folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 20'Lik Diş Çektirecekler Öncesi Ve Sonrası

20'Lik Diş Çektirecekler Öncesi Ve Sonrası

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Öncelikle baştan ekşi linkini vereyim de yüzlerce kişinin farklı şeyler çektiğini , kimisinin benim gibi ağrısız sızısız geçtiğini kimisinin de kemik iltihapına kapılıp kocaman şişlikler ve acılar çektiğini görün.

https://eksisozluk.com/yirmi-yas-disinin-cekimi-ve-sonrasi--1086581

Benim için toplam 1 aylık bir süreç.  AÖF sınavı için gittiğim muğlada ( bodrum da sınav olmuyor çünki ) başladı ağrısı , önceleri yediğim kaju fıstığının diş arasına girdiğini sanmıştım , 50 defa fırçaladıktan sonra ya gerçekten dişim ağrıyordu yada ben çıkartamamıştım emin olamadım. Aşırı ağrılı geçen 2 günden sonra ağrının 20 lik diş ağrısı olduğunu fark edebildim çünki melet hem en arka yani 20 lik dişte hemde baskı yaptığı dişte oluyor. 2 gün içerisinde çektiğim acı genelde 10 dk sızlama 10 dk hiç birşey yokmuş gibiydi , iş yerinden ancak izin alabildiğim için ağrıdan 6 gün sonra dişçiye gidebildim. ( özele tabiki devlet 30 gün sonrasına sıra veriyor )

Nedir 20 lik diş niye acıtır niye çekilmesi gerekir? onu yazalım.  

20 lik diş yıllar içinde ağız yapımız ve yediğimiz yemekler değiştiği için kendine çıkacak yer bulamayan 4 dişten biridir , şanslıyım ki 3 tanesi yer bulmuş ve düzgün çıkmış 1 taneye yer kalmamış kimisi 4 ünü çektirmek zorunda. adı 20 lik fakat 21 yaşınızdada çıkabilir 29 da da , genelde bu yaşlarda acısı başlar , acılı düzgün de çıkabilir , acısız ters te , bu şans. 

20-lik-dis.jpg (311×195)

Bu resimde gördüğünüz kendine yer bulamamış çıkmaya çalışan 20 yaş dişi , beni 24 yaşımda buldu. 

Dişimin çekilmeden önceki son pozu.

iWR4hIG.png (499×667)

( bu arada üst ve alttaki siyahlıklar dolgudan kalan siyahlar dişlerim gayet sağlıklıdır : ) genetik olarak sarıya yatkın olmasının dışında.

1. haftaızda doktor bi röntken çeker ve %90 size de aynı cevabı verecektir  al bu antibiyotikleri 1 hafta sonra gel , böyle çekemem apse yapmış..

Mecbur bir hafta daha çekersiniz acıyı

2. Hafta doktor ağzımın içini bir güzel uyuşturduktan sonra beni binlendirip araya hasta alıp onun dişini çekti onun işlemi 5dk sürdü benimkine ise yeni başlıyorduk.

a. ilk aşama dişin kesilmesi , ön dişin üzerine yürüdüğü için direk çekilmesi imkansız dişin diğer işe basan kısmı kesildi ( dilimden çok küçük bir parça bu operasyon sırasında feda edildi neyseki düzelecek :) 

b. o kesilen parçanın çıkartılması , en uzun bu sürdü sanırım 7-10 dk civarında tornavida gibi bir alet ile nereden denediyse denesin çıkaramadı bu arada hemşire değiştirmek zorunda kaldık ağzımı açık

tutmak ile görevli hanım kana dayanamadığı için gitti yerine sarışın bir bayan geldi :)  doktor biz biraz mazoşistiz kansız operasyon mu olur dedi güldü, tabi bu arada bol bol dinlendirip gargara yaptırdılar ancak

çok baskı yaptıgı zamanlar hariç iyi uyuştuğum için hiç canım yanmadı operasyon bitene kadar.

c. o kesilen parça çıktıktan 2 dk sonra dişşi 20 liği sökü verdi , hiç acımadı ancak ben hala dişin orda kaldığını hissediyordum psikolojik olarak sanırım tam iyileşene kadar bu duygu devam edecek.

d.  doktor deliğin çok büyük olduğunu oyüzden dikmek zorunda kaldığını söyled,  örnek resim de en sonra göreceksiniz zaten siyah dikiş ipini , diş etimin kuzu derisi gibi yumuşak olduğunu da öğrenmiş oldum hiç canım

yanmadan dikişte atıldı. 

e : dikişten sonra ve bugune kadar tek ağrıtan olay tampon oldu , kanamayı durdurmak için tamponu 30 dk ısırmanız gerekiyor işte bu sırada gerçekten canım yandı.

ilk 30 dk tükürmeyi bırakın ağzınızı açmak bile yasak mikrop kapmaması için , kanınızı yutmanız gerekiyor ben o kafayla 45dk araba sürdüm.

ağrı kesiciyi uyuşma ( iğnelerin ) sı geçerken ortalama 1-2 saat sonra için , 1 hafta antibiyotik ve ağrı kesici tedavisi devam ediyor ve herşey iyi giderse şişme ve apse olmadan 1 hafta sonra dikişi aldırıyorsunuz ve normal hayatınıze dönüyorsunuz.

