folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 995.0 Saflıkta Altın Ve 999.9 Saflıkta Altın Arasındaki Fark

995.0 Saflıkta Altın Ve 999.9 Saflıkta Altın Arasındaki Fark

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek

Piyasada % 100 saf altın 24 ayar  = 995 milyem olarak kabul edilir. Borsada işlem gören standart altın fiyatı budur. 18-14 gibi alt ayarlara göre gidiyo işte biliyorsunuz.

Açıkcası emtia piyasasında 999.9 diye bir ayar duymadım ama varsa bunun al-sat amaçlı değil endüstriyel (elektronik, savunma vb.) alanlarda kullanılıyordur diye tahmin ediyorum.

Fiyat olarak altın fiyatı sabit olsada, herhangi bir alaşımı saflaştırmak rafineri/darpane işçilik maliyeti artıracaktır. Buda fiyatı katlayabilir. Genelde çoğu alaşım, karışım için saflaştırma oranı arttıkça maliyet katlanarak artar. Örnelik;

%50 den %70 saflaştırma -> 1 birim
    %70 den %90 saflaştırma -> 1.5 birim
    %90 dan %95 saşlaştırma -> 3 brim
    %95 den %99 saflaştırma -> 10 birim
    %99 dan %99,99 saflaştırma -> 100 birim olabilir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

995.0 saflığındaki gram altın, altın içerisinde diğer metallerin miktarının yüzde 0.5 oranında olduğu bir altını ifade eder. Bu saflıkta, altın içerisinde diğer metallerin miktarı çok düşüktür ve genellikle yatırım amaçlı olarak kullanılır.

999.9 saflığındaki gram altın ise, altın içerisinde diğer metallerin miktarının yüzde 0.1 oranında olduğu bir altını ifade eder. Bu saflıkta, altın içerisinde diğer metallerin miktarı çok düşük olup, genellikle madeni sanat eserleri veya özel tasarımlı takılar gibi nesneler için kullanılır.

Bu iki saflık arasındaki en önemli fark, diğer metallerin miktarıdır. 999.9 saflıkta diğer metallerin miktarı daha azdır ve bu nedenle daha yüksek kaliteli bir altın olarak kabul edilir. Diğer taraftan 995.0 saflığındaki altın daha yaygın olarak kullanılır çünkü daha ucuzdur.

-ChatGPT

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nigdeli
    nigdeli's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı
    nigdeli bunu yazdı

Piyasada yok hocam onu diyorum yani bi kuyumcuya gitsen bana 999.9 ver desen yüzde 90ı o ne bizde 995 var diyecek ve ne olduğunu bile bilmeyecek. Alış satış arasındaki fark aynı ikisindede ama piyasada yok. 

Hocam o zaman bizim 24 ayar olarak aldığımız altınlar, gram altınlar, çeyrekler, cumhuriyetler vs. 995 diyebilir miyiz ?

999.9 piyasada ki standart dışı bir ürün müdür yani ?

Piyasadaki çekili sac ve paketli altınlar 24 ayar 995 milyemdir.

Çeyrek cumhuriyet Sarrafiye türü ürünler 22 ayar 916 milyemdir.

999.9 standart dışı değil normalde yurtdisinda alınıp satilandir.

Bizim piyasamizda 995 olanı kullanılır. 

Sahte bahara aldanma ayazda kalırsın...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buber.
    wordros
    wordros's avatar
    Erkek
    nigdeli bunu yazdı
    Castaway bunu yazdı
    nigdeli bunu yazdı

Piyasada yok hocam onu diyorum yani bi kuyumcuya gitsen bana 999.9 ver desen yüzde 90ı o ne bizde 995 var diyecek ve ne olduğunu bile bilmeyecek. Alış satış arasındaki fark aynı ikisindede ama piyasada yok. 

Hocam o zaman bizim 24 ayar olarak aldığımız altınlar, gram altınlar, çeyrekler, cumhuriyetler vs. 995 diyebilir miyiz ?

Sen bilgili bir abiye benziyorsun. Hangi Ülkeden altın getirirsek kar marjımız daha güzel olur? Birde Ülke ülke değişikmiş bu işler. Gürcüstan altını değersiz rus altını diyorlar felan. Varmı fikrin? 

alektamovikmovik
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nigdeli
    nigdeli's avatar
    Erkek
    wordros bunu yazdı
    nigdeli bunu yazdı
    Castaway bunu yazdı
    nigdeli bunu yazdı

Sen bilgili bir abiye benziyorsun. Hangi Ülkeden altın getirirsek kar marjımız daha güzel olur? Birde Ülke ülke değişikmiş bu işler. Gürcüstan altını değersiz rus altını diyorlar felan. Varmı fikrin? 

Estağfurullah hocam o iş tamamen uydurma yok öyle birsey.

Ons fiyatı tüm dünyada aynı dolar üzerinden.

Ayar farkından dolayı bizim milletimiz ucuz sanıyor. 

Sahte bahara aldanma ayazda kalırsın...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

995.0 saflığındaki gram altın, altın içerisinde diğer metallerin miktarının yüzde 0.5 oranında olduğu bir altını ifade eder. Bu saflıkta, altın içerisinde diğer metallerin miktarı çok düşüktür ve genellikle yatırım amaçlı olarak kullanılır.

