folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Accesspointler Arası Trafiğin Sapıtması

Accesspointler Arası Trafiğin Sapıtması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Merhaba müritler.

3 katlı okuldaki neti APler aracılığıyla tüm okula yaydım. Şu an gün içinde ara ara yaşadığım bir problem var. İnternet En alt kattaki AccessPointe yönleniyor ve bağlantı sorunu oluyor nete erişemiyorum. Bunu nasıl çözebilirim ?

sistemde 4 adet modem var.

1. Ana modem internetin alındığı modem: TPLink  TD-W9970

Bu modemin Ethernet 1 girişine kablo taktım. Diğer 1 girişte maaüstü PC. diğer girişte de AĞda kullanılan Yazıcı takılı.

2. Ethernet 1deki kabloyu da Airties AP400 cihazının WAN portuna taktım.(Bridge modunda)

3. AP400ün ethernet 1 girişine kablo takıp onu da QUAKE P2F 85 A01 211380 isimli cihazın ethernet portuna taktım.(QUAKEde WAN portu yok)- Bridge modunda.

4. AP400e WiFi ile Xiaomi Mi Router 3g'yi bağladım ve WiFiden yayın yapıyor.

Bu cihazların tamamına 1 PC hariç hepsi WiFi ile bağlanıyor.(Sadece ana modeme Masaüstü W7 PC kablolu)

Her cihaz kendi katındaki modeme bağlanıyor.

yaklaşık 20 akıllı tahta, 2 yazıcı 22 PC gün içinde bağlanıyor. Genel olarak net sıkıntısı olmuyor. Biz odada 2 pc kullanıyoruz biri W10-masaüstü  diğeri W7-laptop driver vs problemi yok herşey nizamında kurulu. burada 3 problem devreye giriyor.

1. bazen masaüstü nete bağlanınca dizüstü bağlanmıyor. bazen de tam tersi birininin wifi kapatıp açınca sorun kalkıyor.

2.öncelikli problemim ise şu WiFi de sarı ünlem çıkıyor günde 4 - 5 kez. 192.168.1.1 den panele erişmeye kalktığımda ( hangi wifiye bağlanırsam bağlanayım) Hep QUAKEnin paneline yönlendiriyor.  bir kaç defa kapatıp açmam gerekiyor 2 pcyi de yoksa sorun kalkmıyor. Ara ara tahtalarda da bağlantı sorunu oluşuyor. Problemi hemen çözmek için QUAKEnin ethernet kablosunu sökmem gerekiyor. Yoksa bazen 2 3 dkde bazen 30dkde net geri geliyor ( Ve ana modem paneline erişebiliyorum)

AP400ün interneti QUAKEye yönlendirdiğini düşünüyorum.

3. Anamodemin panelinde istemci listesinde sadece 1 cihaz görünüyor o da benim laptop. Ama bilgisayarım/ağ ' a girdiğimde tüm bağlı cihazlar görünüyor. Diğer APlerin istemci listesinde ise hiç bir cihaz görünmüyor ( Panelde)

Sistemde tüm İPler dinamik. hepsinin panel-wifi şifresi ve wifi isimleri farklı.

Genelde ana modemin wifisine bağlanınca sorun olmuyor. ama gene de panele girmeye çalıştığımda QUAKEye yönlendiriyor. 2. 3. denememde ana modem panele girebiliyorum.

Sistemden QUAKEyi çıkardığımda hiç bir sorun kalmıyor. Fakat menzilden dolayı modemi devre dışı bırakamam.

çözüm önerilerinizi bekliyorum. 

EDİT: Bu arada bi de tüm cihazları yönetebileceğim anlık kontrol edebileceğim gerekirse uzaktan müdahele edip ayarlarını değiştirebileceğim kullanışlı ve mümkünse ücretsiz program var mıdır ?

joe_black tarafından 04/Nis/19 23:16 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Merhaba KocaOğlan,

Tplink Ana modem dediğin IP bloğu nedir, Dhcp kim dağıtıyor, Acces pointleri anlamaya çalıştım ama AP400e WiFi ile Xiaomi Mi Router 3g'yi bağladım ve WiFiden yayın yapıyor. da beynim gitti, uykumda geldi heral

wan portuna bağla diye kim söyledi sana, ve bridge moda al diye. birdge mod kurduğunda cihaz arkasına bağlı cihazı tekrar network üzerinden networkten gelen paketlere cevaplamaya çalışır. buda şöyle olur.

