folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder 24Voltu 12Volta Düşüren Devre Lazım. (50Amper Veya Üzeri)

24Voltu 12Volta Düşüren Devre Lazım. (50Amper Veya Üzeri)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zalim_07
    Zalim_07's avatar
    Erkek

Arkadaşlar, başlıkta da yazdığım gibi 24voltu 12volta düşüren devre lazım. Piyasada 10ampere kadar var ama bana 50amper üzeri lazım. Ben elektronikçiyim ama devre tasarımıyla ilgili çok bilgim yok nasıl bişey yapabileceğim hakkında da bilgim yok nette araştırdım hazır yüksek amperli olan yok devre yada nasıl yapabileceğim hakkında bilgide bulamadım. Bilgisi yada tavsiyesi olan arkadaşım varsa bilgi verirse sevinirim.

Bu arada bu anfili tesisatlar için lazım kamyonlarda çift akü var tek aküden 12v çekiyoruz fakat o akünün ömrünü bitiriyor. Bunu engellemek için 24voltu amperli bişekilde 12volta düşürmem gerek sürekli lazım olan bişey yani.

cCc Gökhan cCc
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

voltaj ayarlamak için 7812 entegresini kullanabilirsin hocam..

akım yükseltmesi için en önemli eleman transistörtür. çok transistör ya da akım yükselteç bir entegre kullanarak akımı yükseltebilirsin

burada mesela 30 amperlik bir güç devresi var. gördüğün gibi transistörler çok ve bu şekil bağlanmış. ayrıca yüksek güç için transistörün kaskat

bağlanmasını araştırabilirsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

hocam 50 amper çok yüksek değil mi ne için kullanıcaksın çok iyi soğutman lazım zannımca

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam 50 amper çekebileceğini sanmıyorum zaten. koskoca motorlar 3-4 amper çekiyor 50 amper ne demek :) arkadaş şarj devresi yapıyor

sanırım.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zalim_07
    Zalim_07's avatar
    Erkek

o kadar akım çekiyo arkadaşlar anfili araba tesisatından bahsediyorum çift anfi 50amperden fazla çekiyo 60-70amper akülü araçlarda ses açınca kesiyo o derece yüksek değerlerden bahsediyorum :)

bu devreden daha büyüğü lazım bana ayrıca piyasadaki sistemlerde zaten 7812 var 2-3tane bağlıyolar çok basit bi devre yani...

cCc Gökhan cCc
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zalim_07
    Zalim_07's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam 50 amper çekebileceğini sanmıyorum zaten. koskoca motorlar 3-4 amper çekiyor 50 amper ne demek :) arkadaş şarj devresi yapıyor

sanırım.. 

kardeşim kullanma yeri ve amacını yazdım aküden elektrik alıp neyi şarj edebilirim ki 50amperle :) yanlış anlamışsın sen benim yazdığımı :)

cCc Gökhan cCc
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ne kadar çekiyor bilmiyorum, yaptığım 25 watlık anfi yetiyordu bana :) tabii araba için değildi neyse şimdi sen iki kısıma ayırman gerekiyor işi

12 volt için kaliteli bir regüle entegresi bakacaksın 

buradaki olabilir mesela ya da farklı bir lm serisini araştır.

ikinci olarak da akım yükseltmek için ya kaskat bağlı bol transistör kullanacaksın ya da transistörlerin o şekilde bağlantılanmış olduğu entegrelere bakacaksın. ben de bakıyorum netten ne uygun olabilir diye 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zalim_07
    Zalim_07's avatar
    Erkek

ev için olsa kolay sorun değilde kamyon için olunca sakat çünkü çok kullanılan lazım olan bişey değil kullanmayı düşündüğüm araçta çift anfi 3takım mid 30cm bas var oldukça sağlam akım gerekiyo ve bu tek aküye yüklenince akünün ömründen ömür yiyo bu sistem olmasada oluyo ama olursa daha iyi olacak sırf bu sebepden dolayı ses sistemi yaptırmıyorlar...

ikinci konuda evet sağlam bi devre lazım bol transistörlü ama nasıl bişey yapacağım hakkında bilgim yok... :(

cCc Gökhan cCc
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

şöyle bi devre buldum hocam 

ama açıkçası bu devrenin 50 amper verebileceğini sanmıyorum çünkü 2n3772 nin datasheetine baktığında tepe akım değeri 30 amper zaten

yani önüne gelen devreyi de kullanmamak lazım :)

edit: 

bu konuda smps anfi adaptörler var hocam bi bak.. hazır devre değil de satın alabilirsin belki ama fiyatlar pahalı geldi bana

http://forum.donanimhaber.com/m_28436719/tm.htm

unbalanced tarafından 21/Oca/13 15:54 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

hocam madem ses sistemi , araç içi kullanıcaksın tak 2 tane kapasitör ? 

nasıl olur? hem anlık düşüşleri engeller hem aküne bi nebze olsa el ayak olur.

http://www.leyladansonra.com/
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zalim_07
    Zalim_07's avatar
    Erkek

çıkışta 0-30v diyoya kardeşim sanırım devre kademeli bi devre, akımda aynı şekilde voltaja göre değişiyo olabilir voltaj düştükçe amper yükseliyo olabilir yani bir arkadaşa rica ettim çatlak bi elektronikçi oda bakıyo bakalım bi gelişme olursa onu burda paylaşırım.

ilgin ve emeğin için teşekkür ederim :)

burada paylaştıklarınıda değerlendircem...

cCc Gökhan cCc
Toplam Hit: 7100 Toplam Mesaj: 27