5G Destekli Telefon Almalımıyım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    byugr bunu yazdı

çok mantıklı cevaplarınız çok teşekkür ederim.

kusura bakma hocam konunu biraz dagittim ama cevabini aldigin icin yazdim :) hala kafanda net olmayanlar varsa sorabilirsin hocam.. Mesela burda calisma arkadaslarimin ikisi samsung s10 aldilar, ikisi de 5gsiz aldilar. Cünkü 5gnin gercek manada kullanilip yayilmasi baya bir zaman gerektiren bi is. Adamlar az bir fark verip 5gli samsung s10 almadilar. 3-4 seneye tam manasiyla sistem oturmus olur (türkiye icin bi sey diyemem). O zaman da telefonunu degistirmen mantikli olur. Cünkü 3 yil boyunca 5g kullanmayacagini düsünürsek telefonun baya eskiyecektir.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Fiber kablo döşeme muhabbeti var hocam. Baz istasyonlarını fiber kablolarla destekliyorlar. 5G'de ise durum daha kötü. Kullanılan frekans yüksek hızları destekliyor ama en ufak engel çekim gücünü düşürüyor. Operatörlerin her mahalleye hatta her sokağa bir mini baz istasyonu koymak zorunda.

Birde bizim millet baz istasyonu radyasyon yayıyor kanser yapar kafasında. Çernobil gibi bir şey sandığından sokağında istemiyor. Operatör çalışanlarını tekme tokat dövüyorlar vs. Bilmiyorlar ki o tonla para verdikleri telefonlar çekmezse daha fazla radyasyon yayıyor. O yüzden operatörler çatılara soba bacası, trafo, reklam panosu gibi gözüken baz istasyonları kuruyor. Mesala benim burada belediye izin vermedi diye operatör iş hanında oda kiralayıp baz istasyonu koydu. Oda içinden yayın yapıyor. :)

Birde BTK operatörlere baz istasyonu çekim gücünü düşük tutun diyor. AB yasalarının çok altında bir güçte yayın yapıyor bizim bazlar. Avrupa'da tek bir baz istasyonu olacak işe bizde 3-4 tane baz gerekiyor.

Yurtdışı konusunda operatörler anlaşma yapıyor. O dediğin TR'de 3 operatörde geçerli mi ? Muhtemelen biriyle anlaşmışlardır onda geçerlidir. Mesala Vodafone'da TR'de bunu yapıyor ama sadece Vodafone'nun resmi olarak olduğu ülkelerde geçerli.

Bizim operatörler "elin yabancısı Türkiye'ye gelirse bir kaç ay kalıp gider zaten ne kadar internet kullanabilir ki" kafasıyla yaklaşmıştır olaya.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

5g'yi arastirmistim biraz, avurpa ülkelerinin bazilari istemiyorlar, bizim vatandaslarimiz denek degil deyip kullanilmasini engellemeye calisiyorlardi cünkü yayilan sinyallar insan vücudu icerisinden gecebilen sinyaller degil(mis), bunun da testleri ya da etkileri henüz ortaya konmamis oldugu icin karsilar ve bu karsitlik artiyor.. O yüzden diger ülkelerde kobaylar üzerinden denenmesini istiyorlar ona göre karar verecekler ülkelerinde kullanilip kullanilmamasi icin :) 

benim burdaki hattim türkiye'de turk telekom olarak calisiyor. O zaman onlarla anlasmasi var sanirim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu arada bundan 10 sene önce tüm baz istasyonları şehir dışına taşınsın gibi absürt bir karar çıkmıştı. O dönem 3 operatörde İstanbul ve Ankara'da 2 saat boyunca 3 operatörde sinyalleri durdursun bakalım ne olacak deyince devlet geri vites yapmıştı. Yargıtay baz istasyonlarını TV vericisi gibi düşünüp bu kararı almıştı. Hiç bir bilirkişi görüşü vs yok. 

