folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder 2. Yabancı Dil Öğrenimi İle İlgili Güzel Bir Sistem

2. Yabancı Dil Öğrenimi İle İlgili Güzel Bir Sistem

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Daha önce bazı dil öğrenimi konularımda hafiften bahsetmişimdir, bu konuda biraz daha detaylı yazayım.

Daha önce pimsleur'un almanca setini çalıştım. 3 set bitirdim ve 4. sünün de sonuna yaklaşırken bıraktım, yakın zamanda başlayacağım (toplam 5 set, bir de isviçre almancası var harici olarak)

Çok efektif görülmese de etkisi ciddi anlamda var. Mesela gramer bilirsiniz ama konuşamazsınız ya da anlamazsınız ya, işte bu onun bire bir çözümü niteliğinde.

Kız arkadaş türkçe öğreniyor, pimsleur un setini dün bitirdi ve şaka maka söylediklerimi anlayabiliyor (yavaş konuşmam lazım biraz) ve de gerek şimdiki,gerek geniş gerek geçmiş ve gelecek zamanda cümleler kurabiliyor. Biraz gramer bilgisi vardı ama çok kısıtlı buna rağmen sadece 30 tane mp3 dinleyerek çok ilerlediğini söyleyebilirim.

Pimsleur'un ingilizce öğretme seti de var ancak şimdilik türkçe için yapmamışlar o yüzden türkçe bilenler sadece 2. yabancı dil için bunu kullanabilirler. 

Burada dil listesi mevcut http://www.pimsleur.com/list-of-languages

Bu dilleri öğrenme imkanınız var..  Tabi bunların hepsi ücretli.. Torrentte v.s. çok aradım mesela almanca setleri sadece 3 e kadar vardı ama tesadüfen bir rus sitesinde buldum, farklı setler de var..

http://pro100muzon.com/ 

buradan büyük ihtimal tüm setleri bulabilirsiniz mp3 formatında..

Edit:  Üstteki link arama yapmıyorsa buradaki siteden arama yapabilirsiniz => http://freemuzichka.com  

Çalışma tekniği gayet basit: günde yarım saat dinleyeceksiniz. Atıyorum 30 tane mp3 varsa 1 ayda bitecek hepsi.. 

Youtube da bu set ile çalışan insanların amatörce çektikleri videoları bulabilirsiniz, ben de size tavsiye ederim. Sıkıcı bir yöntemle öğretmiyorlar. İngilizce olarak anlatılıyor ama öyle açıklama v.s yok, adam ingilizcesini söylüyor, karşıdaki almancasını söylüyor, kelime kelime ilerlenerek cümleler kurduruyorlar. Değişik bir usül ama ben ve arkadaşım faydasını gördük.

almanca için örnek : 

http://www.youtube.com/watch?v=-zR05Zwlz9Y

Ayrıca Almanca öğrenmek isteyenler varsa şu kaynaklara gözatsınlar görmemişlerse ==> http://www.tahribat.com/forum/almanca-ogrenimi-icin-sectigim-birkac-kaynak-214173 

Faydalı olması dileğiyle..

unbalanced tarafından 05/Şub/16 23:33 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxx
    xxx's avatar
    Erkek

şu kpss'yi atlattıktan sonra kelime haznemi genişletmek bir yandan da 2. bir dil öğrenme planım var da bakalım kısmet:/

bu arada viki'de türkçe ve arapça'ya baktım ikisi de en çok konuşulan 5. dilmiş ortak kullanılıyor sanırım:/

en çok konuşulan dil çince miş, ispanyolca ve ingilizce 2 ve 3 oynuyorlar.

xxx tarafından 05/Şub/16 22:11 tarihinde düzenlenmiştir

Selam ve dua ile(f)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KuZeTaR
    KuZeTaR's avatar
    Erkek

Oturdum 15 dakikadır almanca çalışıyom :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    xxx bunu yazdı

şu kpss'yi atlattıktan sonra kelime haznemi genişletmek bir yandan da 2. bir dil öğrenme planım var da bakalım kısmet:/

bu arada viki'de türkçe ve arapça'ya baktım ikisi de en çok konuşulan 5. dilmiş ortak kullanılıyor sanırım:/

en çok konuşulan dil çince miş, ispanyolca ve ingilizce 2 ve 3 oynuyorlar.

