folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Acil Katı Modelleme Öğrenmeliyim

Acil Katı Modelleme Öğrenmeliyim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

hojam, acilen katı modelleme öğrenmeliyim, daha önce cadcam programı kullanmadım, yapmak istediğim şey kasa ve armatür çizmek ve bunları cnc den çıkartmak, eğitim materyalleri ve program linkleri lazım. :| 1 haftam var.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

çizimi autocad programında yapıp cnc kodları için mastercam kullanabilirsin daha kolay olur.

autocad görsel dersleri için bura yardımcı olur;

http://learning-autocad.blogspot.com/2007/09/akat-modellemeye-giri-ve-kat-bir-kutu.html

mastercam biraz karışık gibi ancak temelde basit biraz araştırmayla 1 haftada halledersin autocad ve mastercami

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

pesimistzombie bunu yazdı:
    -----------------------------

çizimi autocad programında yapıp cnc kodları için mastercam kullanabilirsin daha kolay olur.

autocad görsel dersleri için bura yardımcı olur;

http://learning-autocad.blogspot.com/2007/09/akat-modellemeye-giri-ve-kat-bir-kutu.html

mastercam biraz karışık gibi ancak temelde basit biraz araştırmayla 1 haftada halledersin autocad ve mastercami

saolasın hojam hangi sürümden başlayam? 2007 mi kuram :|

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

autocad 2004 ve 2005 en yaygın ve okullarda öğretilen sürümüdür. Daha basit 2005 den başla.. mastercamin de mastercam X sürümü yeterli olacaktır. meslek yüksek okulunda ve kurslarda bunları öğretiyorlar burada ve ufak tefek şeylerde yeterli oluyor en azından temel yani.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

autocad 2004 ve 2005 en yaygın ve okullarda öğretilen sürümüdür. Daha basit 2005 den başla.. mastercamin de mastercam X sürümü yeterli olacaktır. meslek yüksek okulunda ve kurslarda bunları öğretiyorlar burada ve ufak tefek şeylerde yeterli oluyor en azından temel yani.

hojam acil armatür modellemem lazım, bir de kasa :) artık efsane oldu 5 model çıkardım beşini de beğenmedim, cadcam olmadığı için istediğim gibi modelliyemiyorum.

ok autocad2005, mastercamx le başlıyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

autocadle katı modelleme çizimi zaten kolay ancak 3dsmax türevi kaliteli bir katı modelleme bekleme çünkü tasarıma değil üretime dayalı.. son 2010 sürümü biraz daha profesyonel autocadin ancak oldukça karışık geldi bana.. yaptığın çizimi mastercam e atıp, tezgah ayarlarını yaparak simule edip g kodları üretebiliyorsun bu g kodlarını cnc makinana yazıp ayarları aynen yaparak üretime geçebiliyorsun.. biraz araştırmanda yarar var yani.. mastercam için megep eğitim notlarından da yararlanabilirsin.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

hojam peki solid öğrensem ondan nasıl cnc çıktısı alabilirim :| çok mu kasar. malzeme sac, çok sayıda büküm var, üç boyut görsem daha temiz olur.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

hojam ayıp olmazsa; solid program, eğitim materyali, ve cnc çıkışı için program paket yapsak :D linke atsak çok şey mi istedik.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

diğer programları pek bilmiyorum öğretilenler bunlar olduğu için bunlar üzerinden fikir verdim ben bu işte daha çok bilgisi olanlar konuya yazar zaten.. autocad ve mastercam basit ve hızlı öğrenilebilecek programlar diğer programlar ayrıntıya girdikçe sapıttırıyor açıkcası. autocadde hem 2d hem 3d görebiliyorsun onlar sorun değil zaten. modellemeyi mastercame attığında da 3d şekilde görebilirsin işleyebilirsin.

Upload olayı benim için işkence olur :/ warez-bb de autocad ve mastercam program linklerini bulabilirsin. autocad anlatımı için verdiğim site yeterli görsel anlatım zaten daha iyi anlaşılıyor.  mastercam vb cam uygulama eğitim notları için; http://www.megep.meb.gov.tr/aysunweb/modul.aspx adresinden MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI seçip alttaki seçenekten bilgisayar destekli konulardaki notlara bakabilirsin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

diğer programları pek bilmiyorum öğretilenler bunlar olduğu için bunlar üzerinden fikir verdim ben bu işte daha çok bilgisi olanlar konuya yazar zaten.. autocad ve mastercam basit ve hızlı öğrenilebilecek programlar diğer programlar ayrıntıya girdikçe sapıttırıyor açıkcası. autocadde hem 2d hem 3d görebiliyorsun onlar sorun değil zaten. modellemeyi mastercame attığında da 3d şekilde görebilirsin işleyebilirsin.

Upload olayı benim için işkence olur :/ warez-bb de autocad ve mastercam program linklerini bulabilirsin. autocad anlatımı için verdiğim site yeterli görsel anlatım zaten daha iyi anlaşılıyor.  mastercam vb cam uygulama eğitim notları için; http://www.megep.meb.gov.tr/aysunweb/modul.aspx adresinden MAKİNE TEKNOLOJİSİ ALANI seçip alttaki seçenekten bilgisayar destekli konulardaki notlara bakabilirsin.

megep pdflerini komple çektim (840mb gibi pdf varmış). hojam yardımların için saol, galiba solide bakacam.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

IRET bunu yazdı:

megep pdflerini komple çektim (840mb gibi pdf varmış). hojam yardımların için saol, galiba solide bakacam.

Hocam biraz autocad temelin varsa görüceksin ki solidde çizmek daha kolay,bu sene okulda gördük bizde autocadı biliyosan bunu biliyorum varsay ve çizmek,modellemeler daha kolay

Toplam Hit: 1004 Toplam Mesaj: 13