Ali networkten sana paket var, Ali derki Oğlum yapma ben zaten paketin kendisiyim. orda bir dalaşma tekerrür eder, sen fişi çekip takınca anladın sen düzelir ip yapınıda cihazların tam modeli yazarsan çözeriz. haralde

ama, ama AP400e WiFi ile Xiaomi Mi Router 3g'yi bağladım ve WiFiden yayın yapıyor. bunu bidaha yapma olur mu, gece gece darılırım:)

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Merhaba KocaOğlan,

Tplink Ana modem dediğin IP bloğu nedir, Dhcp kim dağıtıyor, Acces pointleri anlamaya çalıştım ama AP400e WiFi ile Xiaomi Mi Router 3g'yi bağladım ve WiFiden yayın yapıyor. da beynim gitti, uykumda geldi heral

wan portuna bağla diye kim söyledi sana, ve bridge moda al diye. birdge mod kurduğunda cihaz arkasına bağlı cihazı tekrar network üzerinden networkten gelen paketlere cevaplamaya çalışır. buda şöyle olur.

Ali networkten sana paket var, Ali derki Oğlum yapma ben zaten paketin kendisiyim. orda bir dalaşma tekerrür eder, sen fişi çekip takınca anladın sen düzelir ip yapınıda cihazların tam modeli yazarsan çözeriz. haralde

ama, ama AP400e WiFi ile Xiaomi Mi Router 3g'yi bağladım ve WiFiden yayın yapıyor. bunu bidaha yapma olur mu, gece gece darılırım:)

ip bloğu 100 - 199a kadar olan hocam ip kısmını hiç ellemedim.

ana modem hariç diğerlerinde DHCP kapalı.

AP400e kablolu gelen interneti kablosuz ağ kurup dağıttım. üst kata kurduğum xiaomi routeru da AP400den wifi ile interneti alıp başka bir isimde wifi ile dağıtacak şekilde ayarladım.

Bridge moda alma sebebim bridge moda almazsam AP400ün internetini dağıtamıyorum. daha doğrusu wpa2 ile dağıtamıyorum illaki WEP yapman lazım diye uyarı veriyor. WEP yaptığımda da tahtalar bağlanmıyor onlar da wpa2 yap diyorlar.

bi şema çizip güncelleyeyim hocam :D

EDİT: https://prnt.sc/n7r1ee

şema anlaşılır umarım :D

bu arada sınırsız kablo zaman ve erişimim var. her türlü yöntemi deneyebilirim.

joe_black tarafından 05/Nis/19 09:14 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Hocam pek bilgim yok, yazdıklarımı dikkate almazsan sevinirim:

Wifi yayın yapan modemlerin (1. ve 2. kat olanların) DHCP'lerini açsan da hepsi kendi iplerini dağıtsa.

Mesela  192.168.1.1-255 = 1. kat

Mesela  192.168.2.1-255 = 2. kat

Mesela  192.168.3.1-255 = 3. kat gibi

Bunları aynı ağa koyamaz mısın? (bilgim burada bitiyor: ağ geçitlerini aynı yapsan vs, bilemiyorum)

Her ağdan diğer ağa ulaabilecek gibi. 1. kat ip bloğundan 3. kat ip bloğundaki yazıcıyı ip verip tanımlayamaz mısın?

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Hocam pek bilgim yok, yazdıklarımı dikkate almazsan sevinirim:

Wifi yayın yapan modemlerin (1. ve 2. kat olanların) DHCP'lerini açsan da hepsi kendi iplerini dağıtsa.

