folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder 61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

61 Günün Sebeb-İ Hikmeti?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    sakaleyn bunu yazdı:

Hz. Îsâ yolda hızla yürüyormuş!..

Merak edip sormuşlar:

-Ya  Îsâ ,  niçin böyle  kaçıyorcasına hızla yürüyorsun?

Bir yandan  yürümesine  devam ederken, bir yandan da cevap vermiş:

-Bir  ahmak soru sormak için  peşimden geliyor!.  Ahmak olanı eleştirme, üstüne  sıçrar!... "Peki, sen..." diye sana sıvaşır, yanlışını kavramak  ve    düzeltmek yerine..

İyi güzel demişsin de konuyla bir çelişiyo

çünkü dikkat et soru soran sendin ben de cevap verdim

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

Hackcyber bunu yazdı:

Denyo denyo yorumlar yapmayın.Oructaki acıkmı olur angut Seni yaratan Allahutala(c.c) seni yaratırken acık yapmamısta orucu tutun derkenmi acık olacak fındık kabugunu doldurmuycak beyninle böyle sacmalıklar yapma hackerligin rabbimize gecmez denyo.Oruc dilden dile halka özel degil Son kitap ve degişmiyen tek kitap olan Kuran-i Kerimde yazmaktadır bu senin bilgi noksanlıgından gelen cahilliginin sonucu yazdıgın bir konudur.Tutmuyorum yahudiyim dinsizim diyorsanda senin sorunun bizim dinimize dil uzatma.uzatacaksan yüz yüze oturalım muhabetimizi edelim böyle forum platforumlarında olmaz uzaktan uzaga dine orucumuza dil uzatmak.

bak kodumunun denyosu Allah açık yapmış gibi bişey demedim bburdaki anlatmaya çalıştığım şey bellki bu 61gün sistemi bugüne dek öyle değiştirilmişki şimdiki zamanımızda zorunlu hale kadar getirilmiş demeye çalıştım ama senin gibi dar beyinliler bunu anlamaz hemen dinsiz felan demeye kalkar . senin gibi bi mallada yüz yüze görüşürsem ordan yüzün yamuk çıkarsın muhtemelen

"İSLAM DİNİ" ni bize açıklayan;

ALLAH RASULÜ...

Aradan geçen bin küsür yıl...

Aklı eren-ermeyen sayısız insanın yaşadıkları devrin sayısız şartları altında

oluşan ve bugün bize ters gelen yorumlarıyla harmanlanmış MÜSLÜMANLIK

anlayışı...

-
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    deli_gaffur
    deli_gaffur's avatar
    Erkek

Öncelikle bu başlığı açan arkadaş kendi kafasındaki soru işaretini "oruçtaki açık" diye nitelandirmek suretiyle islamiyete dolayısıyla müslümanlara yaptığı büyük saygısızlığın farkından mı ? (Eğer insan inanmıyor olsa bile bu tür konuları tartışmak için kullanılacak  uslup kesinlikle bu değildir) bu başlıktan ötürü ilgil arkadaşı özürdilemeye davet ediyorum.

Ülkücüler için "sokak ortasında adam dövüyor" diyorlar. Yalan hoca, inanma sen! Bizim adam olanı dövdüğümüz nerde görülmüş?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabus
    kabus's avatar
    Erkek
    Kreston bunu yazdı:

Hackcyber bunu yazdı:

Denyo denyo yorumlar yapmayın.Oructaki acıkmı olur angut Seni yaratan Allahutala(c.c) seni yaratırken acık yapmamısta orucu tutun derkenmi acık olacak fındık kabugunu doldurmuycak beyninle böyle sacmalıklar yapma hackerligin rabbimize gecmez denyo.Oruc dilden dile halka özel degil Son kitap ve degişmiyen tek kitap olan Kuran-i Kerimde yazmaktadır bu senin bilgi noksanlıgından gelen cahilliginin sonucu yazdıgın bir konudur.Tutmuyorum yahudiyim dinsizim diyorsanda senin sorunun bizim dinimize dil uzatma.uzatacaksan yüz yüze oturalım muhabetimizi edelim böyle forum platforumlarında olmaz uzaktan uzaga dine orucumuza dil uzatmak.

bak kodumunun denyosu Allah açık yapmış gibi bişey demedim bburdaki anlatmaya çalıştığım şey bellki bu 61gün sistemi bugüne dek öyle değiştirilmişki şimdiki zamanımızda zorunlu hale kadar getirilmiş demeye çalıştım ama senin gibi dar beyinliler bunu anlamaz hemen dinsiz felan demeye kalkar . senin gibi bi mallada yüz yüze görüşürsem ordan yüzün yamuk çıkarsın muhtemelen

Bu Basliklarin Altinda bari bu sekilde sözler sarfetmeyin birbirinize arkadaslar ayip oluyo.Adam gibi tartismanizi yapin

Laaaaaan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek

Yaw Ben Konu başlığını değiştiriyorum zaten arkadaşın da merak ettiği şeyin cevabı bu sadece biraz hatalı bir uslup kullanmış (biraz ortamı renklendirmek istediğini düşünüyorum)

Soru: Ramazan orucunu bozan kişinin kefaretinin 60 gün olmasının sebeb-i Hikmetini bilen var mı arkadaşlar?