ÇOK ÖNEMLİ KISIMLAR.

20 liği çektirdikten sonra o gün yemek yemeği unutun , belki çorba içebilirsiniz oda soğuk oyüzden kesinlikle doktora çok tok bir şeklde o günü çkartabileceğini gibi gidin. 

Sakın 3-4 gün sigara içmeyin mümkünse 1 hafta / ben hiç içmeidğim işin şanslıyım

dişiniz ne kadar dernde ise operasyon o kadar ameliyat vari ne kadar üsttte ise çekimi o kadar kolay oluyor.

ağrınız veya şişlik çok büyük olursa hemen doktorunuzu arayın

devlete değil iyi bir dişçiye gidin.

20 liğim elinizden öper

img_3407.jpg (2448×3264)

img_3410.jpg (2448×3264)

img_3411.jpg (2448×3264)

ağzımdaki dikiş

img_3433.jpg (433×465)

3 gün sonra zorda olsa normal şeyler yiyebiliyorum ama ynede zorlayip kanatmamak gerek yumuşak şeylere pürelere çorbalara devam. 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bulusma Fatihi
    Baracuda
    Baracuda's avatar
    Erkek

Bende pazartesi günü çektirdim ama benim ameliyat ile aldılar diş içerdeydi yarında gidip dikişleri aldırıcam .

bende operasyon öncesi ve sonrasında hiç ağrı olmadı sadece sigara içmeye başladıktan sonra biraz sızlama yaptı. 

diş etinin yanından açıp dişi içerde ikiye kesti sonra ordan çıkardı dişi iki parça halinde . 3 tane iğne vurdu dişi keserken hissetmeye başladım bağırdım bir yarım daha yaptı bunun dışında sorunsuz geçti operasyon ama senden farklı olarak iki saat sonra pansumanı çıkartıp yeme içme işlemine başladım .

adam bana çay verdi çay. bana çay verdi. çay veren adam kötü olur mu hiç?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

geçmiş olsun. bendede var 1 tane böyle yamuk diş. diğer 20 lik neyseki düzgün çıkıyor. hem ekonomik hemde korkudan gidemiyorum dişçiye.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    FOXXLY bunu yazdı

geçmiş olsun. bendede var 1 tane böyle yamuk diş. diğer 20 lik neyseki düzgün çıkıyor. hem ekonomik hemde korkudan gidemiyorum dişçiye.

düz çıkıyorsa işlem çok daha basit ve ekonomik oluyor. Korkmaya gerek yok hocam :)

since 2005 // tbt
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

2 diş yüzünden 10 gün rapor aldım ben :) dişlerde 4 kök var 20 likler iç sağa bakıyordu benim dişler fil dişi gibi 3 cm diş mi olur amk. Enfeksiyon da kaptım antibiyotikten sıçamıyordum 1000 mg antibiyotik aldım 15 gün. Sonrası çok rahat konuşmam düzeldi, fakat etleri tek turda çiğneyip yutamadığımı farkettim daha önce bifteği ısırır sağ yanakta çiğner önden arkaya gidene kadar rendeler yutardım şimdi içeride önce sağda sonra solda çevirip öyle yutuyorum yani 20 lik demeyeceksin öğütme konusunda bayağa işe yarıyormuş.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

Süreç 1

bu dişim çok ağrıyor ve üzerine baskı yaptığımda çok kırılgan olduğu bariz belliydi

çürüğü de vardı

ilk ağrının üzerinden aylar sonra, bir ağrı geldi kendimi kaybettim

dişin üstüne bastırıp, çenemi sağ sol yapınca dişin yarısı kırıldı :)

Süreç 2

kırık diş ile gene aylarca takıldım.

iltihap kapmış. bir gün ağrılarıyla beni delirtmeye başladı.

en kuvvetli dedikleri ağrı kesiciyi alıyorum, 4 saat sonra etkisi geçiyor, bi daha alıyorum.

uyuyorum, 4 saat sonra uyandırıyo, yemek yiyip ağrı kesici alıp tekrar yatıyorum :)

gecenin 3ünde yürüme acile gittim

antibiyotik verdi haliyle

1 hafta kullandım geçti iltihap. ağrı geçmedi tabii.

devlette 1 hafta sonrasına muayene verdi.

muayene oldum, röntgen çektirdi, buna ameliyat gerekebilir xx beye bi görünün dedi

gittim ondan sıra aldım, 3 hafta sonrasına :)

3 hafta geldi çattı, baktı, ameliyat lazım dedi 1 hafta sonrasına gün verdi :) 3 hafta sadece bunun için beklemiştim.

