folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Açılan Davayı Nasıl Geri Çekebilirim?

Açılan Davayı Nasıl Geri Çekebilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ray52Lewis
    Ray52Lewis's avatar
    Erkek

Selamlar herkese.

Yaklaşık 3 ay önce ben ve bir arkadaşım kalabalık bir grup tarafından darp edildik. Olay sonrası gittik şikayetçi olduk haliyle... Fakat daha sonra bir şekilde olayın intikamını aldık ve biz kendi açımızdan konuyu kapattık. Takii birkaç gün öncesine kadar... Vermiş olduğumuz şikayet savcılığa ulaşmış ve Müşteki sıfatıyla 1 ay sonra davamız olduğunu öğrendim.

Şimdi, biz bir şekilde bu konuyu kapattık. Duruşmanın gerçekleşeceği mahkeme başka bir ilde ve şuan için gitmem imkasız.

Dava, Ceza davası konumunda. Şimdi bu davayı geri çekme gibi bir imkanım varmıdır? Varsa nasıl? Duruşmaya gitmesek dava düşer mi?

Bu konuda bilgili arkadaşlar yardım alabilirsem çok mutlu olacağım.

Şimdiden teşekkürler...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam ilk durusmada davanin senin oldugun yerde gorulmesini talep etmen lazim. avukat biri daha ii aciklar detayini bilmiorum.

Mahkemeye verdiysen oyacan abu donmesi zordur o isin

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

gitmene gerek yok

sen şikayetini geri aldın mı? aldıysan bile kamu davası açılmıştır

suçun şekline göre değişir o iş

mahkeme takipsizlikte verebilir vermeyedebilir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ray52Lewis
    Ray52Lewis's avatar
    Erkek

İlk duruşmaya gitmem mümkün gözükmüyor işte... Acaba bu sıkıntı olur mu...

Karakoldan şikayeti geri almamıştım. Daha doğrusu olaylardan sonra şikayetçi olduğumuz bile aklımdan çıktı benim..

Şu saatten sonra dilekçeyle falan davayi iptal ettirme şansım varmı? Yoksa paşa paşa katılmalımıyım duruşmaya? Ya da hiç gitmesem Ceza Davaları düşüyormu kendiliğinden? Merak ettiklerim bunlar...

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alicem
    alicem's avatar
    Erkek
    Ray52Lewis bunu yazdı

Karakoldan şikayeti geri almamıştım. Daha doğrusu olaylardan sonra şikayetçi olduğumuz bile aklımdan çıktı benim..

Şu saatten sonra dilekçeyle falan davayi iptal ettirme şansım varmı? Yoksa paşa paşa katılmalımıyım duruşmaya? Ya da hiç gitmesem Ceza Davaları düşüyormu kendiliğinden? Merak ettiklerim bunlar...

hocam musteki sifatiyla cagiriliyorsan davaya gitmen bence faydali olacaktir senin icin. kamu davasi acilmistir oteki sahislara. ifadeni ister hakim muhtemelen onun icin ilk durusmaya gitmen lazim. yoksa sikinti yaratabilir hakim bey. gelen kagitta da gelin yoksa zorla getirileceksiniz tarzinda yazi yok mu?

alicem tarafından 10/Şub/14 23:13 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Basit yaralamayı aşan bir durumsa tabiri caizse iş sizden çıkmış. Basit yaralama halinde soruşturma ya da kovuşturma aşamasında yapılan vazgeçme, takipsizlik ya da karar verilmesine yer olmadığı kararı verilmesini sağlar ancak kırık, yüzde sabit iz, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek nitelikte yaralamalarda şikayete bağlı olmadığından müştekinin şikayetinden vazgeçtiği yönündeki beyan bir işe yaramaz. Dosya kamu davasına dönüşür ve re'sen incelenir ve karara bağlanır. Elemanların eskiden kalma sabıkası yoksa hakim CMK. md 231'i uygular ve sanık 5 yıl suç işlemezse hüküm açıklanmaz. 

edit: Mealdir.Spesifik soru olursa cevaplanır.

