folder Tahribat.com Forumları
linefolder Webmaster ve Yazılım Geliştiriciler
linefolder Açık Kaynak E-Ticaret Altyapı Deneyimleri

Açık Kaynak E-Ticaret Altyapı Deneyimleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Açık kaynak e-ticaret alt yapılarını araştırıyorum. Piyasada baskın olan altyapılar (Magento, WooCommerce, opencart, VirtueMart...) PHP ile yazılmış gözüküyor. PHP harici tek alternatif nopcommerce gözüküyor ancak ondada Windows ve MsSQL lisans ücretlerinde dolayı pek sıcak bakmıyorum. WooCommerce wordpress, VirtueMart'da joomla ile ilişkili olduğu için pek sıcak bakmıyorum. Geriye Magento ve opencart kalıyor. Bunlarda yaptığım araştırmalarda da opencart için yük/cache vs. gibi şeylerde eksik olduğundan bahsediliyor. Magento'da da learning curve (öğrenme eğrisi)'ün yüksek olduğundan dem vuruyorlar. Daha önce opencart'a girip çıkmışlığım kurmuşluğum vs var. Oldukça temiz ve kurcamalası eğlenceliydi ancak büyük ölçekli E-Ticaret sitelerinde nasıl verim alınabilir emin değilim. 

Benim gözümden kaçan altyapılar dahil bu işlerle haşır neşir olan müridler eteklerindeki taşları döker ve deneyimlerini paylaşırsa makbula geçer (f)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Puma adidas nike gibi global web siteleri ile birlikte tr barci yalispor filan magento ile calisiyorlar calisan cok firma var fakat icretsiz surumle is yapamazsin magento ile cozum ortagi yuzk usd ile calisiyordu yillikta onk usd aliyorlardi. Tam entegrasyon durumu vardi. 

Magento icin ozellestirilmis sunucya ihtiyac var .devamli da baglayacagn bir gelistiriciey.ucretsiz versiyonla zor .

Opencart cogunlugun isini gorecek duzeyde .istedigin gibi takla attirabilirsin ayni zamanda

hipokondriyak tarafından 31/May/18 19:19 tarihinde düzenlenmiştir

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Erkek

http://www.proticaret.org/

bi bak derim 

Buda bizim 

https://www.tahribat.com/forum/uygun-fiyatli-web-scriptler-235630

http://demobul.net/eticaretv5/ 

admin http://demobul.net/eticaretv5/yonetici 
    K.ad: demo

Şifre : demo

Mycity tarafından 31/May/18 22:05 tarihinde düzenlenmiştir

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Opencart basitlik, sadelik olarak hosuma gidiyor, eklentileri Magento kadar pahali degil. Ben tercihimi Opencart'tan yana kullanirdim ama piyasada bir wordpress furyasi aldi basini gidiyor. Haliyle woocommerce'de bundan fazasiyla olumlu yonde etkilendi. Gelistiriciler de para neredeyse oraya yoneldikleri icin woocommerce'de icerik, kaynak, eklenti, tema cok.

Benim de dropshipping mevzusunda aklima takilan bir sey:

Simdi arena'da, pcbayi'de vs. fiyatlara bakiyorum. Fiyatlar dolar cinsinden, TL'ye cevirip KDV ekledigimde kâr koymadan bile satacak olsam urunleri fiyat karsilastirma yaptigimda piyasada benden daha ucuza satanlar oluyor.

Araci (sirket) olarak alip kârimi koyup satarsam benim de KDV eklemem gerekiyor diye biliyorum, o zaman is icinden cikilmaz bir hâl aliyor. Sanirim gozumden kacirdigim bir seyler var, kaynak gosterebilecek ya da durumu aciklayabilecek bir murid(e) varsa cok makbule gecer.

vatandaşa kafam girsin!..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    csfrt
    csfrt's avatar
    Erkek

Woocomerce kullanmıştık basit ve güzel özellikleri vardı, wp temalarıyla eklentileriyle çok güzel siteler ortaya çıkarabilirsin

ruh eşi çok sıradan, bana suç ortağı lazım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkavari
    kafkavari's avatar
    Erkek

çok fazla kasmayacaksan woocommerce. ben kasacam prof ilerleyeceksen Prestashop alır başını gider.

