4.Levent

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek
    hocalar 4.levent hakkında bana bilgi verebilrimsiinz ılce mıdır belde mıdır nedir varmıdır resmı sıtesı googla baktımda hem baska seyler var ıstanbullu murıdlerden bilgi istiyorum yardımınıza ihtiyacım var
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeTaL
    PeTaL's avatar
    Dişi
    beşiktaş ilcesine baglı semttir

rüyaları gerceklestirmenin en guzel yolu uyanmaktır
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Levent semti İstanbul'un Beşiktaş  ilçesinde yer alan bir semttir. Batıda Büyükdere Caddesi ve Gültepe, Doğuda Etiler ve Akatlar, güneyde Levazım Mahallesi, kuzeyde ise Maslak semtleriyle çevrilidir. Levent semti 1950'li yıllarda Emlak ve Kredi Bankasının yaptırdığı toplu konut projeleriyle tanımlanmıştır.1950 yılında tamamlanan ilk kısım evler Levent'in çekirdeğini oluşturmuş, bundan sonra yapılan 3 kısım konut 2. Levent, 3. Levent ve 4. Levent adlarıyla anılmağa başlanmıştır. Semtin daha sonra kuzeyde genişleyen kısmına ise Yeni Levent adı verilmiştir.

Osmanlı toplumsal yapısı içinde; gösterdikleri başarılara rağmen, zamanla imparatorluğun girdiği çöküş süreci içinde, giderek sorun olmaya başlayan “Levend”ler 18-19 yüzyıl’da (Lale Devri) İstanbul şehrinin yozlaşan yaşamının somut görüntülerini oluşturuyordu. Savaşlar dışında, işsiz olan bu kesim, ordu düzeninin bozulmasıyla çapulculuğa yönelmişti. Yönetim, çeşitli yöntemlerle bunu önlemeye çalışmış; Levend’leri, önce, Üsküdar, Galata, Beşiktaş, Hasköy ve Eyüp’te toplamıştır. Ancak sefahatin yaygınlığı bu önlemleri sonuçsuz bırakmış, daha radikal düzenlemeler gerekmiştir.
    18. yüzyılda, şehrin kuzeyindeki yerleşmelere (Büyükdere’ye, Tarabya’ya, Belgrad köyüne) ve su bendlerine ulaşan bu günkü Büyükdere asfaltı boyunca uzanan yolun doğusundaki ıssız ve geniş araziler 1. Abdülhamid tarafından Kaptan-I Derya Hasan Paşa’ya irat edilmişti.
    Buradaki çiftliğin, amaca uygun görülmesi ile; 3. Selim, Nizam-ı Cedid düzenlemeleri doğrultusunda, Levend’leri, kentin dışında, Rumeli sırtlarında hazırlanacak bu alanda ve inşa edilen kışla kompleksinde toplamaya ve eğitmeye karar vermiştir.Yörenin adı, Levend Çiftliği ve Levend Kışlası denilen bu yerden gelir.

Mayıs 1807’de büyük bir yangın atlatan bölge, 1868’de yapılan belediye düzenlemeleri çerçevesinde 7. Daire (Beşiktaş) sınırları içine alınır.
    Bugünkü Levent semtinin çekirdeğini oluşturan Levent’in ilk kısım evlerinin yapımına, Emlak Kredi Bankası’nın toplu konut projeleri çerçevesinde 1947 yılında başlanmış, birinci mahalle 1950’de bitirilmiştir. Ortalama aylık ücretin 500 lira olduğu bir dönemde, burada konut fiyatları, (20 yıllık faizlerle) 14.000 ile 60.000 lira civarındaydı. Levent, kent merkezine görece uzaklığına karşın uzunca bir dönem orta sınıflara ve memurlara ev sahipliği yaptı. Daha sonraları, ikinci, üçüncü ve dördüncü mahalleler ile sürdürülen Levent projesi, 1960’da tamamlandı.

Cumhuriyet döneminin modern kent yaşamı için oluşturduğu bir kaç örnekten (örneğin, bir diğeri; Ankara’da Saraçoğlu mahallesidir) biri olan Levent, aynı zamanda artık yetişkin olan yaklaşık 30.000 ağaç ile de döneminde çok ilerici bir ekolojik projedir. Aynı nedenle de bugün İstanbul Metropolü çapında bir yeşil alan, bir “bahçe-şehir”dir.

1980’lerde hızlanan kentsel dönüşüm süreci ve Boğaz Köprülerinin yapımıyla Kuzeye kayan merkez iş alanlarının etkisi altında kalan Levent bugün, fiziksel ve sosyal bir dönüşümün baskısı altındadır.
    Levent, İstanbul metropolü içinde çok farklı tarihsel, doğal ve sosyal özellikleri nedeniyle korunması gereken bir sit alanıdır.

Kaynaklar: Yurt Ansiklopedisi, "İstanbul" maddesi, Anadolu Yayıncılık "Dünden Bugüne Beşiktaş", Levent Semtinin Tarihi, Oya Baydar  

yetermi hacı..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek

metro istasyonu, alışverişmerkezleri ve sosyete diye bilinen üst kesim insanları ile ünlüdür. İstanbulda askerken günde 2  kez geçtiğim bir yerdi :) kurye idim askerde :) sarıyerden levente doğru trafik genelde yoğundur. taakii seyrantepe yol ayrımına kadar.

4. levent ten başlayan metro taksime kadar devam eder. bir çok bankanın genel müdürlüğüde yine 4. leventtedir.

//sen nesini merak ediyorsun peki? öğrenmek istediğin ne daha doğrusu? net sorarsan daha net cvplar gelebilir.

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek
    eyvallah hocalar saolun bır tane lavuk var bı sıteden bana kufur etti bende kız taklıdı ıle adamın adını soyadını dogum targhnını sporcu lisansı numarasını her bokunu ogrendım bır cep teli kaldı onuda biraz daha muhabbetle alırım ben alamazsam muhtardan bulurum dıye dusunuyom sosyalle bakıcaz caresine eyvallah saolun
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek
    eleman bana sakıp sabancının tam karsısı dedi bu hangi mahlleye denk geliyor yada sakıp sabancı derken neyi kastediyor ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.
    Sabancı Center 4.Levent
    34330, İstanbul - Türkiye 

4. leventte kime sorsan gösterir.. hacı oparasyon başlıyo galiba :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    sabancı iş kuleleri diye geçiyor sanırım değil mi orası? yanlış mı hatırlıyorum yoksa? şu iş bankın olduğu yer mi acaba

Tbt Haftanın Sözü LynXMaSTeR; Bu cep numaralarını arayıp ben sizin hattınızı almak istiyorum, bana devredin, masrafları benden, üzerine de 100 lira vercem deyim belki satarlar.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek
    TxT bunu yazdı:
    -----------------------------

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.
    Sabancı Center 4.Levent
    34330, İstanbul - Türkiye

4. leventte kime sorsan gösterir.. hacı oparasyon başlıyo galiba :)

-----------------------------

evet az kaldı eleman ultraslanım dıye artızlık yapıyor 88 li bir taen elaman  asıl olay evıne telefon actıgımda baslıcak yuzunun halını merake dıyorum :)  

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UmutxTR
    UmutxTR's avatar
    Erkek
    konuşmayı kaydet :) ve burda yayınla hep beraber gülelim :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TxT
    TxT's avatar
    Erkek

hacı istanbuldayız bizde.. yardıma ihtiyaç varsa destek tim'i oluşturabiliriz.

tahribat müridiyle uğraşmak ölüm getirir :P

Toplam Hit: 6373 Toplam Mesaj: 40