TaRuZ tarafından 10/Şub/14 23:25 tarihinde düzenlenmiştir

Errare Humanum Est
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    alicem bunu yazdı
    Ray52Lewis bunu yazdı

hocam musteki sifatiyla cagiriliyorsan davaya gitmen bence faydali olacaktir senin icin. kamu davasi acilmistir oteki sahislara. ifadeni ister hakim muhtemelen onun icin ilk durusmaya gitmen lazim. yoksa sikinti yaratabilir hakim bey. gelen kagitta da gelin yoksa zorla getirileceksiniz tarzinda yazi yok mu?

hacı avukat edasıyla konusuyorsunda

adam gidemeyeceğini yazmış

zaten müşteki

eğer giderse hakim soracak müşteki anlatacak

ondan sonra sanığa suçuna göre ceza verecekler

Ray52Lewis de alacak başına belayı...

işte her vatandaşın bi avukatı olması lazım

verirsin vekaletini uğraşmazsın böyle mahkemeye gideyimmi gitmeyimmi neoldu ne bitti

ama nerde bilinçli/cebinde parası olan vatandaş...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    Ray52Lewis bunu yazdı

atıyorum sen ankarada oturuyorsun, dava istanbulda görülüyor ise, ankara adliyesine gidiyorsun, hangi mahkeme ise (sulh ceza, asliye ceza, ağır ceza ..) nöbetçi mahkemeye gidip bir dilekçe yazıyorsun, dilekçe başlığında "istanbul ... ceza mahkemesine gönderilmek üzere ankara nöbetçi ceza mahkemesine" diye yazıyorsun. dilekçe içeriğinde de, istanbul ... ceza mahkemesinin 2014/.... kaç esas sayılı dosyasında müşteki sıfatı ile bulunmaktayım. ancak adres olarak ankara ili bilmemne köyünde oturmaktayım, dosya ile ilgili tebligatların ankara adresime gönderilmesini arz ederim. diye iki satır yazıosun. ondan sonra senin ifaden için ankaradaki adresine talimat yazarlar, ankara adliyesinde verirsin ifadeni.

goo.gl/qBNZmW
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    warlock
    warlock's avatar
    Erkek

Bazen davayı çekmen yeterli olmuyo, devlet peşine düşüyor sen çeksende...

Aynı şarkıyı 100 kere dinleme manyaklığı olan, sabah suyu yüzüne çarparken suyun bileklerden dirseklerine akmasına uyuz olan, buzdolabını açıp boş boş baktıktan sonra kapayan, kulağında mp3 ile gezerken klip tadında yürüyen, doğru insanı bekleyip yalnız kalan, ellerini bi türlü ısıtamayan, çift bölmeli çakmakta her iki tarafta gaz seviyesini dengeleme ihtiyacı duyan, girdiği kapalı bir mekanda ilk önce çıkış kapısının nerede olduğunu arayan bir insan oğluyum...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Yazının tamamını okumadığım için diğer soruya cevap;

Mahkemeye hitaben yazacağın bir dilekçe ile şuan şu ilde oturuyorum. Çalışmakta/okumakta/balık avlamakta vs. olduğumdan ifade ve beyanlarımın talimat ile alınmasını ve akabinde duruşmalardan vareste tutulmamı arz ve talep ederim şeklinde/benzer bir dilekçe yazıp mahkemeye iadeli-taahhütlü olarak gönder. Hakim, duruşma günü dilekçeni okur ve bulunduğun ilin sulh/asliye ceza mahkemesine talimat yazar. Talimat yazılan mahkeme de seni çağırır. O gün gider ifadeni verirsin. İfadeni verirken de şikayetçi olmadığını, duruşmalardan vareste tutulmak istediğini beyan et.

Errare Humanum Est
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoToLeRaNcE
    NoToLeRaNcE's avatar
    Erkek

kamu davasına döner sen çeksen bile davanı geri.

Asosyal hayatta yaşanan, Yasal bir masalım ..
Toplam Hit: 5299 Toplam Mesaj: 12