonra deprem olmuştu biz bile dışarıda durmuştuk günlerce izmirde bile çok hissedilmişti.

https://www.youtube.com/watch?v=Pj_r5ZEjMHg

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek
    wordros bunu yazdı

Allah tüm vefat edenlere rahmet eylesin. Bende 1999 depremin de Karamürsel de yaşıyordum. Depremden bana hatıra kalan en büyük şey "ASKER" in her zaman yanımızda olmasıydı. Devlet Milenyum öncesi koskoca Şehirlerde tüm lojistik ve güvenlik hizmetlerini Askerlerle vermişlerdi. 1999 da çocuktuk belki ama böyle Devletin yokluğunu hissetmedik hiç.

Allah hepsine rahmet etsin, Bende Karamürselde yaşıyordum. Zordu. ama yine de atlattık.Allah o günleri bir daha yaşatmasın. 

Toplam Hit: 1623 Toplam Mesaj: 21
17 ağustos 1999 depremi