Mesele, Türkiye'nin şeftali yerine, motor üretmek istemesiydi. N. Erbakan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Erkek

woocommerce : ufak tefek sitelerde iş görür, eticaret yan iş se eğer kullanabilirsin. sitede dursun belki satılır kafaları varsa. onun dışında wordpress zaten sik gibi, admin arayüzü falan boktan.

prestashop : durduk yere bin tane sik sok hata veriyo temel şeylerde, böyle sorunlar yaşayınca bir platformda direkt eliyorum. ilerde herşeyi yolunda giderkende hata verebilir.

magento : hayvan gibi kaynak istiyo, gcs te 4gb ram verdim buna, yine çok yavaş.

opencart: öğrenmesi geliştirmesi baya kolay, son sürümde twig geldi zaten. twig cache baya işe yarıyo ama kesinlikle yeterli değil. şu an uğraştığım bir site var. anasayfanın açılması 10 saniyeyi buluyo, çünkü zibilyon tane sorgu var

listende olmayan aimeos var : aimeos.org/

laravelle yazılmış, alıp üzerine devam edebilirsin. ya da python tarafında oscar var : http://oscarcommerce.com/

senin kullanacağın senaryon nasıl bişey hocam? yazarsan ona göre önerebilirim bişeyler

dıgıdık !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

@hipokondriyak 

Aynen magento sıkıntı, opencart konusunda hem fikiriz zaten.

@MyCity

Hacı opensource çözüm arıyorum çünkü hem community desteğini kullanabilmek hemde core geliştirmelerden rahatça faydalanabilmek istiyorum.

@telekom 

woocommerce wordpress'e göbekten bağlandığından hiç bulaşmak istemiyorum hocam.

@kafkavari 

presto için @yolbulucu olumsuz diyor hocam. senin deneyimin varmı?

@yolbulucu 

Hocam şöyleki şuanda ticimax alt yapısı ile çalışan bir eticaret sitemiz var. eticarete giriş ve orta ölçekte kalmak için fiyat/performans olarak tatmin edici. ancak ilerleyen zamanla beraber bizimde vizyonumuz genişlemeye başladı. "kervan yolda düzelir" biçiminde bizimde işler rayına oturdukça beklentiler ve amaçlar değişmeye başladı. öncelikli olarak faaliyette bulunduğumuz sektörleri yatayda genişletmeyi planlıyoruz. ayrıca ticaretin içinde görüştüğümüz insanlardan aldığımız çeşitli feedbacklerde eticaret sektöründe bazı eksikleri tespit edip bunu fırsata çevirmeyi planlıyoruz. bunun içinde artık bizim yönetebildiğimiz edebildiğimiz bir eticaret altyapısı ihtiyacı ortaya çıktı. bu açıdan bakıldığında ölçeklenebilir, modularize edilebilir, güvenli, learning curve'i düşük, gerektiğinde community'den ücretli-ücretsiz destek alabileceğimiz bir alt yapı arayışımız başladı. yani kullanmaya karar verdiğimiz altyapıda günlük 10k kullanıcı girişi olduğunda bizi saçma sorgularla ilgili performans sorunu yaşatmayacak, böyle bir sorunla karşılaştığımızda kolayca yatayda ölçekleyebileceğimiz, sql injection yemeyecek, junior adamların girip tema düzenleyebileceği, basit modülleri geliştirebileceği gibi caseleri karşılayabilecek birşey arıyoruz. 

Sıfırdan yazmayı düşünmüyoruz çünkü gerçekten derin ve geniş bir konu. sıfırdan girip hem community desteğini kaybedip hemde 6 ay boyunca uğraştıktan sonra eksiklerle dolu birşeyle her müşteri için geliştirme yapmaya çalışıp teslim tarihini uzatıp maliyeti yükseltecek bir çözüm gibi görüyorum. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

@yolbulucu 

Hocam şöyleki şuanda ticimax alt yapısı ile çalışan bir eticaret sitemiz var. eticarete giriş ve orta ölçekte kalmak için fiyat/performans olarak tatmin edici. ancak ilerleyen zamanla beraber bizimde vizyonumuz genişlemeye başladı. "kervan yolda düzelir" biçiminde bizimde işler rayına oturdukça beklentiler ve amaçlar değişmeye başladı. öncelikli olarak faaliyette bulunduğumuz sektörleri yatayda genişletmeyi planlıyoruz. ayrıca ticaretin içinde görüştüğümüz insanlardan aldığımız çeşitli feedbacklerde eticaret sektöründe bazı eksikleri tespit edip bunu fırsata çevirmeyi planlıyoruz. bunun içinde artık bizim yönetebildiğimiz edebildiğimiz bir eticaret altyapısı ihtiyacı ortaya çıktı. bu açıdan bakıldığında ölçeklenebilir, modularize edilebilir, güvenli, learning curve'i düşük, gerektiğinde community'den ücretli-ücretsiz destek alabileceğimiz bir alt yapı arayışımız başladı. yani kullanmaya karar verdiğimiz altyapıda günlük 10k kullanıcı girişi olduğunda bizi saçma sorgularla ilgili performans sorunu yaşatmayacak, böyle bir sorunla karşılaştığımızda kolayca yatayda ölçekleyebileceğimiz, sql injection yemeyecek, junior adamların girip tema düzenleyebileceği, basit modülleri geliştirebileceği gibi caseleri karşılayabilecek birşey arıyoruz. 