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/baz-istasyonlari-sehir-disina-cikarsa-cep-telefonu-tamamen-biter-11434145

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

5g'yi arastirmistim biraz, avurpa ülkelerinin bazilari istemiyorlar, bizim vatandaslarimiz denek degil deyip kullanilmasini engellemeye calisiyorlardi cünkü yayilan sinyallar insan vücudu icerisinden gecebilen sinyaller degil(mis), bunun da testleri ya da etkileri henüz ortaya konmamis oldugu icin karsilar ve bu karsitlik artiyor.. O yüzden diger ülkelerde kobaylar üzerinden denenmesini istiyorlar ona göre karar verecekler ülkelerinde kullanilip kullanilmamasi icin :) 

benim burdaki hattim türkiye'de turk telekom olarak calisiyor. O zaman onlarla anlasmasi var sanirim

Sağlığa zararlıdır veya yararlıdır şuan tam bir şey demek yanlış olur. Sonuçta 50'li yıllarda sigara için sağlığa yararlıdır, dişleri beyazlatır vs gibi reklamlar vardı.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

o zamanki bilim ile simdiki ayni degil hocam. Suan bi cok seyin testleri yapilabiliyor kolaylikla..

meraklisi su iki videoya bakabilir

https://www.youtube.com/watch?v=QvPg1AyQ43I

https://www.youtube.com/watch?v=8MXHrjTJCAg

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

5g'yi arastirmistim biraz, avurpa ülkelerinin bazilari istemiyorlar, bizim vatandaslarimiz denek degil deyip kullanilmasini engellemeye calisiyorlardi cünkü "yayilan sinyallar" insan vücudu icerisinden gecebilen sinyaller degil(mis), bunun da testleri ya da etkileri henüz ortaya konmamis oldugu icin karsilar ve bu karsitlik artiyor.. O yüzden diger ülkelerde kobaylar üzerinden denenmesini istiyorlar ona göre karar verecekler ülkelerinde kullanilip kullanilmamasi icin :) 

@.o,)

-0-

Daha önceki bir mesajını alıntılamadım ama, O2 ("Oksijen") )diye İngiliz takımlarının birinin formasının göğsünde, dolayısıyla İngiltere'de ,reklamı olan Mobil İletişim Şirketi vardı; Aynı isimde bu şirket İsviçrede de -Avrupa birliğinde olmasında dolayı- orada da olabiliyor sanırım.

RitmFarbRacourci tarafından 24/Kas/19 09:27 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Elon Musk'un internet projesi belki bir cözüm olur o zaman :) bu kadar masrafin olmasina da anlam veremiyorum. Adamlar yer kazip da fiber kablo dösemeyecekler sonucta.. Milet 5g'yi kullanmaya basladilar bile yavas yavas, türkiye'de hala kotali hatlardan baska bi alternatif yok.. yazik cidden.. 

bu arada belki fikrin var, aklimin almadigi bi sey var. Ben salt diye bir operator kullaniyorum (eski ismi orange). Bu operatorun europa diye bir paketi var ve suan %50 indirimde. aylik 44 frank (200 tl civari). Bu pakette sinirsiz konusma, (roaming) internet, sms/mms var ve türkiye'yi de kapsiyor (türkiye zone 2 de görünüyor roamingde)..

Yani ben europa isimli paketi alip, türkiye gibi bir cok avrupa ülkesinde ve amerika'da sinirsiz internet kullanabilme sansim olacak. Bunu nasil yapabiliyorlar anlayamadim. Sonuca türkiye'ye gelince yabanci hattim türkiye'deki bir operatora baglanacak ve onun hizmetlerini kullanacak.

bilgiler burda 

Europe.

Unlimited high-speed Internet (4G+) in Switzerland,
    Europe,USA & Canada (***)
    Unlimited calls & SMS/MMS in/to Suisse, Europe,
    USA & Canada (***)

https://www.salt.ch/en/plus-europe/

Roaming zones

(For all the Postpaid subscriptions)

Andorra; Belgium; Bulgaria; Canada; Croatia; Cyprus; Czech Republic; Denmark*; Estonia; Faroe Islands; Finland; Gibraltar; Greece; Hungary; Iceland; Ireland; Latvia; Lithuania; Luxembourg; Malta; Netherlands*; Norway*; Poland; Portugal (Madeira, Azores); Romania; Slovakia; Slovenia; Spain (Canary Islands, Balearic Islands); Sweden; Turkey; United Kingdom*; United States(Alaska, Hawaii)

https://www.salt.ch/en/tariffs/

yemin ediyorum bir an acaba pm atsamda bana bir sim kart mi gondersen dedim. 