Lütfen bu soruya yönelik cevaplarınız varsa paylaşalım

Dağlar Gışımış Yolcu Üşümüş Nasıl Edem Ben, Dağlar Harami Deşme Yarami PERİŞANIM Ben
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tiAgO
    tiAgO's avatar
    Erkek

önceki cevaplarda bi arkadaşın yanıtından anlaşıldığı kadarıyla

Ramazan orucunu bozan kişinin kefaretinin 60 gün olmasının sebeb-i Hikmetini bilen var mıdır sorusunu şöyle cevaplayalım.

Birgün peygambere birisi gelir, orucumu bozdum der, Hz. Peygamber de, der ki; o zaman köleni azat et. kölem yok der, yoksa 2 ay oruç tut der. adam da tutamam der, tumazsan da Fakir Birini Doyur der peygamberimiz.

yani 61 sayısı burdan çıkmış.

ve kaldı ki, köle azat etmek ve fakir birini doyurmak aynı cezayı karşılayabilmektedir.

öyleyse fakir birini doyurarak hem kendi günahımızı affettirmiş, hemde bir fakire yardım etmiş oluruz.

Eğer bu yazılan tamamıyla sahihse, hiç kimse bunu bilmemekte midir ki, herkes 61 gün deyip başka birşey dememektedir.

şu ana kadar hiç bozmadım, bozmaya da niyetim yok, ama bu konu hakkında bilmediğim şeyler öğrenmek hoşuma gitti. başlığı ofsayt olsada, arada küfürleşmeler olsa da, sonucu herkes faydalı olacaktır. Faydalı bir konu annıycanız.

-_tiAgo_ -
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek
    PeriSaN bunu yazdı:

Yaw Ben Konu başlığını değiştiriyorum zaten arkadaşın da merak ettiği şeyin cevabı bu sadece biraz hatalı bir uslup kullanmış (biraz ortamı renklendirmek istediğini düşünüyorum)

Soru: Ramazan orucunu bozan kişinin kefaretinin 60 gün olmasının sebeb-i Hikmetini bilen var mı arkadaşlar?

Lütfen bu soruya yönelik cevaplarınız varsa paylaşalım

ALINTI

-Oruca  niyetlendiğin  halde , eğer bedenine hâkim olamaz, istek ve arzularına hâkim olamazsan, ceza olarak  61 gün tut da aklın başına gelsin ;  bedeninin isteklerine  hakim olmasını öğren ; diye !....

ALINTI

3 sayfada yazdık okumadın mı

-
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek
    tiAgO bunu yazdı:

önceki cevaplarda bi arkadaşın yanıtından anlaşıldığı kadarıyla

Ramazan orucunu bozan kişinin kefaretinin 60 gün olmasının sebeb-i Hikmetini bilen var mıdır sorusunu şöyle cevaplayalım.

Birgün peygambere birisi gelir, orucumu bozdum der, Hz. Peygamber de, der ki; o zaman köleni azat et. kölem yok der, yoksa 2 ay oruç tut der. adam da tutamam der, tumazsan da Fakir Birini Doyur der peygamberimiz.

yani 61 sayısı burdan çıkmış.

ve kaldı ki, köle azat etmek ve fakir birini doyurmak aynı cezayı karşılayabilmektedir.

öyleyse fakir birini doyurarak hem kendi günahımızı affettirmiş, hemde bir fakire yardım etmiş oluruz.

Eğer bu yazılan tamamıyla sahihse, hiç kimse bunu bilmemekte midir ki, herkes 61 gün deyip başka birşey dememektedir.

şu ana kadar hiç bozmadım, bozmaya da niyetim yok, ama bu konu hakkında bilmediğim şeyler öğrenmek hoşuma gitti. başlığı ofsayt olsada, arada küfürleşmeler olsa da, sonucu herkes faydalı olacaktır. Faydalı bir konu annıycanız.

abi peygamber efendimiz söylediği için 61 de neden öyle bir ceza verdi bunu düşünen yok

cevabı 3. sayfada ve yukarıda

-
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeriSaN
    PeriSaN's avatar
    Erkek
    sakaleyn bunu yazdı:

ALINTI

-Oruca  niyetlendiğin  halde , eğer bedenine hâkim olamaz, istek ve arzularına hâkim olamazsan, ceza olarak  61 gün tut da aklın başına gelsin ;  bedeninin isteklerine  hakim olmasını öğren ; diye !....

ALINTI

3 sayfada yazdık okumadın mı

ya senin iq da problem var ya da sebeb-i Hikmet sorusuna cevap vermeyi bilmiyorsun

adam soruya neden 61 diye yani 35 değil de 61 43 değil de 61

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kreston
    Kreston's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

beyler evet haklısınız konu başlığı dikkat çeksin diye söyledim yoksa elbette oruçta bir açık olmaz.

Ama başta söyledim şimdide söylüyorum zaten bu sorunun cevabını ya peygamber verir ya melek verir ya Allah verir bu konudada hepinizden özür diliyorum ki soruyu yanlış yere sormuşum ben bunu dünyada sormamalıymışım demekki çünkü insanlar dinlemekten , anlamaktan çok yorum yapmaya yöneliyorlar .

şunu da ekleyeyim elhamdülillah dinsiz değilim müslümanım. kimse kimsenin müslüman olup olmadığına karar veremez islamın 5 şartına uyan herkez müslümandır

eyvallah.

Zimbabwe
Toplam Hit: 18018 Toplam Mesaj: 70