999.9 saflığındaki gram altın ise, altın içerisinde diğer metallerin miktarının yüzde 0.1 oranında olduğu bir altını ifade eder. Bu saflıkta, altın içerisinde diğer metallerin miktarı çok düşük olup, genellikle madeni sanat eserleri veya özel tasarımlı takılar gibi nesneler için kullanılır.

Bu iki saflık arasındaki en önemli fark, diğer metallerin miktarıdır. 999.9 saflıkta diğer metallerin miktarı daha azdır ve bu nedenle daha yüksek kaliteli bir altın olarak kabul edilir. Diğer taraftan 995.0 saflığındaki altın daha yaygın olarak kullanılır çünkü daha ucuzdur.

-ChatGPT

Hesaplamada hata var hocam chatGPT den aldıysan bir daha kullanmam. 995.0 da diğer metallerin oranı %0.5 ise 999.9 da %0.01 olması gerekmez mi :D .9 u atlamış :D

Titanyumun gücü adına!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

bak ne kadar kar edecek hamle varsa yapmalısın  . mesela çeyrek alırken hediye paketi ücretlimi diye sor  . 20 tl alan pijler var 

kuyumcularda bileziklerde ayar oyunu olablir

çeyrek alacaksan . eski tarihli almalısın . sen o çeyreği satarken ne olursa olsun eski diye satacaksın 

imkan varsa  kapalı çarşı çevresinde  . sağlamoğlu , nadir , iar gib dükkanlardan en işçiliksiz gram altın olarak alın  

şimdi burdan emin değilim bankadan altın aldın  .999 mu 995 mi ücretlendirilir bilmiyorum . diyelim şubeden teslim alacaksın orda kaç ayar verecekler onuda ayrıntılı ormak lazım 

999 genelde piyasada yok . 995 bizim ülkede tercih edilen ve en kolay bulunan  . 

kabaca ayarlar içinde altın + diğer maddeler olarak değişiklik gösteriyor işte . atıyorum . 950 gram altın kalan 50 gram bakır çinko vs  .  

FİZİKİ ALTIN CANDIR - GÜCENLİĞİNİ SAĞLAMAK ÖNEMLİDİR . 

Minimalist Değilim Tembelim
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo
    samaccc bunu yazdı

bak ne kadar kar edecek hamle varsa yapmalısın  . mesela çeyrek alırken hediye paketi ücretlimi diye sor  . 20 tl alan pijler var 

çeyrek alacaksan . eski tarihli almalısın . sen o çeyreği satarken ne olursa olsun eski diye satacaksın 

imkan varsa  kapalı çarşı çevresinde  . sağlamoğlu , nadir , iar gib dükkanlardan en işçiliksiz gram altın olarak alın  

şimdi burdan emin değilim bankadan altın aldın  .999 mu 995 mi ücretlendirilir bilmiyorum . diyelim şubeden teslim alacaksın orda kaç ayar verecekler onuda ayrıntılı ormak lazım 

999 genelde piyasada yok . 995 bizim ülkede tercih edilen ve en kolay bulunan  . 

kabaca ayarlar içinde altın + diğer maddeler olarak değişiklik gösteriyor işte . atıyorum . 950 gram altın kalan 50 gram bakır çinko vs  .  

Hocam detaylar ve izahatların için teşekkür ederim.

Peki sizce fiziki olarak saklanacak altınlar düşük gramda mı saklanmalı (10< gr aralığında) yoksa 50>gr vs de saklamak mantıklı mdıır ?

Düşük gramı bozdurması kolay olur fakat adet çok olacağı için maaliyeti fazla olur herhalde. Yüksek gramı da birden bozdurması mı problem olur.

Mesela 100gr altın varsa, sizce bunu nasıl ayırmalı ?

...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Neptun
    Neptun's avatar
    Erkek
    Castaway bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

Hocam detaylar ve izahatların için teşekkür ederim.

Peki sizce fiziki olarak saklanacak altınlar düşük gramda mı saklanmalı (10< gr aralığında) yoksa 50>gr vs de saklamak mantıklı mdıır ?

Düşük gramı bozdurması kolay olur fakat adet çok olacağı için maaliyeti fazla olur herhalde. Yüksek gramı da birden bozdurması mı problem olur.

Mesela 100gr altın varsa, sizce bunu nasıl ayırmalı ?

Hocam ben şahsen 100 gram alsam 5x10 gram + 5x5 gram + 10x2.5 gram şeklinde alırdım.

2.5 gram olunca bozdurup bozdurmamak arasında kalıyorsun. 1 gram olunca bozdurayım bir şey olmaz mantığı yerleşiyor. :)

İşkilli Büzük Dingilder.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Coiner
    Coiner's avatar
    Erkek
    catlax66 bunu yazdı

Borsadan ALTINS1 almak daha mantıklı değil mi?

Ula biri bu adama cevap versin :) ben de merak ediyorum...

www.fenomenevi.com | Sosyal medyanın her mecrasında 6 yıldır kesintisiz olarak müşterilerimize destek vermekteyiz. Amacımız müşteri deneyimini en üstte tutmak ve hizmetlerimize 24 saat devam edebilmek. Fenomenevi.com adresinden 7/24 kesintisiz olarak sipariş verebilirsiniz...
Toplam Hit: 3059 Toplam Mesaj: 29
altın