HA HA Çincemi acaba neden ^_^ 

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

diğer konuda lingusta diye bi şey vardı, bi dinleyeyim dedim adamlar aynı pimsleur un kullandığı metodla yapmışlar :) pimsleur un türkler için ingilizcesi olmadığı için bunlar yapıp iyi de müşteri toplamışlar :) ama kullandıkları yöntem pimsleur un (yani eski olarak onların yolu), ve cidden işe yarayan bir yol.

@KuZeTaR, hocam konuda linkini verdiğim kitaplarla da ilerle, gramer öğren.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek

rosetta stone kullanip dil ogrenen var mi acaba onu da cok oneriyorlar

ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

akademik hayatta almancami fransizca mi?

erebos tarafından 05/Şub/16 23:29 tarihinde düzenlenmiştir

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@csfrt, kız arkadaş da türkçe öğretmek için rosetta nın seti var, ben de baktım biraz öyle efektif bi şey gelmedi gözüme. Arkadaşa söyleyip hevesini kırmak istemedim ama bilmiyorum pek de işe yarar bir şey gibi gelmedi. Adamlar 500 dolar civarına satıyorlar sanırım, para vermeden dene belki hoşuna gider. Youtube da eleştiri videoları var, onları da izledim, genel izlenim pek işe yaramadığı yönünde. Belki bi şeyler öğrenmeye yararlı ama konuşturmak için değil diyorlardı. (tabi ingilizce olarak)

@erebos, hangi bölüm için soruyorsun hocam ?  ve hangi ülkede yaşamayı düşünüyorsun?

unbalanced tarafından 05/Şub/16 23:25 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@csfrt, kız arkadaş da türkçe öğretmek için rosetta nın seti var, ben de baktım biraz öyle efektif bi şey gelmedi gözüme. Arkadaşa söyleyip hevesini kırmak istemedim ama bilmiyorum pek de işe yarar bir şey gibi gelmedi. Adamlar 500 dolar civarına satıyorlar sanırım, para vermeden dene belki hoşuna gider. Youtube da eleştiri videoları var, onları da izledim, genel izlenim pek işe yaramadığı yönünde. Belki bi şeyler öğrenmeye yararlı ama konuşturmak için değil diyorlardı. (tabi ingilizce olarak)

@erebos, hangi bölüm için soruyorsun hocam ?  ve hangi ülkede yaşamayı düşünüyorsun?

Doğabilimleri(genetik), Aslında tam olarak seçmesemde isviçre,danimarka,isveç,UK  ilk tercihlerimden

erebos tarafından 05/Şub/16 23:31 tarihinde düzenlenmiştir

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

verdiğim site nedense şimdi arama yapmıyor ilginç :)

bu arada indirdiğim yere baktım da buradan indirmişim http://freemuzichka.com/tunes/pimsleur%20german%20I

buradan arama yapabilirsiniz. Ben roma rakamlarıyla yapıyorum mesela

Pimsleur German I

Pimsleur German II

Pimsleur German III

Pimsleur German IV

Pimsleur German V

gibi.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Doğabilimleri(genetik), Aslında tam olarak seçmesemde isviçre,danimarka,isveç,UK  ilk tercihlerimden

İsviçre için almanca şart hocam. 3 resmi dili var (romenşçe yi saymazsak) ama genelde büyük kantonlarda ve çoğunlukla almanca konuşuluyor, kaynak olarak da almanca kaynaklar fazla. Diller üzerine okuyan bir arkadaşıma sordum o da isviçre için kesinlikle almanca dedi, diğer ülkeler için ingilizce yeterli dedi.. Zaten amacın akademik araştırma yapmaksa isveçe bilmenin bir faydası olmayacaktır. Fransızca, almanca ya göre daha kolay bir dil ama almanca gerek iş gerek akademik alanda daha çok işine yarayacaktır. Ben ilk fribourg a gittiğim için fransızca'a başlayıp hata ettim :)