4 Motoru Yönetmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek
    detCode bunu yazdı

3d yazıcıdan çıkattığın şase ne kadar dayanıklı olur ki ?

hacım sana şöyle söyliyim %60 doluluk oranında bi dişli çıkarttık diş dibi uzunluğu 1.5mm valla inanmazsın ama penseyle hayvan gibi bastırarak zor kırdım.

tabiki bu flament ve 3d printerın kalitesi burada çok önemli.

bide o dişliyi %100 doluluk oranıyla çıkarttığımızı düşün.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Eğer araç sabit hızla gidecekse motor kontrol devreleri ile uğraşma derim.Gerçi tam olarak nedir bilmiyorum.Onun yerine 4 kanallı bir kumanda alsan daha kolay olur.Her kanala ayrı motoru bağlarsın.Ayrıca o şaside herşey hazır galiba.Sen sadece montaj yapacaksın.Hobi olsun diyorsan şasiyi de kendin yap.Metresi 2liraya ıhlamur çıtalar var,çok sağlamdır.İstediğin kadar del,hiçkırılmaz.Tek alman gereken planet dişli motor.Yatay dişliler dağılır gider,bunu çok denedim.Kumanda ve motorlar 50 doları geçmez,ebay den bakarsan.Tavsiyem,yapabildiğin kadar kendin yap parçaları.

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Jigsaw bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı
    Sharp bunu yazdı

kız meselesi sandım yeminle

vur geç çok takma kafana yazmaya geldim

hahaha bende bi tanede bize düşmez mi diye geldim ulan ne hale gelmişiz ya

Tahribat ne zaman bu hale geldi. :(

iQsuz bunu yazdı
    ....

linklere hiç girmemiştim hocam kusura bakma şimdi anladım.

takabilirsin.senin ihtiyacın olan şey 4 farklı pwm.

bunuda çevresel entegrelerle yapabilirsin.fakat intel edison boyle bi hobi için oldukça pahalı diye düşünüyorum.

yani tabi karar senin. arduino ile bunu rahatlıkla kontrol edebilirsin.

motor rpmlerini tutturmak için şöyle bi yol izleyebilirsin.her motora aynı pwm sinyalini verip rpmlerini ölçersin. aralarında bir interpolasyon yaparsın o motorlara o pwmleri verirsin.

yani şunu demek istiyorum 

iki motora %100 duty cycle ile sinyal verdin.bi motorun rpm'i 100rpm diğerninki 101 çıktı.o zaman 101 rpm çıkan motora diğerine göre daha düşük bir pwm sinyali uygulaman lazım.bu değerleri hesapla ona göre pwm sinyallerini bul.bu şekilde rpm farkını en aza indirirsin.

ama dediğim gibi aralarında çok ufak degerler olacak muhtemelen. ama güzel bi kontrol şart bence.

hocam duty cycle %20 verip 1 led 1 fotodiyot ve motorun donus eksenine takilacak 1 dondurma cubugu ile kac tur dondugunu bu arkadasin hesaplamak mumkun gibi geldi. sonuc ne kadar dogru olur bilmiyorum gerci sen bu iste yetkin bir abiye benziyorsun gorusun nedir ?

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hezarfen
    hezarfen's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    iQsuz bunu yazdı
    nurulmac11 bunu yazdı

verdiğin bilgi için teşekkür ederim :)

rpm bilgisini bu shield la motordan çekebilirmiyim ? çekebilirsem ona göre loglar loga göre hesaplar pwm yi ayarlarım

edison daha çekici geldi. rc arabadan sıkılırsam edison la bissürü şey yapabilirim gibime geliyo. arduino o kadar geniş değil gibi.ayrıca edison çok daha az güç harcıyo .

sase aliexpress te 150 dolar onu kendim yapabilirmiyim diye düşünüyorum şimdi. 150 dolar çok pahalı geldi :D olmadı alıcam bunu.

arduino banada çekici gelmiyo fakat hobi amaçlı kullanılabilir ama para sıkıntı değilse intel al.

rpm bilgisini buradan çekmen güç.bldc motorlarda zıt emkdan yararlanılıp rotorun konum bilgisi hesaplanabiliyor. fakat o işlere girersen bu hobiden çok uzaşırsın:)

muhtemelen fırçalı dc motor kullanıcaksın üniversite öğrencisiydin yanlış hatırlamıyosam lablarda rpm ölçüm cihazları vardır mutlaka ordan ölçebilirsin.

şase için solidworks'de yada herhangi katı çizim programında modeli çizersen 3d yazıcıdan çıkartırabilirim.

evet üniv öğrencisiyim :D

şaseyi 3d printerdan bastırmak ne kadar tutar tahmini ?