diş çekimi de normal diş çekimi gibiydi 2 dk sürdü

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    neminomin
    neminomin's avatar
    Dişi

ben de çektirdim, hiç kesi atmadan (her ne kadar kendim istemiş olsam da) derinde olmasına rağmen koca dişi komple çekmek için 40 dk boyunca asıldı dişime, çenemde çektiğim acıyı anlatamam yerinden oynadı resmen öteki türlü de dikiş acısı oluyordur belki . ama dikişle uğraşmakta ayrı bi olay ben onu istememiştim sonra gidip aldırması falan zor geldi. tabi benim seçtiğim yolu seçerseniz 1 hafta o ağız yarım açılırsa şükredin .devlet direk kesip biçiyor uğraşmamak için özel diş hekimleri farklı alternatifler sunuyor bunun gibi, fiyat olarak da daha uygunmuş bu yöntem şişlik falan da hiç olmadı bende ayrıca

Kurduğumuz tüm hayallere rağmen değişmeyen dünyanın şerefine...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

bende sanırım 1 sene önce 2 dişimi  çektirdim. bayağı geç kaldım çünkü o yıllara kadar sağlığıma önem vermiyordum.

devletin diş hastanesine gidip muayene oldum ve oda ne 2 tane 20lik dişimde yan çıkmış ve kemiğin içinde duruyor. hatta diğer dişleri öne itip hafiften dişeri yamultmuş durumdaydı.

çok güzel kokan parfümü ile senem doktor hanım hemen gün vereyim çekelim dedi. bu yaşa kadar bu gömülü dişlerle nasıl yaşadın sen dedi ? meslek hayatımda bu kadar derinde kalmış bir diş görmedim dedi.

sağ taaftaki 20 lik diş tamamen kemiiğin içinde kalmış ve tam çene sinirlerine baskı yapmış. sol taraftaki ise biraz  çene kemiğinin dışına çıkmayı başarmış o kadar. filmi görünce şok oldum.

1 hafta sonra sabah gidip sıramı bekledim. senem doktor kahve yudumluyor ve slip donunun izi çıkmış kumaş eteği ile koridorda geziniyordu.

herşey yüksek topuklu ayakkabılarının güzelliği ile başladı. artık korkmuyordum. senem için her türlü acıya katlanabilirdim.

şu formu imzala dedi. tehlikeli bir ameliyat olduğu için sorumluluk kabul etmem dedi. bende göt kokusu ile imzaladım. içeri doğru sıçmanın tam kendisini yaşıyordum. vakit geldi ve yaklaştı.

10:30da dişçi koltuğuna uzanıp olacakları bekledim. 2 tane iğne yaptı ve git dışarıda 30 dk bekle ve içeri gel dedi.

ağzımın içinde iğrenç zehir gibi bir damak tadı ile30 dk bekledim. içeri girdim ve birdaha uzan dedi.  yardımcısı ilgili ameliyat malzemeleri hazırladı ve neşter ile çene etimi kestiklerini hissettim.

cırttttttt diye bir ses geldi mk. sanki bıçakla lastik kesiyorlar.  (daha önce tamamen gömülü diş ameliyatı izlediğim için tam olarak ne yaptığını hissediyordum)

kaşık gibi birşeyle eti açıp  kemiği matkapla üçgen kesti ve kemik parçasını çıkarıp masaya koydu. göz yaşlarım akıyordu ağrıdan. dedim dayanamıyorum ölecem şimdi çırpınmaya başladım.

durakladı ve bir iğne daha vurdu . neyse matkap gibi birşeyle gömülü düşi 3 parça halinde kesip çıkardı. içine bir malzeme koyup üçgen kemiği geri yerine taktı.

ameliyat 15dk sürdü ama benim ömrümden 5 yıl gitti. 6 dikiş atıp ilgili ilaçları yazıp eve gönderdi.

hiçbirşey yiyemedim. sabah bir kalktım yüzüm balon gibi. ilaçları içtim 2 gün derken 10 gün içinde herşey düzene girdi.

15. gün kontrole gittim oooooo süper tam istediğim gibi iyileşmiş dedi.

diğer dişini hemen çekeyimmi dedi ? dedim artık bu acıya dayanmak istemiyorum dedim. yok dedi bu sefer 3 dakikada çekerim. direk etrafını kesip pense ile sökeceğim dedi.

tamam dedim. 30 dk sonra iğne vurdu ve biraz bekledikten sonra başladı neşterle kesmeye. levye ve pense yardımı ile tak diye bir ses geldi bir baktım diş pensenin ucunda :S

onunda acısını 1 hafta çektik sonra yavaştan düzeldi herşey. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

hay çükem benimde çıktılar hatta şuan sol 20lik problemli :W daha arasınavlar var bitmesini beklemem lazım :(

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

2 defa 20 lik çektirdim. biri askerdeyken ege üniv. hastanesinde diğeri özelde. ege üniv. hastanesinde çektirdiğim çok kolay geçti. Diğeri ise bir daha asla yaşamak istemeyeceğim bir anı olarak kaldı. zamanında çektirmiş olsam bu kadar acı çekmezdim sanırım. Zamanla kökler uzadıkça çene kemiğiyle bütünleşmiş. 1 buçuk saatte ancak çekebildiler dişi. Bi ara yorulduk mola bile verdik. 

Naber la?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeyQirs
    HeyQirs's avatar
    Erkek

at agzı gıbı  az agız saglıgına dıkkat et.

forumda yazmıyorum artık okuyorum yeter adam olana.