aslında hala cok mantıksız deil ya? :D

sadece internet icin kullanacagim bir hat ve yurtdısına cıkıncada sınırsız.

hocam online basvurabilip sim kart alabiliyor muyuz bunun icin Turkiye'den?

az insan çok huzur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    AbdullahAzad bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

Elon Musk'un internet projesi belki bir cözüm olur o zaman :) bu kadar masrafin olmasina da anlam veremiyorum. Adamlar yer kazip da fiber kablo dösemeyecekler sonucta.. Milet 5g'yi kullanmaya basladilar bile yavas yavas, türkiye'de hala kotali hatlardan baska bi alternatif yok.. yazik cidden.. 

bu arada belki fikrin var, aklimin almadigi bi sey var. Ben salt diye bir operator kullaniyorum (eski ismi orange). Bu operatorun europa diye bir paketi var ve suan %50 indirimde. aylik 44 frank (200 tl civari). Bu pakette sinirsiz konusma, (roaming) internet, sms/mms var ve türkiye'yi de kapsiyor (türkiye zone 2 de görünüyor roamingde)..

Yani ben europa isimli paketi alip, türkiye gibi bir cok avrupa ülkesinde ve amerika'da sinirsiz internet kullanabilme sansim olacak. Bunu nasil yapabiliyorlar anlayamadim. Sonuca türkiye'ye gelince yabanci hattim türkiye'deki bir operatora baglanacak ve onun hizmetlerini kullanacak.

bilgiler burda 

Europe.

USA & Canada (***)

Roaming zones

Andorra; Belgium; Bulgaria; Canada; Croatia; Cyprus; Czech Republic; Denmark*; Estonia; Faroe Islands; Finland; Gibraltar; Greece; Hungary; Iceland; Ireland; Latvia; Lithuania; Luxembourg; Malta; Netherlands*; Norway*; Poland; Portugal (Madeira, Azores); Romania; Slovakia; Slovenia; Spain (Canary Islands, Balearic Islands); Sweden; Turkey; United Kingdom*; United States(Alaska, Hawaii)

Online başvurulabiliyor aslında ve sözleşmeyi imzalamadan ürün (yeni sözleşme yapıp yeni pakete geçmiştim) satın alınabiliyor en azından ben bir ürün alınca böyle yapabildim ancak ilk sözleşmeyi şubelerine gidip imzaladığım için olabilir.

Bu hatlar faturalı hatlar hocam, pre-paid değil. Ve bildiğim kadarıyla isviçre'de ya da lihtenştayn'da oturum izninin olması gerek. Ama kesin emin değilim, arayıp sorayım. Ama büyük ihtimalle dışardan birinin alacağını sanmıyorum 

edit: aradim hocam, haftaici p.tesi-cuma arayin diyorlar. Yarin iste arayacagim tekrar

unbalanced tarafından 24/Kas/19 10:32 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    AbdullahAzad bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

bilgiler burda 

Europe.

USA & Canada (***)

Roaming zones

Online başvurulabiliyor aslında ve sözleşmeyi imzalamadan ürün (yeni sözleşme yapıp yeni pakete geçmiştim) satın alınabiliyor en azından ben bir ürün alınca böyle yapabildim ancak ilk sözleşmeyi şubelerine gidip imzaladığım için olabilir.

Bu hatlar faturalı hatlar hocam, pre-paid değil. Ve bildiğim kadarıyla isviçre'de ya da lihtenştayn'da oturum izninin olması gerek. Ama kesin emin değilim, arayıp sorayım. Ama büyük ihtimalle dışardan birinin alacağını sanmıyorum 

edit: aradim hocam, haftaici p.tesi-cuma arayin diyorlar. Yarin iste arayacagim tekrar

sağol hocam. umudum yok ama genede bakalım :)

az insan çok huzur.
Toplam Hit: 2742 Toplam Mesaj: 23
5g destekli cihaz