çizimleri gönder fiyat vereyim hocam

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek
    Jigsaw bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı
    Sharp bunu yazdı

kız meselesi sandım yeminle

vur geç çok takma kafana yazmaya geldim

hahaha bende bi tanede bize düşmez mi diye geldim ulan ne hale gelmişiz ya

benim de aklıma şu geldi: https://www.youtube.com/watch?v=yFfTPa5Q8yw  

:D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı
    iQsuz bunu yazdı
    ....

linklere hiç girmemiştim hocam kusura bakma şimdi anladım.

takabilirsin.senin ihtiyacın olan şey 4 farklı pwm.

bunuda çevresel entegrelerle yapabilirsin.fakat intel edison boyle bi hobi için oldukça pahalı diye düşünüyorum.

yani tabi karar senin. arduino ile bunu rahatlıkla kontrol edebilirsin.

motor rpmlerini tutturmak için şöyle bi yol izleyebilirsin.her motora aynı pwm sinyalini verip rpmlerini ölçersin. aralarında bir interpolasyon yaparsın o motorlara o pwmleri verirsin.

yani şunu demek istiyorum 

iki motora %100 duty cycle ile sinyal verdin.bi motorun rpm'i 100rpm diğerninki 101 çıktı.o zaman 101 rpm çıkan motora diğerine göre daha düşük bir pwm sinyali uygulaman lazım.bu değerleri hesapla ona göre pwm sinyallerini bul.bu şekilde rpm farkını en aza indirirsin.

ama dediğim gibi aralarında çok ufak degerler olacak muhtemelen. ama güzel bi kontrol şart bence.

verdiğin bilgi için teşekkür ederim :)

rpm bilgisini bu shield la motordan çekebilirmiyim ? çekebilirsem ona göre loglar loga göre hesaplar pwm yi ayarlarım

edison daha çekici geldi. rc arabadan sıkılırsam edison la bissürü şey yapabilirim gibime geliyo. arduino o kadar geniş değil gibi.ayrıca edison çok daha az güç harcıyo .

sase aliexpress te 150 dolar onu kendim yapabilirmiyim diye düşünüyorum şimdi. 150 dolar çok pahalı geldi :D olmadı alıcam bunu.

lazer yardimiyla devir saymak zor olur mu_? 

motardan direk olarak guc alan tekerlerin ic tarafina zayif ve kucuk bir lazer yerlestirmek, ve

hem teker uzerindeki lazeri direk gorebilecek hemde teker ile beraber ayni hareketi (donme harici) yapan herhangi bir sistem parcasinin uzerine lazeri algilayacak birsey devir sayaci olarak kullanilamaz mi_?

mouse tekerleginin calismasi bu sekil oluyordu sanirim.

motorun sesinden algilamak mumkun olabilir mi_? ornek olarak 100rpm de 1000hz, 99rpm de 998hz gibi mumkun olan her devir icin olcum yapip hassas bir sekilde sesten olculebilir mi_?

motorlarin tuketmekte olduklari enerji kiyaslanarak olabilir mi_?

her tekere hafif ve araci pekte zorlamayacak dinamolar yerlestirip dinamolardan elde edilmekte olan enerji kiyaslanarak bulunabilir mi_?

boyle sacmalamayali uzun zaman olmustu.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Boyle bir konunun var olmasi cidden cok guzel oldu, konuyu acan muridimiz arac ile ilgili olarak harekete gecerde; yapim asamasindaki proje, malzeme ve tecrubelerini bizimle paylasirsa cok guzel olur.

uzun zamandir raspberry pi ve buna benzer zimbirtilar ile calismayi istiyordum, bu konu ile belki bir baslangic yapabilirim. en buyuk sikintim elektrik ve elektronik hakkinda hic birsey bilmiyor olusum ama bu konu sayesinde kucuk boyutlu makinalara baslayabilirim sanirim. muridimiz beni gaza getirdi.

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

ilgisi icin herkese tesekkur ederim

amacim elektronik degilde daha cok elektronik kismini hizlica asip bu arabayi yazacagim kodlarla kafama gore pc den yonetmek

saseyi cizecek kadar yetenekli degilim :|

ya bunu alcam yada ucuzunu bakicam. Burslar gelsin edisonu ve bordlari alicam. Saseyi simdi alamasamda dort tane ucuz yollu motor alir onlarla denerim saseyi alincada degistirip sasede denerim

black implies white, self implies other, life implies death.
Toplam Hit: 1993 Toplam Mesaj: 18