Sıfırdan yazmayı düşünmüyoruz çünkü gerçekten derin ve geniş bir konu. sıfırdan girip hem community desteğini kaybedip hemde 6 ay boyunca uğraştıktan sonra eksiklerle dolu birşeyle her müşteri için geliştirme yapmaya çalışıp teslim tarihini uzatıp maliyeti yükseltecek bir çözüm gibi görüyorum. 

benim de elimde benzer bir iş var ve opencart kullandım,  mesajımda bahsettiğim optimize etmem gereken site de bu. adam şu an sadece normal bir eticaret sitesi olarak başlamayı düşünüyor lakin ilerde site sürekli gelişecek evrilecek. ilk başta sıfırdan yazmayı düşündüm ama çok basit şeyler için bile baya uğraşmam gerekeceği için opencart kullanmay akarar verdim, learning curvei çok düşük, kodu açıp okuyup anlıyosun direkt. en derinlerine insen bile kodu karmaşık gelmiyor. ortalama php bilgisi olan biri açıp kodunu kurcalayıp bişeyler düzeltebilir, sizede maliyeti az olur.

ilerde eğer çok büyümeyi düşünüyorsanız bence kullanacağınız uygulamada ilk bakmanız gereken şey veritabanı, @holyone ında dediği gibi db düzgün tasarlanmışsa gerisi bi şekilde düzeltilir.

içinde yazılmış amelece kodlar bolca var, atıyorum controllerlardan view lara gönderilen dil stringlerini tek tek elle girmişler vs vs, kullandığım controllerlarda bunları toplayıp döngülere falan atıyorum o işleri. 

opencartın kendi içinde gelen api ı var, sipariş oluşturma vs vs için, ilerde mobil uygulama falan gerekirse onu kullanabilirsin lakin kimse kullanmadığı için sanırım baya buglu biraz temizlemen gerekecek.

baya ezbere biliyorum gibi opencartı soracağın bişey varsa pm atabilirsin.

edit: yazmayı unutmuşum kimse de bahsetmemiş, https://www.cs-cart.com/ cs cartada bak, kullanan herkes çok övüyor 

yolbulucu tarafından 01/Haz/18 15:20 tarihinde düzenlenmiştir

dıgıdık !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

@yolbulucu 

benim de elimde benzer bir iş var ve opencart kullandım,  mesajımda bahsettiğim optimize etmem gereken site de bu. adam şu an sadece normal bir eticaret sitesi olarak başlamayı düşünüyor lakin ilerde site sürekli gelişecek evrilecek. ilk başta sıfırdan yazmayı düşündüm ama çok basit şeyler için bile baya uğraşmam gerekeceği için opencart kullanmay akarar verdim, learning curvei çok düşük, kodu açıp okuyup anlıyosun direkt. en derinlerine insen bile kodu karmaşık gelmiyor. ortalama php bilgisi olan biri açıp kodunu kurcalayıp bişeyler düzeltebilir, sizede maliyeti az olur.

ilerde eğer çok büyümeyi düşünüyorsanız bence kullanacağınız uygulamada ilk bakmanız gereken şey veritabanı, @holyone ında dediği gibi db düzgün tasarlanmışsa gerisi bi şekilde düzeltilir.

içinde yazılmış amelece kodlar bolca var, atıyorum controllerlardan view lara gönderilen dil stringlerini tek tek elle girmişler vs vs, kullandığım controllerlarda bunları toplayıp döngülere falan atıyorum o işleri. 

opencartın kendi içinde gelen api ı var, sipariş oluşturma vs vs için, ilerde mobil uygulama falan gerekirse onu kullanabilirsin lakin kimse kullanmadığı için sanırım baya buglu biraz temizlemen gerekecek.

baya ezbere biliyorum gibi opencartı soracağın bişey varsa pm atabilirsin.

edit: yazmayı unutmuşum kimse de bahsetmemiş, https://www.cs-cart.com/ cs cartada bak, kullanan herkes çok övüyor 

Code base bok gibiyse oda sikinti. Ben master forkindan kopmal ve conflictlerle ugrasmamak istiyorum. Eger base methodlara vs duzenleme yaparsam ugras dur conflictlerle. Biryanda da eger opencart yada baska bir opensource altyapi ile ilerleyebilirsek partnerlik ve contribution ile prestij ve opensource felsefesine uymak istiyorum. Cs-cart hic duymadim. Themeforestta da gormedim onada bir bakayim ama ortalikta bu cercevede birseyler goremedim hic. Birazda medium.com dan bakayim yazilan birseyler varmi.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

bi up yapalım pazarcılar için

Toplam Hit: 934 Toplam Mesaj: 21
php e-ticaret opencart woocommerce virtuemart nopcommerce magento