Mesela  192.168.1.1-255 = 1. kat

Mesela  192.168.2.1-255 = 2. kat

Mesela  192.168.3.1-255 = 3. kat gibi

Bunları aynı ağa koyamaz mısın? (bilgim burada bitiyor: ağ geçitlerini aynı yapsan vs, bilemiyorum)

Her ağdan diğer ağa ulaabilecek gibi. 1. kat ip bloğundan 3. kat ip bloğundaki yazıcıyı ip verip tanımlayamaz mısın?

hocam DHCPleri kapatmadığım zaman aldığı interneti geri vermeye çalışıyor çalışan modemin de netini bozuyor.

yazıcı da sıkıntı olmuyor hocam o her türlü çalışıyor.

teşekkürler ilgin için

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    farlo54
    farlo54's avatar
    Erkek

merhabalar her cihazın kendi paneline ulaşabilmek için ip yapılandırması yaptınız mı? örnek olarak ana modem 192.168.2.1 bu tamam ap400'in paneline ulaşmak için lan kısmında 192.168.2.2 ve quake için 192.168.2.3 gibi..

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Piratebay
    Piratebay's avatar
    Erkek

Ben genelde şu şekilde yaparım

Ana modemden DHCP yi açarım. Diğer cihazları komple resetlerim bunu asla atlamam. Herhangi bir mod değişimi yapmam bridge vs. Dhcp sunucusunu kapatırım. Sırayla arayüz iplerini veririm. Modem 192.168.1.1 ise sırasıyla devam ettiririm. Wifi ve şifrelerini ayarlarım. Kabloları diğer cihazların Wan değil ethernet girişine bağlarım. Bu şekilde şuana kadar hiç sorun yaşamadım ap resetlenmesi dışında.

Uzak erişim içinde modemin ssh erişimi var ise onu açar içerdeki apler ve diğer cihazlara putty ile erişim sağlarım.

Japon yolları aşar Alman'ın babaannesi kaşar... https://thepiratebay.org/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    Piratebay bunu yazdı

Ben genelde şu şekilde yaparım

Ana modemden DHCP yi açarım. Diğer cihazları komple resetlerim bunu asla atlamam. Herhangi bir mod değişimi yapmam bridge vs. Dhcp sunucusunu kapatırım. Sırayla arayüz iplerini veririm. Modem 192.168.1.1 ise sırasıyla devam ettiririm. Wifi ve şifrelerini ayarlarım. Kabloları diğer cihazların Wan değil ethernet girişine bağlarım. Bu şekilde şuana kadar hiç sorun yaşamadım ap resetlenmesi dışında.

Uzak erişim içinde modemin ssh erişimi var ise onu açar içerdeki apler ve diğer cihazlara putty ile erişim sağlarım.

Pazartesi ilk olarak bi deniyim hocam bunu.  koyu yeri biraz daha açma şansın var mı hocam ?

@farlo54 ikinci olrak da bunu deniyim hocam :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

Merhaba KocaOğlan,

ip bloğu 100 - 199a kadar olan hocam ip kısmını hiç ellemedim.

AP400e kablolu gelen interneti kablosuz ağ kurup dağıttım. üst kata kurduğum xiaomi routeru da AP400den wifi ile interneti alıp başka bir isimde wifi ile dağıtacak şekilde ayarladım.

Bridge moda alma sebebim bridge moda almazsam AP400ün internetini dağıtamıyorum. daha doğrusu wpa2 ile dağıtamıyorum illaki WEP yapman lazım diye uyarı veriyor. WEP yaptığımda da tahtalar bağlanmıyor onlar da wpa2 yap diyorlar.

Desene öyle diye, 3g Router ayrıca kendisi bir internet dağıtıyor zanettim. 3g, 4g gibi sim kartla.

ilk önce şurayı bir düzeltelim, Dhcp ip bloğun 100-199 ise

ilk ap (2. kat) nin ip adresi 10 yapalım, modemden gelen kabloyu lan portuna girip yayına alalım.

onun lan portundan Queke marka ap ye girelim ve ip adresini 11 yapalım (modem demişsin Ap moduna alman gerekitğini biliyorsun)

bu ikisi tamam.

asıl iş yukarıda ki cihazın arayüzünü görmem lazım ama şöyle olamlı ip adresini 12 yapalım. modunu Client moduna alalım. ve survey edip en yakın ap yani ikinci kattaki ap ile konuşturalım. ok ise şimdi vu cihaz switch oldu. he bildiğimiz switch.

arkasına kablo ile bir ap takıp yanına uygun bir yere konumlandıralım. ip adresinide 14 yapalım

tüm cihazlarda modem hariç dhcp kapalı olsun. ip Statik seçili olmalı. ağ geçidi girmiyoruz.

çizedebilirim.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı
    joe_black bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

Merhaba KocaOğlan,             ^^D

Tplink Ana modem dediğinnin IP bloğu nedir, Dhcp kim dağıtıyor, Acces pointleri anlamaya çalıştım ama AP400e WiFi ile Xiaomi Mi Router 3g'yi bağladım ve WiFiden yayın yapıyor. da beynim gitti, uykumda geldi heral

wan portuna bağla diye kim söyledi sana, ve bridge moda al diye. birdge mod kurduğunda cihaz, arkasına bağlı cihazı, tekrar network üzerinden networkten gelen paketlere cevaplamaya çalışır. buda şöyle olur.

Ali networkten sana paket var, Ali der ki; Oğlum yapma, ben zaten paketin kendisiyim. orda bir dalaşma tekerrür eder, sen fişi çekip takınca ,anladın sen, düzelir. ip yapınıda cihazların, tam modeli yazarsan çözeriz. haralde

ip bloğu, 100 - 199a kadar olan hocam. ip kısmını hiç ellemedim.

AP400e kablolu gelen interneti, kablosuz ağ kurup dağıttım. üst kata kurduğum xiaomi router'ı  da AP400den wifi ile interneti alıp başka bir isimde wifi ile dağıtacak şekilde ayarladım.

Desene öyle diye, 3g Router ayrıca kendisi bir internet dağıtıyor zanettim. 3g, 4g gibi sim kartla.

ilk ap (2. kat) nin ip adresi 10 yapalım, modemden gelen kabloyu lan portuna girip yayına alalım.

onun lan portundan Quake marka ap ye girelim(@@, heeâa ^^D ) ,ve ip adresini 11 yapalım (modem demişsin? Ap moduna alman gerekitğini biliyorsun)

bu ikisi tamam.

asıl iş yukarıda ki cihazın arayüzünü görmem lazım, ama şöyle olanlı ip adresini 12 yapalım. modunu, Client moduna alalım. ve survey edip ,en yakın ap yani ikinci kattaki ap ile konuşturalım. ok ise şimdi bu cihaz, switch oldu. he bildiğimiz switch.

arkasına kablo ile bir ap takıp, yanına uygun bir yere konumlandıralım. ip adresinide 14 yapalım

tüm cihazlarda modem hariç, dhcp kapalı olsun. ip, Statik seçili olmalı. ağ geçidi girmiyoruz.

çizedebilirim.

( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)    

RitmFarbRacourci tarafından 06/Nis/19 08:09 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

onun lan portundan Queke marka ap ye girelim ve ip adresini 11 yapalım (modem demişsin Ap moduna alman gerekitğini biliyorsun)

bu ikisi tamam.

asıl iş yukarıda ki cihazın arayüzünü görmem lazım ama şöyle olamlı ip adresini 12 yapalım. modunu Client moduna alalım. ve survey edip en yakın ap yani ikinci kattaki ap ile konuşturalım. ok ise şimdi vu cihaz switch oldu. he bildiğimiz switch.

arkasına kablo ile bir ap takıp yanına uygun bir yere konumlandıralım. ip adresinide 14 yapalım

tüm cihazlarda modem hariç dhcp kapalı olsun. ip Statik seçili olmalı. ağ geçidi girmiyoruz.

çizedebilirim.

Eyvallah hocamö açıklamöalar için. dediklerinden tek farklı yaptığımö ip statik vermemem.

bu arada çay döküldü m yazınca mö çıkıyo pardon.

3g router derken 3g özelliği yok möodel koduymöuş :)

lakin asıl problemöimö AP400 ya da Ana möodemöe bağlanınca internet almöak için QUAKEye yönlendirmöesi. 

inşallah dediğin gibi çözülür. teşekkürler.